Βαριά ήττα στο πρώτο φιλικό – Η Νίκη έχασε 6-0 από τον Παναιτωλικό στο Πανθεσσαλικό στάδιο

Βαριά ήττα με 6-0 γνώρισε η Νίκη στο πρώτο φετινό φιλικό της παιχνίδι με αντίπαλο τον Παναιτωλικό. Τις δύο ομάδες χωρίζουν δύο κατηγορίες και αυτό φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο του Πανθεσσαλικού σταδίου. Οι «κυανόλευκοι» στάθηκαν καλά στο πρώτο τέταρτο, αλλά στη συνέχεια υποτάχθηκαν στην ανωτερότητα των αντιπάλων τους που στο διάστημα 14’-45’ ήταν καταιγιστικοί.
Μπορεί για τη Νίκη ο χθεσινός αγώνας να κλείστηκε για συμβολικούς λόγους, καθώς ο Παναιτωλικός ήταν η ομάδα που θα αντιμετώπιζαν οι «κυανόλευκοι» αν δεν αποχωρούσαν από τη Σούπερ Λιγκ, όμως τη δεδομένη χρονική στιγμή υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στα δύο συγκροτήματα. Το τελικό 0-6 θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο αν ο ρυθμός του Παναιτωλικού δεν έπεφτε αισθητά στην επανάληψη, με το σκορ τελικό σκορ να έχει διαμορφωθεί από το 50ο λεπτό.

Πώς ξεκίνησαν οι δύο ομάδες

Ο Φάντζιο Μπούις επέλεξε το ακόλουθο σχήμα για τη Νίκη: Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Τζήμας. Το δεξί άκρο της άμυνας κάλυπτε ο Μετούσι και το αριστερό ο Ματθαίου, ενώ οι Βέργος και Παπαδήμας συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ο Τσεμπερίδης ήταν ο ανασταλτικός χαφ, με τους Σιώμο και Ιορδανίδη να είναι οι εσωτερικοί μέσοι. Οι Κέρι (που είχε και το περιβραχιόνιο του αρχηγού) και Βουρδάκης αγωνίστηκαν στα άκρα, από δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, ενώ ο Βουκομάνοβιτς τοποθετήθηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Για τον Παναιτωλικό, ο Τραϊανός Δέλλας χρησιμοποίησε τερματοφύλακα τον Κυριακίδη, δεξιό οπισθοφύλακα τον Λιόβα, αριστερό τον Μιχάι και στόπερ τους Τσουκάνη και Χαντακιά. Στη μεσαία γραμμή έπαιζαν οι Έρικσον, Πάολο, και ο ιδιαίτερα δραστήριος Ντίαζ. Δεξί εξτρέμ ήταν ο Γουίλεν και αριστερό ο Μάνα, με τον Μοράρ να είναι ο σέντερ φορ της ομάδας.

Στο αρχικό σχήμα ξεκίνησε ο νεαρός Βουρδάκης (δεξιά)

Καταιγιστικός για μισή ώρα ο Παναιτωλικός

Η Νίκη στάθηκε αρκετά καλά για ένα τέταρτο περίπου. Στη συνέχεια ο Παναιτωλικός κυριάρχησε πλήρως και πετύχαινε το ένα γκολ μετά το άλλο.
Οι «κυανόλευκοι» έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς. Ήταν στο 6ο λεπτό όταν ο Κέρι εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Τσεμπερίδης δεν μπόρεσε να σκοράρει από τη μικρή περιοχή.
Ο Παναιτωλικός διαθέτει έμπειρους παίκτες, που δεν συγχωρούν εύκολα τα λάθη. Έτσι, μία αδράνεια στα μετόπισθεν των γηπεδούχων στο 14ο λεπτό απέφερε και το 0-1. Ο Γουίλεν έκανε την ατομική ενέργεια από τα δεξιά και το γύρισμα για τον αφύλακτο Έρικσον, που μέσα από την περιοχή δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Τζήμα.

Η Νίκη προσπάθησε να «απαντήσει», με τον Κέρι να εκτελεί με… πονηρό τρόπο ένα φάουλ στο 20ο λεπτό. Όλοι νόμιζαν ότι θα σεντράρει, αλλά αυτός δοκίμασε το πόδι του απευθείας, με τη μπάλα να περνά λίγα εκατοστά έξω από την εστία του Κυριακίδη.
Από αυτό το σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Παναιτωλικός  ανέπτυξε έντονη επιθετική δραστηριότητα, με τους «κυανόλευκους» να αδυνατούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν ακόμη τέσσερα γκολ, ενώ έχασαν και άλλες ευκαιρίες.

