Βόλεϊ: «Έσπασε» το αήττητο του Γ.Σ. Αλμυρού

Το αήττητο του Γ.Σ. Αλμυρού στη Β’ Εθνική βόλεϊ γυναικών έμελλε να «σπάσει» στην 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος και στο εντός έδρας παιχνίδι με τον ΣΠΑΚ, αφού η ομάδα της Καρδίτσας κατάφερε να επικρατήσει με 1-3 σετ.

Μετά από τέσσερις σερί νίκες (δύο «καθαρές» και δύο στο τάι μπρέικ) τα κορίτσια του Χρήστου Μακρή προσπάθησαν να δώσουν συνέχεια στις επιτυχίες τους. Πάλεψαν, αλλά δεν μπόρεσαν να κερδίσουν και αυτό το ματς.

Στο πρώτο σετ ο ΣΠΑΚ έκανε καλύτερο ξεκίνημα. Πήρε τους τρεις πρώτους πόντους και διατήρησε αυτό το προβάδισμα μέχρι το 12-15. Ο ΓΣΑ έφερε το ματς στα ίσα (15-15) με 3-0 σερί και στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ ως το 20-20, με τις γηπεδούχες να παίρνουν και το προβάδισμα στον επόμενο πόντο για πρώτη φορά (21-20). Όμως ο ΣΠΑΚ «απάντησε» με πέντε σερί κερδισμένες επιθέσεις και προηγήθηκε 0-1 στα σετ με 21-25.

Ο Γυμναστικός μπήκε με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα στο δεύτερο σετ και πήρε τους πρώτους πέντε πόντους (5-0). Όμως οι φιλοξενούμενες «ροκάνισαν» τη διαφορά και πέρασαν μπροστά με 11-12. Μάλιστα, λίγο αργότερα βρέθηκαν και στο +3 (15-18), αλλά τα κορίτσια του ΓΣΑ αντέδρασαν με ψυχραιμία. Ανέκτησαν το προβάδισμα (20-19) με επί μέρους 5-1 πόντους και μετά πήραν και το σετ με 25-23, κάνοντας το 1-1.

Στο τρίτο σετ, ήταν ο ΣΠΑΚ αυτός που ξεκίνησε με 0-5. Ο Γ.Σ. Αλμυρού μείωσε σε 4-5, αλλά η καρδιτσιώτικη ομάδα κράτησε το προβάδισμα και βρέθηκε στο +7 (12-19). Οι γηπεδούχες προσπάθησαν να πλησιάσουν, αλλά το σετ κατέληξε στην αντίπαλη ομάδα με 20-25 και το σκορ έγινε 1-2.

Το τέταρτο σετ άρχισε όπως το τρίτο, με τον ΣΠΑΚ να καταφέρνει να κερδίσει τους πρώτους πέντε πόντους. Ο ΓΣΑ μείωσε σε 5-7, αλλά οι φιλοξενούμενες έκαναν ένα εντυπωσιακό σερί 0-9 και βρέθηκαν να προηγούνται με 5-16. Τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για τις γηπεδούχες που δεν κατάφεραν να πλησιάσουν και να διεκδικήσουν το σετ, που αν το έπαιρναν θα τους έδινε τουλάχιστον ένα πόντο (ή δύο αν στη συνέχεια κέρδιζαν και στο τάι μπρέικ). Ο ΣΠΑΚ έφτασε στο υπέρ του 15-25 και πανηγύρισε την εκτός έδρας νίκη με 1-3 σετ.

Τα σετ: 21-25, 25-23, 20-25, 15-25.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Μακρής): Μπουκουβάλα, Παπακωνσταντίνου, Χρ. Αραμπατζή, Καουνά, Τσιγάνη, Σ. Αραμπατζή, Κούτε, Κωνσταντίνου, Μπάρδα (λ.), Καραγιάννη, Κωτούλα, Τσανή (λ.), Παπανικολάου, Κυρίτση.

ΣΠΑΚ: Αναστασιάδη (λ.), Βουλγαράκη, Γιαννακάκη, Γιαννουλίδη, Κουρκούτη, Κωνσταντίνου, Λάιου, Μαμούγκα, Μούστου, Μπιρνάρα, Νικολάου, Παπασακελλαρίου (λ.), Χριστάνα.

* Στις άλλες αναμετρήσεις της 5ης αγωνιστικής είχαμε τα αποτελέσματα: Νίκη-Φθία Λαμίας 3-1, Άθλεση Λάρισας-Φιλαθλητικός Αμπελώνα 1-3, Γ.Σ. Νίκαιας-Δαφνησιακός 3-0 α.α. Ρεπό: ΑΕΛ.

Η βαθμολογία: Γ.Σ. Νίκαιας (4 αγ.) 12, ΣΠΑΚ (4 αγ.) 12, Γ.Σ. Αλμυρού (5 αγ.) 10, Φιλαθλητικός Αμπ. (4 αγ.) 7, Νίκη (3 αγ.) 6, ΑΕΛ (2 αγ.) 3, Φθία Λαμίας (4 αγ.) 1, Άθλεση (4 αγ.) 0, Δαφνησιακός – (αποχώρησε).