Βοσνιάδης: Δεν έπρεπε να χάσουμε την ψυχραιμία μας

Το ότι η ομάδα όφειλε να παραμείνει ψύχραιμη είτε μετά από τις χαμένες ευκαιρίες είτε από τις προκλήσεις των παικτών της Ξάνθης, προεξάρχοντας του Παπάζογλου, επισήμανε ο Αλέκος Βοσνιάδης. «Ο αντίπαλος δεν είχε τη δυνατότητα να ακολουθήσει τον δικό μας ρυθμό και επιδίωξε να βρει κάτι άλλο για να σπάσει τον ρυθμό. Εμείς δεν έπρεπε να εκνευριστούμε» δήλωσε ο προπονητής της Νίκης.

Ο Αλέκος Βοσνιάδης μίλησε για τα εξής θέματα:

Για τον αγώνα με την Ξάνθη: «Με τόσες φάσεις στην εστία του αντιπάλου, με τον αντίπαλο να μην μπορεί να πάρει αναπνοή, να χάνουν εύκολα την μπάλα σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, να κάνουμε συνεχώς επιθέσεις, να φτάνουμε στην εστία και να μην μπορούμε να βάλουμε γκολ. Αρχικά, φταίμε εμείς. Πρέπει να σκοράρουμε και να τελειώνουμε αυτά τα παιχνίδια.

Είναι δύο ομάδες στο γήπεδο, όπου η μία έχει «πνίξει» την άλλη. Δεν την έχει αφήσει να κάνει ούτε συνεργασίες, ούτε δεύτερες μπάλες, ούτε να ανέβει στην επίθεση και γενικά να μην κάνει τίποτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε όλη η κατάσταση. Δεν υπήρξε ρυθμός. Είναι φυσιολογικό. Ο αντίπαλος δεν είχε τη δυνατότητα να ακολουθήσει τον δικό μας ρυθμό και επιδίωξε να βρει κάτι άλλο για να σπάσει τον ρυθμό. Αυτά είναι μέσα στα παιχνίδια και δεν «κόβονται». Πρέπει να βρούμε τον τρόπο να μην χάνουμε την ψυχραιμία μας.

Η φασαρία έγινε γιατί ο παίκτης είναι 7-8 λεπτά κάτω, δεν καλούμε να μπει το φορείο για να βγει έξω.  Με το που πάει το φορείο, σηκώνεται ο παίκτης, πάει στο κέντρο και ξαναμπαίνει. Είναι ο παίκτης (σ.σ. ο Παπάζογλου) που έκανε όλο το ανακάτεμα με τον κόσμο στο β’ ημίχρονο, πέτυχε το γκολ. Γίνονται αυτά στο ποδόσφαιρο.

Εμείς όμως δεν πρέπει να επηρεαζόμαστε ούτε από συμπεριφορές αντιπάλων, ούτε να εκνευριζόμαστε αν υπάρχει μεγαλύτερη ένταση απ’ έξω. Έπρεπε να ήμαστε ψύχραιμοι στο χρονικό διάστημα που μπορούσαμε να παίξουμε, έπρεπε να ψάξουμε τις φάσεις μας να κερδίσουμε το παιχνίδι, γιατί και με την ισοπαλία, πικραμένοι θα ήμασταν.

Έγινε μία φάση από στατικό, δεχθήκαμε ένα γκολ και από ‘κει και πέρα δείξαμε ότι εκνευριστήκαμε πολύ. Δεν πήγαμε ήρεμα, δεν βάλαμε τον αντίπαλο στην περιοχή για να τον απειλήσουμε, πήγαμε λίγο στο άναρχο. Είναι πράγματα τα οποία πρέπει να διορθώσουμε. Πρέπει να είμαστε αποτελεσματικοί κι όταν πάει να χαλάσει ένα παιχνίδι, λόγω εμπειρίας, να παραμένουμε ψύχραιμοι γιατί με τον εκνευρισμό δεν οδηγείσαι πουθενά.

