Βόλεϊ: Πρώτος και καλύτερος ο Ολυμπιακός Βόλου

Με πανηγυρικό τρόπο η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού Βόλου επιβεβαίωσε την κυριαρχία της στον 3ο όμιλο του τοπικού πρωταθλήματος που διοργανώνει η ΕΣΠΕΚΕΛ. Τα κορίτσια του Περικλή Ξύδη επικράτησαν με 3-0 σετ εκτός έδρας του Α.Ο. Σκοπέλου και ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στην α’ φάση με έξι νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις και έχοντας χάσει σε αυτά τα ματς μόλις ένα σετ.

Οι «ερυθρόλευκες» στρέφουν πλέον την προσοχή τους στους αγώνες χιαστί της επόμενης φάσης, έχοντας δείξει ότι δεν χρειάζεται να φοβούνται κανέναν αντίπαλο στην συγκεκριμένη κατηγορία.

Όσον αφορά το παιχνίδι στη Σκόπελο, η γηπεδούχος ομάδα ίσως είχε μεγαλύτερο κίνητρο, αφού σε περίπτωση της νίκης θα ξεπερνούσε τον Γ.Σ. Βόλου, στη μάχη που δίνουν οι δύο ομάδες για την 2η θέση. Ωστόσο, αυτό δεν απασχολούσε τον Ολυμπιακό που έκανε το δικό του παιχνίδι και έφτασε απόλυτα δίκαια στη νίκη με «καθαρό» σκορ.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν αρχικά στο σκορ (3-4), αλλά πολύ γρήγορα οι Βολιώτισσες βρέθηκαν στο +5 (6-11) έχοντας καλύτερες επιλογές σε άμυνα και επίθεση. Στη συνέχεια διατήρησαν ένα προβάδισμα πέντε έως επτά πόντων (13-20) και έκαναν το 0-1 με 20-25.

Στο δεύτερο σετ ο Α.Ο. Σκοπέλου φάνηκε ότι θα προέβαλλε μεγάλη αντίσταση, καθώς προηγήθηκε 8-6. Όμως οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά με 10-13. Κατόπιν διατήρησαν μία διαφορά ασφαλείας (16-20) και πήραν και αυτό το σετ με 18-25.

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε και το τρίτο σετ και μάλιστα αρκετά πιο εύκολα σε σχέση με τα δύο πρώτα. Από την αρχή απέκτησε σημαντικό προβάδισμα (3-10) και διατήρησε τον έλεγχο παρά τη μείωση του σκορ (9-12). Με το σκορ να φτάνει στο 13-17, οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν αποφασισμένες να τελειώσουν το ματς και με επί μέρους 1-8, έφτασαν στο 14-25 και στο 0-3 στα σετ.

Η ομάδα του Ολυμπιακού ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην α’ φάση με το απόλυτο βαθμών. Η 2η θέση ακόμη «παίζεται», αλλά φαβορί είναι ο Γ.Σ. Βόλου έναντι του Α.Ο. Σκοπέλου, έχοντας δύο περισσότερους βαθμούς και ενώ υπολείπονται τα ματς των δύο διεκδικητών με τον ουραγό Γ.Σ. Φαλάνης.

Τα σετ: 20-25, 18-25, 14-25.

Α.Ο. ΣΚΟΠΕΛΟΥ (Γιάννης Τσακάλης): Κοχύλη, Κομανάκου, Καρυοφίλλη, Παπαλεξοπούλου, Τριανταφύλλου, Κυριαζή, Παλαιολόγου, Λεμονή, Φλωρούς, Σάββα, Σ. Πατσή, Ι. Πατσή, Μούτση, Κοσμά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Περικλής Ξύδης): Παπαθανασίου, Γκισγκίνη, Ξύδη, Μανικάκη, Πανταζή, Γκλαβίνη, Στεργιοπούλου, Μάντσιου, Ζαλώνη, Χασιώτη, Γκόντα, Μαργαρίτη, Κάστανου, Κούτε.

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός Βόλου (6 αγ.) 18, Γ.Σ. Βόλου (5 αγ.) 7, Α.Ο. Σκοπέλου (5 αγ.) 5, Γ.Σ. Φαλάνης (4 αγ.) -3.