Βόλεϊ: Διπλή επιτυχία για την Αργώ

Διπλή επιτυχία για την Αργώ, αφού τόσο η γυναικεία ομάδα στην Α2 βόλεϊ, όσο και η ανδρική στη Β’ Εθνική πανηγύρισαν νίκες επί του Ε.Ο. Σταυρούπολης και του Γ.Σ. Βόλου αντίστοιχα.

Πήραν ρεβάνς οι γυναίκες
Σε μεγάλη μέρα η γυναικεία ομάδα της Αργούς κέρδισε με 3-1 σετ τον Ε.Ο. Σταυρούπολης κλειστό της Αγριάς και πήρε άτυπη ρεβάνς της ήττας του πρώτου γύρου στη Θεσσαλονίκη. Ταυτόχρονα  πήρε ένα πολύτιμο βαθμολογικά «τρίποντο» που την έφερε στην 5η θέση της Α2 και την απομάκρυνε από τις τελευταίες θέσεις.

Η βολιώτικη ομάδα αν και ξεκίνησε καλά το πρώτο σετ, με συνεχόμενα λάθη στο έδωσε την ευκαιρία σε αυτή της Θεσσαλονίκης να προηγηθεί με 0-1. Στο 2ο σετ όμως, η είσοδος της Ειρήνης Νικολάου στη θέση πασαδόρου και της Κατερίνας Ζαφειρίου στη θέση της διαγωνίου, άλλαξαν εντελώς το ρυθμό του αγώνα και έφεραν την ισοφάριση σε 1-1.  Με ανεβασμένη ψυχολογία και με την ηγετική μορφή της Προκούντινα στη επίθεση, καθώς και με ένα σερί επιτυχημένων σέρβις από τη Βασιλική Κασιούρα, η Αργώ κατόρθωσε να προηγηθεί με 2-1. Στο 4ο σετ ο ΕΟΣ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι Βολιώτισσες με εκπληκτική απόδοση στο μπλοκ-άμυνα, δεν άφησαν κανένα περιθώριο στις αντιπάλους τους και πήραν τελικά τη νίκη με 3-1.

Ο Α.Σ. Αργώ ευχαριστεί τη Λέσχη Ειδικών Δυνάμεων Βόλου του Βασίλη Ηλιόπουλου, καθώς και τον καρδιολόγο Παναγιώτη Σκιαθίτη για την υγειονομική κάλυψη του αγώνα.

Τα σετ: 21-25, 25-20, 25-16, 25-20.

ΑΡΓΩ (Σταθόπουλος, Γεωργουλάς, Φουρκιώτης): Κασιούρα Β. (11π), Κασιούρα Χ. (1π), Στύλα (8), Γιαλόγλου, Προκούντινα (30π), Αγγέλη (2π), Παπαθανασίου, Γερολυμάτου (12π), Σκιαθίτη, Ζαφειρίου (6π), Αντωνοπoύλου, Νικολάου (1π), Σουντουλουμάκη.

Ε.Ο. ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ακριτίδης): Τσελλίδη, Ζερβού, Καδίρη, Κανονίδου, Τζόβενου, Σαλαγκούδη, Πανταζή, Σωτηρίου, Σαχπατζίδου, Τακαρίδου, Αναστασιάδη, Γιαννάκη, Τσιούκα.

Στα άλλα παιχνίδια της 9ης αγωνιστικής είχαμε: Α.Σ. Γιάννενα-ΦΓΣ Πρέβεζας 2-3 (25-20, 21-25, 25-22, 19-25, 12-15), ΕΑΛ-Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός 0-3 (16-25, 18-25, 22-25), Ασκληπιός-Ηρακλής Γέφυρας 3-0 α.α.

Η βαθμολογία: ΦΓΣ Πρέβεζας 25, Φιλαθλητικός Λαρ. 20, Α.Σ. Γιάννενα 13, ΕΑΛ 13, Αργώ 12, Ε.Ο. Σταυρούπολης 9, Ηρακλής Γέφυρας 7, Α.Σ. Ασκληπιός 3.

«Τρίποντο» οι άνδρες στο ντέρμπι με Γ.Σ. Βόλου
Η ανδρική ομάδα της Αργούς ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της για το 2021 με νίκη 3-1 σετ στο τοπικό ντέρμπι με τον Γ.Σ. Βόλου για την 6η ημέρα της Β’ Εθνικής. Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Γυμναστικό να το κατακτά με 24-26, αλλά στη συνέχεια η Αργώ επέβαλε τον ρυθμό της και πήρε άνετα τα επόμενα σετ που της έδωσαν το «τρίποντο».

Τα σετ: 24-26, 25-12, 25-17, 25-16.

ΑΡΓΩ (Τιρτιράκης): Παξιμαδάκης, Φουρκιώτης, Ανδριώτης, Πράπας, Κοσμαδάς, Σδρούλιας, Λεμονής, Παΐλας, Βαλαής, Αλεξίδης, Χριστοδούλου.

Γ.Σ.ΒΟΛΟΥ: Μιλτιάδης, Μαραγκός, Ντελής, Κουτσογιάννης, Βαργεμιτζίδης, Σουφλής Α., Ιωνάς Δ., Ιωνάς Α., Σουφλής Γ., Λεώνης, Πιτσιάβας.

Στους άλλους αγώνες σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Άμιλλα Τρικάλων-Ακαδημία Τυρνάβου 2-3, Α.Σ. Δωρίδας-ΕΑΛ 0-3. Ρεπό: ΑΕΛ.

Η βαθμολογία: ΕΑΛ (6 αγ.) 18, ΑΕΛ (5 αγ.) 12, Αργώ (5 αγ.) 9, Α.Σ. Δωρίδας (5 αγ.) 8, Ακαδημία Τυρνάβου (5 αγ.) 4, Άμιλλα Τρικάλων (5 αγ.) 2, Γ.Σ. Βόλου (5 αγ.) 1.