Εγώ δεν θα μείνω στο τι έγινε στο δεύτερο ημίχρονο και δεν παίξαμε καθόλου. Εγώ θέλω όσο χρόνο μας επιτραπεί ναι παίξουμε, πρέπει να είμαστε ήρεμοι για να κάνουμε τις φάσεις μας με ορθόδοξο τρόπο, όπως κάναμε στο α’ μέρος. Είναι κάτι που πρέπει να διορθώσουμε».

Για την εμφάνιση της Νίκης: «Θα δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά γιατί έκαναν τεράστια προσπάθεια. Δεν μπορούμε να πούμε κάτι για την προσπάθεια γιατί μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο. Ακόμη και στο δεύτερο που δεν έγιναν φάσεις, δεν απειληθήκαμε. Έγινε μία φάση και δεχθήκαμε ένα γκολ από ένα στατικό, όπου δυστυχώς δεν λειτουργήσαμε καλά.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη διάθεση της ομάδας μου. Οφείλουμε ναι διορθώσουμε αυτές τις λεπτομέρειες, δηλαδή την αποτελεσματικότητά μας όπως και να μην μας παρασύρει ο αντίπαλος σ’ αυτό που έχει επιλέξει «να παίξει ή να μην παίξει», θα πρέπει να είμαστε εκεί και να μη χάνουμε τη σειρά μας.

Ο κόσμος βλέπει μία ομάδα που δεν κοροϊδεύει κανέναν, βλέπει μία ομάδα που δίνει τις μάχες της παντού. Δεν υπάρχει κάποιος αδιάφορος. Αυτό είναι μία προίκα για να βάλει τη βάση η ομάδα για να δει αισιόδοξα τη συνέχειά της.

Έτσι θα πάμε μέχρι το τέλος. Οι βαθμοί που χάθηκαν τώρα, είμαι σίγουρος ότι θα τους βρούμε κάπου εκτός. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να φτιάξουμε τον χαρακτήρα μας».

Για τις υπερβολικές καθυστερήσεις της Ξάνθης: «Δεν μπορώ να πω κάτι. Αυτό επέλεξε ο αντίπαλος να κάνει. Είναι μία ομάδα που θεωρείται από τα φαβορί για την άνοδο. Είδε ότι δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει τον αντίπαλο και κατέφυγε κάτι άλλο. Εμείς, όμως, δεν θα έπρεπε να την πατήσουμε. Έπρεπε να είμαστε ήρεμοι και να ψάξουμε τις φάσεις, όπως κάναμε και στο πρώτο ημίχρονο για να κερδίσουμε το παιχνίδι. Είναι ένα μάθημα για εμάς. Ναι, είμαστε καλή ομάδα, έμπειρη, ποιοτική, με τρεξίματα, αλλά δεν θα έρχεται ένας αντίπαλος να σε «πετάει» έξω ή ένας ποδοσφαιριστής να σε κάνει να χάνεις την επαφή με το γήπεδο. Είναι κάτι δύσκολο και πρέπει να το φτιάξουμε. Δεν είμαστε ομάδα με πιτσιρίκια ή άπειρους παίκτες. Αυτοί που παίζουν έχουν περάσει από τέτοιες καταστάσεις. Δεν πρέπει να μας επηρεάζει και να μην ξαναπεράσουμε από τέτοιες καταστάσεις.

Ας βάλουμε τα γκολ και δεν ψάχνουμε να πούμε τίποτα παρακάτω. Δεν μπορεί με τόση κατοχή, με τόση ένταση και με τόσες φάσεις να μην κερδίσεις το παιχνίδι. Άρα πρέπει να το ψάξουμε μόνοι μας».

Για τους φιλάθλους που είχαν δυναμική παρουσία στη Νεάπολη: «Ευχαριστώ τον κόσμο που ήρθε και γέμισε το γήπεδο. Η ομάδα βρίσκεται σε μια περίοδο, που έχει τιμωρηθεί. Ξέρουμε ότι αγαπάμε πολύ αυτή την ομάδα αλλά πρέπει να συγκρατιόμαστε ο ένας με τον άλλον. Πρέπει να προστατεύουμε την ομάδα μας. Είναι πολύ σημαντικό. Θέλουμε τους φιλάθλους κοντά μας».