Ξεχώρισαν στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα πάλης στην άμμο Ολυμπιονίκης και ΠΑΟΒ

Στην Κατερίνη φιλοξενήθηκε το Πανελλήνιο Πρωταθλήματος Πάλης στην Άμμο. Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν το περασμένο Σαββατοκύριακο στην παραλία της πόλης, με τους αθλητές του Ολυμπιονίκη και του ΠΑΟΒ να έχουν εξαιρετική παρουσία.

Με πολύ μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν τα Πανελλήνια πρωταθλήματα Πάλης στην Άμμο στις κατηγορίες Εφήβων, Νεανίδων, Παμπαίδων, Παγκορασίδων στην 1η ημέρα στην παραλία Κατερίνης.
Το ενδιαφέρον ήταν ιδιαίτερα μεγάλο και οι αθλητές και οι αθλήτριες ξεδίπλωσαν το ταλέντο τους. Άλλωστε οι αγώνες αποτελούσαν κριτήριο για την συγκρότηση της προεθνικής ομάδας. Η παραλία της Κατερίνης γέμισε παλαιστές, οι οποίοι κέρδισαν με την αξία τους το χειροκρότημα του κόσμου.
Στους Εφήβους πρώτευσε η Τραπεζούντα με 26 βαθμούς και ακολούθησαν οι Ολύμπιοι Κατερίνης με 25 και Ημαθίων με 24. Στις Νεάνιδες πρωταθλητής σύλλογος αναδείχθηκαν οι Ολύμπιοι Κατερίνης με 9 βαθμούς και ακολούθησαν ΓΟ Ευόσμου με 6 και Ημαθίων με 5
Ο Βόλος ασφαλώς δεν θα μπορούσε να απουσιάσει από αυτό το μεγάλο ραντεβού της ελληνικής πάλης στην άμμο και εκπροσωπήθηκε από δύο συλλόγους. Η Ακαδημία Πάλης «Ολυμπιονίκης» κατέκτησε πέντε μετάλλια (τρία χρυσά, ένα αργυρό κι ένα χάλκινο) σε ατομικό επίπεδο και δύο ακόμη ως σύλλογος, ενώ ο Παλαιστικός Αθλητικός Όμιλος Βόλου πανηγύρισε την κατάκτηση ενός χρυσού μεταλλίου.
Πιο αναλυτικά για τον Ολυμπιονίκη οι αθλητές του σημείωσαν τις παρακάτω επιτυχίες: Ο Ηλίας Καρνάβας κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία Seniors 70 κιλά, η Στεφανία Ζαχείλα χρυσό μετάλλιο στη Seniors +70 κιλά και χάλκινο ο σύλλογος στη γενική κατάταξη των γυναικών, η Φωτεινή Ναλμπάντη αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία Κ17 -70 κιλά και 2η θέση ο σύλλογος στη γενική κατάταξη των κορασίδων.
Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου βρέθηκε ο Γιάννης Τσακερόπουλος στην κατηγορία Κ17 -80 κιλά, ενώ ο Ιωσήφ Νικολαΐδης ήταν «χάλκινος» στην κατηγορία Κ17 -70 κιλά και δεύτερος ο σύλλογος στη γενική κατάταξη των παίδων.
Επίσης την 4η θέση κατέλαβαν η Ευτυχία Μουστάκα στην κατηγορία Seniors +70 κιλά, η Αθανασία Πετσάβα στην κατηγορία Seniors -70 κιλά, ο Βησσαρίων Φούντας στην κατηγορία Κ17 -60 κιλά, ο Θεόφιλος Σπυρόπουλος στα +90 κιλά, ενώ 5οι κατετάγησαν ο Στάθης Γλάρος στα -70 κιλά και ο Κωνσταντίνος Κολίτσας στην κατηγορία Seniors -80 κιλά.
«Σαρώσαμε και αυτό είναι μόνο η αρχή. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιονίκη μας. Συγχαρητήρια στους αθλητές μας. Να σας έχει ο Θεός καλά, γιατί είστε πάνω απ’ όλα αθλητές με ήθος και ψυχή» αναφέρει με ανακοίνωσή της η διοίκηση του Ολυμπιονίκη.

Περίφημα τα πήγε και ο Παλαιστικός Αθλητικός Όμιλος Βόλου, ο οποίος συμμετείχε με δύο παλαιστές και αμφότεροι είχαν υψηλές θέσεις. Ασφαλώς εκείνος που ξεχώρισε περισσότερο ήταν ο Δημήτρης Βρανάς που στέφθηκε χρυσός πανελληνιονίκης στα 60 κιλά παίδων, ενώ ο Χρήστος Μυρίδης κατέλαβε επάξια την 4η θέση μετά από μεγάλη προσπάθεια στα +90 κιλά, όπου συμμετείχαν συνολικά 25 αθλητές.
Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΠΑΟΒ και οι προπονητές Δημήτρης και Στάθης Τζουμπουσλής συγχαίρουν τους αθλητές του συλλόγου για τις επιτυχίες τους.