Στο 27’ οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν με κινηματογραφική ταχύτητα τη μπάλα, με τελικό αποδέκτη τον Γουίλεν που από κοντά αστόχησε. Δύο λεπτά αργότερα ο Μοράρ βρέθηκε σε θέση για γκολ, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 31’ο Γουίλεν έκανε μία εξαιρετική ατομική ενέργεια, δίνοντας έτοιμο γκολ στον Μοράρ, που σε κενή εστία έγραψε το 0-2.
Σουτ του Γουίλεν πέρασε άουτ στο 34’, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Τζήμας έσωσε τετ α τετ του Τσουκάνη, παραχωρώντας κόρνερ. Ωστόσο, η Νίκη δεν απέφυγε το 0-3. Το κόρνερ εκτελέστηκε από τον Πάολο και ο Χαντακιάς με κεφαλιά χρήστηκε σκόρερ στο 36ο λεπτό. Ο Ντίαζ με ατομική προσπάθεια στο 40’ έκανε τέσσερα τα τέρματα του Παναιτωλικού, ενώ στο 42’ είχαμε το 0-5 με κοντινό πλασέ του Μάνα.

Ο Ιορδανίδης επιδιώκει να μαρκάρει αντίπαλο

Χωρίς ρυθμό το β’ μέρος

Στην ανάπαυλα έγιναν επτά αλλαγές από τη Νίκη. Την εστία υπερασπίστηκε ο Θεολόγης, ο Παπαδόπουλος αγωνίστηκε αριστερά στην άμυνα και ο Χρ. Καρτσαμπάς στόπερ. Μέτσε και Μακενγκό τοποθετήθηκαν στη μεσαία γραμμή και ο Αναστασίου στην κορυφή της επίθεσης. Από την άλλη πλευρά, ο Παναιτωλικός άλλαξε όλη την ομάδα του.
Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε, όπως τελείωσε το α’, δηλαδή με γκολ του Παναιτωλικού. Από λάθος του Χρ. Καρτσαμπά στο 50’, ο Παρράς δεν είχε πρόβλημα να σημειώσει το 0-6.

Πάντως, γενικότερα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, προφανώς και λόγω των πολλών αλλαγών. Η Νίκη προσπάθησε να φανεί επιθετικά και στο 57’ είχε μία καλή στιγμή όταν ο τερματοφύλακας Γιαννακόπουλος απέκρουσε το σουτ του Κέρι. Σουτ του Μπελεβώνη στο 61’ μπλόκαρε ο σωστά τοποθετημένος Θεολόγης. Στο 69’ ο Δωματάς επιχείρησε το πλασέ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Τελευταία καλή φάση το σουτ του Μπελεβώνη στο 87’, το οποίο απέκρουσε ο Θεολόγης.

ΝΙΚΗ: Τζήμας (46’ Θεολόγης), Μετούσι, Ματθαίου (46’ Παπαδόπουλος), Βέργος (46’ Χρ. Καρτσαμπάς), Παπαδήμας (51’ Λάιος), Τσεμπερίδης, Σιώμος (46’ Μέτσε), Ιορδανίδης (46’ Μακενγκό), Κέρι (88’ Βουκομάνοβιτς), Βουρδάκης (46’ Δωματάς), Βουκομάνοβιτς (46’ Αναστασίου).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης (46’ Γιαννακόπουλος), Λιόβας (46’ Τσιγκάρας, 70’ Νταλακούρας), Μιχάι (46’ Ρότσα), Τσουκάνης (46’ Μάλης, 70’ Γιαννιώτης), Χανταλιάς (46’ Άργκους), Πάολο (46’ Αγρόδημος),  Έρικσον (46’ Μαρινάκης), Ντίαζ (46’ Παρράς), Γουίλεν (46’ Κόκκορης), Μάνα (46’ Μπελεβώνης), Μοράρ (37’ Βασιλούδης).

* Μετά το τέλος του αγώνα ο Φάντζιο Μπούις αρνήθηκε να κάνει δηλώσεις.

Σήμερα η εκδήλωση για την παρουσίαση των εμφανίσεων

Σήμερα Δευτέρα θα γίνει και η επίσημη παρουσίαση των νέων εμφανίσεων της ομάδας, αλλά και τον καρτών διαρκείας. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο «Αββαείο», στον πολυχώρο Τσαλαπάτα και θα αρχίσει στις 20.30.
Έπειτα από την διαδικασία της ηλεκτρονικής ψηφοφορίας των φιλάθλων, για την επιλογή της πρώτης εμφάνισης της ομάδας θα αποκαλυφθεί το τελικό αποτέλεσμα.
Οι ενδιαφερόμενοι για κρατήσεις μπορούν να επικοινωνούν με το τηλέφωνο 24210-26557, καθώς και στο facebook.com/ABBAEIO.