Βόλεϊ: Επιτυχία της Νίκης στη Λάρισα

Με τα παιχνίδια της 12ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα βόλεϊ της Β’ Εθνικής Γυναικών και η ομάδα της Νίκης πανηγύρισε σημαντικό «διπλό» στην έδρα της Άθλεσης Λάρισας με 2-3 σετ.

Έγινε ένας αγώνας με πολλές διακυμάνσεις και με την γηπεδούχο ομάδα να προηγείται με 2-1 σετ. Όμως τα κορίτσια του Χρήστου Γαλαζούλα δεν το έβαλαν κάτω. Αρχικά ισοφάρισαν σε 2-2 οδηγώντας το ματς σε τάι μπρέικ και εκεί έδειξαν μεγαλύτερη ψυχραιμία, παίρνοντας τη νίκη με 2-3, ύστερα από σχεδόν τρεις ώρες αγώνα. Με αυτό το αποτέλεσμα οι «κυανόλευκες» πήραν δύο βαθμούς και η Άθλεση έναν.

Ο κ. Γαλαζούλας χρησιμοποίησε τις: Σίμου, Κεφαλά, Πίσσα, Ντουσάκη, Λώλου, Μουραντιάν (λ.), Κουφογεώργου, Τζίκουλα, Χαλκιά, Τριπύλα, Σταυρινάκη.

Ο έτερος εκπρόσωπος της Μαγνησίας στο πρωτάθλημα της Β’ Γυναικών, ο Γ.Σ. Αλμυρού, δεν αγωνίστηκε. Το εκτός έδρας παιχνίδι του με τη Φθία Λαμία αναβλήθηκε. Νίκη και Γ.Σ. Αλμυρού ισοβαθμούν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 11 πόντους σε οκτώ παιχνίδια. Σε άλλα ματς είχαμε: Φιλαθλητικός Αμπελώνα-Γ.Σ. Νίκαιας 0-3, Δαφνησιακός-ΑΕΛ 0-3 α.α. Ρεπό είχε ο ΣΠΑΚ.

Η βαθμολογία: Γ.Σ. Νίκαιας (10 αγ.) 26, ΑΕΛ (9 αγ.) 23, ΣΠΑΚ (8 αγ.) 21, Φιλαθλητικός Αμπ. (9 αγ.) 16, Γ.Σ. Αλμυρού (8 αγ.) 11, Νίκη (8 αγ.) 11, Άθλεση (9 αγ.) 8, Φθία Λαμίας (8 αγ.) 1, Δαφνησιακός – (έχει αποσυρθεί).