Ξεκίνημα με το δεξί για Ολυμπιακό Βόλου

Άνοιξε χθες η αυλαία του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1 ΕΣΚΑΘ με το παιχνίδι του Ολυμπιακού Βόλου με την Ανάληψη, το οποίο διεξήχθη στο κλειστό του ΕΑΚ. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 74-56, χωρίς να συναντήσουν δυσκολίες, καθώς η ανωτερότητά τους, ως ομάδα, είναι δεδομένη.

Στην πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με διαφορά 11 πόντων (29-18), με τον Γιώργο Παρασκευά στο διάστημα αυτό να πετυχαίνει 9 πόντους και ο Θ. Ίλτσογλου 7. Η Ανάληψη του Θανάση Φλεβάρη προσπάθησε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Ολυμπιακού και τα κατάφερε, ως ένα βαθμό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά στο σκορ δεν άνοιξε, καθώς ο Ολυμπιακός δεν έφτανε εύκολα στο αντίπαλο καλάθι, με το σκορ αυτής περιόδου να είναι 13-12 υπέρ των «ερυθρολεύκων». Οι επιθετικές επιλογές των τυπικά γηπεδούχων δεν ήταν καλές, ωστόσο, ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά 12 πόντων (42-30).

Η καλύτερη περίοδος για την ομάδα του Γιώργου Βλιώρα ήταν τρίτη, όταν και ανέβασε τη διαφορά στους 29 πόντους (69-40). Στο διάστημα αυτό η ομάδα έπαιξε καλή άμυνα, έφυγε αρκετές φορές στον αιφνιδιασμό, πετυχαίνοντας εύκολα καλάθια.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η τεχνική ηγεσία του Ολυμπιακού προχώρησε σε αλλάγες, χρησιμοποιώντας όλους τους παίκτες, ωστόσο, η απόδοση της ομάδας ήταν κακή, με πολλές λανθασμένες επιλογές στην επίθεση και απόδειξη αποτελεί το γεγονός ότι η ομάδα πέτυχε μόλις πέντε πόντους, με τους Παπούλια 2, Λουλούδη 2 και Αναστασόπουλο 1. Αμυντικά η ομάδα δέχθηκε στην τελευταία περίοδο 16 πόντους, καθώς υπήρξε χαλάρωση.

Πρώτος σκόρερ από πλευράς Ολυμπιακού ήταν ο Παναγιώτης Παπούλιας με 17 πόντους, ενώ από 15 πόντους σημείωσαν οι Δημήτρης Μπόγδανος και Γιώργος Παρασκευάς. Κορυφαίος της Ανάληψης ήταν ο Γ. Ίλτσογλου με 21 πόντους, ενώ καλή παρουσία είχε και ο Δημήτρης Μωυσίδης με 12 πόντους.

Διαιτητές: Σταματόπουλος, Π. Μπουγλός

Δεκάλεπτα: 29-18, 42-30, 69-40, 74-56.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: (Βλιώρας, Γκουγκουτούδης) Καραγεώργος 11 (2), Τζήμας, Παπούλιας 17 (1), Θ. Ίλτσογλου 10 (1), Κολιός, Μπόγδανος 15 (1), Βλασταρίδης, Καραθάνος, Σκαμάγκας 3 (1), Αναστασόπουλος 1, Λουλούδης 2, Παρασκευάς 15.

ΑΝΑΛΗΨΗ: (Φλεβάρης) Γ. Ίλτσογλου 21 (2), Κλείτσας, Γαλανάκης 2, Παπαϊωάννου 2, Κολτσιδόπουλος, Ευαγγελινός 7 (1), Τύμπας 9 (1), Καλίκος 1, Μωυσίδης 12 (1), Κωλέτσης 2, Αποστόλης.