Βοσνιάδης: Έπρεπε να το είχαμε τελειώσει το παιχνίδι με την ΑΕΛ

Την άποψη ότι η Νίκη θα έπρεπε να τελειώσει το παιχνίδι με την ΑΕΛ από το α’ ημίχρονο όταν έχασε σημαντικές ευκαιρίες, εξέφρασε ο Αλέκος Βοσνιάδης.

Ο Αλέκος Βοσνιάδης μίλησε για τα εξής θέματα:

Για τον αγώνα κόντρα στην ΑΕΛ: «Έγινε  παιχνίδι με μεγάλη ένταση. Μπήκαμε πολύ καλά, χάσαμε μεγάλη ευκαιρία με τον Κουσκουνά, προηγηθήκαμε. Έπειτα από περίπου δέκα λεπτά η ΑΕΛ ισορρόπησε, αλλά από το 35’ και μετά, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, θα έπρεπε να είχαμε «τελειώσει» το ματς, με τις δύο ευκαιρίες του Πάνου. Πολλές φορές, μπαίνουν γκολ εύκολα και μεγάλες ευκαιρίες που χάνονται».

Ο αντίπαλος μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και έγινε μία κακή φάση για εμάς. Χωρίς φάση της ΑΕΛ, ισοφαριστήκαμε με το πέναλτι. Από ‘κει κι έπειτα, οι ομάδες έψαχναν τις ευκαιρίες τους, για να πετύχουν το δεύτερο γκολ. Κανένας δεν ήθελε την ισοπαλία. Έδωσε ένα πέναλτι στην ΑΕΛ, θα μπορούσε να δώσει κι ένα σε εμάς, σε μία αντίστοιχη φάση, αλλά, εντάξει, γίνονται αυτά. Κάποια τα βλέπουν, κάποια δεν τα βλέπουν οι διαιτητές, εμείς μένουμε στην ουσία του παιχνιδιού, δεν μεταφέρουμε τις ευθύνες από μέσα, έξω. Κι οι διαιτητές πάντα παίζουν, άλλες φορές παίζουν 50-50, άλλες μας αδικούν, άλλες μας ευνοούν, μέσα στο παιχνίδι είναι όλα. Το σημαντικό είναι ότι παίχτηκε ένα παιχνίδι που θέλαμε να κερδίσουμε πολύ».

Για το τι έλειψε από τη Νίκη στο β’ μέρος: «Μην ξεχνάμε και τον αντίπαλο. Δεν παίζαμε με μία τυχαία ομάδα, κάποια στιγμή θα έβγαζε αντίδραση. Είναι μία ομάδα κορυφής, που διεκδικεί και έπαιζε το τελευταίο της «χαρτί». Όλα αυτά παίζουν ρόλο στην αλλαγή της εικόνας τους. Έκαναν τρεις αλλαγές, προσπάθησαν να τροποποιήσουν τα πράγματα, πίεσαν, φυσιολογικά, στο ξεκίνημα. Πιστεύω πως, αν δεν είχαμε δεχτεί εκείνο το γκολ, στη συνέχεια θα ισορροπούσαμε και δε θα είχαμε κινδυνεύσει. Χάθηκε το παιχνίδι από μία φάση που, στην ουσία, δεν υπήρχε κανένας κίνδυνος.

Ήταν φυσιολογική η αντίδραση για την ΑΕΛ, στο δεύτερο μέρος. Ακόμα και η ισοπαλία που απέσπασε, δεν είναι καλό αποτέλεσμα για εκείνη. Δεχτήκαμε ένα «κακό» γκολ, προσπαθήσαμε κι οι δύο να πάρουμε τη νίκη. Δεν τα καταφέραμε και συνεχίζουμε».

Για τους φιλάθλους: Ευχαριστώ όλον τον κόσμο που μας στήριξε. Θέλουμε πολύ περισσότερο. Τώρα το γήπεδο γέμισε, ίσως στο Πανθεσσαλικό να είχαμε ακόμα περισσότερο κόσμο. Η δυναμική της Νίκης είναι μεγάλη, εύχομαι, εμείς, με την καλή μας παρουσία, να το πολλαπλασιάζουμε όλο αυτό».