Βόλος: Έδωσε ευκαιρίες ο Μπράτσος σε παίκτες

Το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ ήταν το τελευταίο για τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό για τη φετινή χρονιά, με τους “κυανέρυθρους” να κλείνουν με ήττα τις εντός έδρας αγωνιστικές τους υποχρεώσεις. Έχασαν με 2-0 από έναν αντίπαλο ανώτερο, που είχε κίνητρο, καθώς ο “Δικέφαλος του Βορρά” παλεύει για την 3η θέση που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ

Αν ρίξουμε, ωστόσο, μια ματιά στους έντεκα που ξεκίνησαν στο παιχνίδι από πλευράς Βόλου, θα διαπιστώσουμε ότι κανείς από αυτούς τους ποδοσφαιριστές δεν θεωρούνταν, ως βασικοί, τη φετινή χρονιά. Για διάφορους λόγους ο Κώστας Μπράτσος δεν είχε στη διάθεσή του, τους

Γκάγκι, Ντέλετιτς, Τσιρίνος, Σιέλη, Οζέγκοβιτς, Κότνικ, Μπαριέντος, σ’ αυτούς να προσθέσουμε τους Κλέιμαν και Εσκοβάλ που έλυσαν πρόωρα τη συνεργασία τους, μετά το περιστατικό που συνέβη με τον Κλέιμαν, ενώ έμειναν στον πάγκο και οι Τσοκάνης, Άλχο, Λούνα (έπαιξαν στο δεύτερο ημίχρονο).

Μάλιστα σε ολόκληρο το δεύτερο μέρος ο Βόλος αγωνίστηκε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Πιρές (για αντικανονικό μαρκάρισμα πάνω στον Ζίβκοβιτς), με το έργο των “κυανέρυθρων” να γίνεται ακόμη πιο δύσκολο.

Ο νεαρός τερματοφύλακας Παναγιώτης Αυγερινός έκανε τη δεύτερη συμμετοχή του στο πρωτάθλημα (από τέταρτος γκολκίπερ στην ομάδα έχει γίνει πρώτος μετά και τους τραυματισμούς των Κότνικ και Παπαδόπουλου) ενώ πρώτο παιχνίδι στη Σούπερ Λιγκ για φέτος ήταν αυτό για τον Θανάση Τριανταφύλλου, ο οποίος αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο (πήρε τη θέση του Οικονομόπουλου).

Βασικός, μόλις για δεύτερη φορά φέτος (έχει παίξει συνολικά σε 15 ματς), ξεκίνησε ο Αλέξανδρος Καρτάλης (έπαιξε 75 λεπτά), ενώ ο Κυριάκος Ασλανίδης για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά.

Τέταρτη φετινή συμμετοχή για τον Αντώνη Οικονομόπουλο, ο οποίος έχασε όλη τη χρονιά λόγω του σοβαρού τραυματισμού που είχε στην καλοκαιρινή προετοιμασία (αγωνίστηκε βασικός και έπαιξε 67 λεπτά).

Αξίζει, ωστόσο, να σημειώσουμε, πως ο Βόλος ολοκλήρωσε τις εντός έδρας αγωνιστικές του υποχρεώσεις στα πλέι οφ, δίχως η ομάδα να αποσπάσει βαθμό και δεν κατάφερε να σκοράρει στο Πανθεσσαλικό σε κανένα από τα πέντε παιχνίδια (τέρματα 0-11). Τα τέσσερα γκολ που έχει σημειώσει είναι εκτός έδρας, δύο στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ και δύο στο “Κλ. Βικελίδης” με τον Άρη (ήττες με 4-2 και στα δύο ματς).

Στο μίνι πρωτάθλημα ο Βόλος έχει αποσπάσει έναν βαθμό στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, ωστόσο, όπως έχουμε τονίσει κατ’ επανάληψη, η φετινή παρουσία των “κυανέρυθρων” στο πρωτάθλημα ήταν εξαιρετική, με την ομάδα να κάνει υπέρβαση και να αγωνίζεται για πρώτη φορά στη σύντομη ιστορία της στα πλέι οφ.