Βγήκε ζωντανός από την «κόλαση» στην Άμφισσα ο ΓΣ Αλμυρού

Απίστευτο παιχνίδι διεξήχθη στο Κλειστό Άμφισσας, όπου ο ΓΣ Αλμυρού έπρεπε να κερδίσει για να τερματίσει πρώτος στην κανονική περίοδο. Ωστόσο ο βαθμός δυσκολίας ήταν αρκετά υψηλός, όσο υψηλά ήταν και τα ποσοστά ευστοχίας των γηπεδούχων.
Μετά το ισορροπημένο α’ δεκάλεπτο (21-22), η Άμφισσα άρχισε να «βομβαρδίζει» από την περιφέρεια αποκτώντας διαφορά 12 πόντων στο ημίχρονο (50-38). Η ομάδα του Παναγιώτη Νάνη προσπάθησε να ξεπεράσει το «σοκ», αλλά στο 27’ συνέβησαν πολλά έκτροπα. Ο Κοντοστάθης διαπληκτίστηκε με αντίπαλο, γεγονός που πυροδότησε ένταση στην εξέδρα, όπου ανέβηκαν τρεις παίκτες της Άμφισσας.
Ο αγώνας διακόπηκε για περίπου 50 λεπτά. Οι διαιτητές πήγαν στα αποδυτήρια και όταν επανήλθαν απέβαλαν τους τρεις καλαθοσφαιριστές του ΓΑΣ και τον Βαλαμούτη.
Εκείνος που μπήκε πιο συγκεντρωμένος στην επανέναρξη του ματς ήταν ο ΓΣΑ. Αργά αλλά μεθοδικά άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά (70-64 στο 30’) και 2,5 λεπτά πριν το τέλος προσπέρασαν με 78-79. Με ελεύθερες βολές του Παπούλια πήγε στο +3 (80-83), η τοπική ομάδα μείωσε σε 81-83, αλλά στην προσπάθεια επαναφορά της μπάλας ένας παίκτης της πατούσε τη γραμμή.
Αυτό συνιστά τεχνική ποινή, την οποία αξιοποίησε ο καταπληκτικός Παπούλιας που φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι 31 πόντους. Στην τελευταία τους επίθεση οι γηπεδούχοι έχασαν την μπάλα και μαζί την τελευταία ελπίδα για να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση.
Δεκάλεπτα: 21-22, 50-38, 70-64, 81-84.
ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Γίδας): Τσικνής 3 (1), Φουσέκης 5 (1), Οικονόμου 6, Παπάδης 20 (2), Τσάρας, Κωνσταντίνου, Τσιγγενόπουλος 10 (1), Ξαγάρας 6, Γκιζόγιαννης 15 (1), Κοκολόγος, Ίμερι 16.
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 3 (1), Μαμούρας 11 (2), Παπούλιας 31, Πολίτης 19 (4), Μασούρας 9 (1), Τάσσος 9, Τσαβές 2, Βαλαμούτης, Σερμέτης.