Με βελτιωμένο πρόσωπο ο Ρήγας

Βελτιωμένο πρόσωπο σε σχέση με τα προηγούμενα φιλικά παρουσίασε ο Ρήγας Φεραίος στο εκτός έδρας παιχνίδι του με τον Αχιλλέα Φαρσάλων το οποίο κέρδισε 1-0. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε μόλις στο 1ο λεπτό ο Τάσος Τσελεπής. Καλά στοιχεία έδειξε ο υπό δοκιμήν Θανάσης Παπαγεωργίου, που ενδέχεται να αποκτηθεί.

Εξαιρετικά χρήσιμο ήταν για τον Ρήγα Φεραίο το τεστ με τον Αχιλλέα στο στάδιο των Φαρσάλων. Και αυτό διότι περισσότερο έμοιαζε με επίσημο αγώνα παρά με φιλικό. Οι «κυανόλευκοι» πέτυχαν γκολ από τα… αποδυτήρια και με αυτό πήραν μία νίκη ψυχολογίας απέναντι σε μία ομάδα που θα αντιμετωπίσουν και στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.
Φυσικά πρέπει ακόμη να βελτιώσουν πολλά πράγματα στο παιχνίδι τους, τόσο στο δημιουργικό, όσο και στο ανασταλτικό κομμάτι. Πάντως, είναι θετικό το ότι κράτησαν ανέπαφη την εστία τους, παρότι στο α’ μέρος η ομάδα του Μάκη Τριανταφυλλόπουλου δημιούργησε ορισμένες σημαντικές ευκαιρίες.
Το τεχνικό δίδυμο των Αλεξίου-Σπαθή χρησιμοποίησε συνολικά 19 ποδοσφαιριστές, συμπεριλαμβανομένων και των ίδιων. Στο αρχικό σχήμα η διάταξη ήταν 4-2-3-1 με τερματοφύλακα τον Παπαγιάννη, δεξί μπακ τον Γεωργατζή και αριστερό τον Σπαθή, ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο συνέθεσαν οι Καρλιάμπας και Γκάγκας.
Ο Αλεξίου ήταν ο ένας εκ των δύο αμυντικών χαφ, έχοντας δίπλα του τον Παπαγεωργίου. Ο τελευταίος προέρχεται από την Κ20 της ΑΕΛ και δοκιμάζεται στον Ρήγα. Πιθανόν να αποκτηθεί, αφού έχει δείξει καλά στοιχεία ως τώρα. Μπροστά τους αγωνίστηκε ο Τσιώλης, έχοντας οργανωτικά καθήκοντα, ενώ από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Τσελεπής και Καρακώστας. Τέλος, ο Τζοβάρας τοποθετήθηκε στην κορυφή της επίθεσης. Στο β’ μέρος πήραν χρόνο συμμετοχής οκτώ ακόμη παίκτες και μεταξύ αυτών ένας ακόμη υπό δοκιμήν. Ονομάζεται Ψάρρας και έπαιζε σε ομάδα της Θεσσαλονίκης. Δεν αγωνίστηκαν οι προερχόμενοι από τραυματισμό Μπόρας, Καναβός και ο Χατζηαθανασίου λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων.

Ο Τσελεπής μαρκάρει αντίπαλο υπό το βλέμμα των Αλεξίου και Σπαθή (φωτό ifarsala.gr)

Άμεσο «χτύπημα» από Τσελεπή
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ρήγα να σκοράρει. Δεν είχε συμπληρωθεί ούτε το 1ο λεπτό όταν ο Τζοβάρας σέντραρε από τα δεξιά και ο Τζοβάρας με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αφού πρώτα αυτή βρήκε και στο κάθετο δοκάρι (0-1).
Όπως ήταν λογικό ο Αχιλλέας πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε για την ισοφάριση. Απείλησε με τους Καραγιάννη (2’) και Καραγκούνη (17’), με τον Παπαγιάννη να εξουδετερώνει τις προσπάθειές τους. Ενδιάμεσα (16’) είχε και ο Ρήγας τη στιγμή του με το απευθείας φάουλ του Σπαθή, ο οποίος δεν βρήκε στόχο.
Οι Φαρσαλινοί έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 30’. Σουτ του Κόλα προσέκρουσε στο δεξί δοκάρι και στην επαναφορά ο Καραγκούνης έκανε κεφαλιά-ψαράκι στέλνοντας τη μπάλα στο ίδιο δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα ο Παπαγιάννης έσωσε την εστία του με εντυπωσιακό τρόπο σε τετ α τετ με τον Κόλα, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με δύο τελικές του Ρήγα από τον Τσιώλη στο 37’ (σούταρε άουτ) και τον Αλεξίου στο 44’ (μπλόκαρε ο Κουτσοκέρας).
Στο β’ μέρος οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρία νωρίς και συγκεκριμένα στο 47’ όταν στο σουτ του Νεμπεγλέρα από πλάγια θέση η μπάλα βρήκε στο εξωτερικό μέρος της αριστερής δοκού. Από εκεί και πέρα η εστία του Ρήγα δεν απειλήθηκε ξανά. Αντίθετα, οι Βελεστινιώτες είχαν δύο αξιόλογες φάσεις. Στο 53’ ο Καρακώστας τροφοδότησε τον Τσιώλη, που σούταρε άουτ, ενώ στο 74’ ο Τσελεπής έκανε την ατομική προσπάθεια και το σουτ για να διώξει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας Χάμος.
ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Κουτσοκέρας, Τλούπας, Μάρκου, Καραμπούζης, Καραμπίνας, Μανιώτης, Νεμπεγλέρας, Καραγκούνης, Χατζής, Κόλα, Λόλας. Στο β’ ημίχρονο έπαιξαν και οι: Χάμος, Παπαδημητρίου, Κούλπας, Γ. Κομισόπουλος, Κουρούμαλος, Κατσανάκης, Κουσιάς, Κούμρια, Αλ. Κομισόπουλος.
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Παπαγιάννης, Γεωργατζής (62’ Ράπτης), Καρλιάμπας, Γκάγκας, Σπαθής (62′ Λάμπρου), Αλεξίου (68’ Χατζησταμάτης), Παπαγεωργίου (64’ Χίσα), Καρακώστας (75’ Ψάρρας), Τσιώλης (73’ Μπακάλης), Τσελεπής (86’ Μπομπότης), Τζοβάρας (64’ Τζέκα).
* Πριν την έναρξη του αγώνα ο Αχιλλέας Φαρσάλων τίμησε τον Σάκη Τσιώλη για την προσφορά του στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Αλεξίου: Δείχνουμε καλύτερη εικόνα
Μετά το τέλος του αγώνα ο Γιώργος Αλεξίου έκανε την ακόλουθη δήλωση: «Είναι θετικό ότι παιχνίδι με παιχνίδι δείχνουμε ολοένα και καλύτερη εικόνα. Προερχόμασταν από μία δύσκολη εβδομάδα με διπλές προπονήσεις, αλλά αυτό έπρεπε να γίνει διότι δεν μας ενδιαφέρουν τα αποτελέσματα στα φιλικά. Προέχει να βγει καλά οι προετοιμασία για να είμαστε δυνατοί στο πρωτάθλημα.
Στον αγώνα θέλαμε να περάσουμε κάποια στοιχεία τακτικής και μπορώ να πω ότι είμαστε ικανοποιημένοι σε κάποια κομμάτια, ενώ σε άλλα χρειαζόμαστε δουλειά. Πάντως, το νικηφόρο αποτέλεσμα μας δίνει ψυχολογία για τη συνέχεια…».