Β’ Εθνική βόλεϊ: Χαμόγελα σε Ολυμπιακό και Νίκη

Με τα παιχνίδια της 15ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής βόλεϊ των γυναικών και από τις ομάδες της Μαγνησίας ο Ολυμπιακός και η Νίκη πανηγύρισαν εκτός έδρας επιτυχίες.

Ο Ολυμπιακός Βόλου είχε εξ ορισμού πολύ δύσκολο έργο αντιμετωπίζοντας στα Τρίκαλα τον δεύτερο στη βαθμολογία Ασκληπιό. Ωστόσο, πήρε μεγάλη νίκη και μάλιστα καθαρή με 1-3 σετ, πραγματοποιώντας καταπληκτική εμφάνιση.

Τα σετ: 23-25, 24-26, 25-18, 15-25.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Ξύδης): Γκόντα, Πανταζή, Ξύδη, Μανικάκη, Παπαθανασίου, Παπανικολάου, Ζαφειρίου, Κούτε, Γκλαβίνη, Παπαδοπούλου, Σταμάτη, Καρακασίδου, Μαυρογέννη.

Την κατάκτηση των τριών βαθμών πανηγύρισε και η Νίκη, παρά το γεγονός ότι έχασε το πρώτο σετ στο παιχνίδι που έδωσε στην έδρα του Γ.Σ. Τυρνάβου. Οι «κυανόλευκες» αντέδρασαν και κατάφεραν να πάρουν τα τρία επόμενα σετ, σε έναν αγώνα που στιγματίστηκε από πολλά διαιτητικά λάθη, σύμφωνα με τους ανθρώπους της Νίκης.

ΝΙΚΗ (Γαλαζούλας, Ντελής): Τριπύλα, Πίσσα, Μπαζιώτη, Κουφογεώργου, Ευαγγελινού, Μουραντιάν, Μελιού, Ανδ. Κεφαλά, Στ. Κεφαλά, Φραντζή, Γιαγκουνίδου, Πολυζώη, Χαλκιά.

Στον αντίποδα, ο Γ.Σ. Αλμυρού γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 3-0 από τον πρωτοπόρο ΣΠΑ Καρδίτσας. Οι επτά παίκτριές του κατέβαλαν φιλότιμη προσπάθεια, αλλά υπέκυψαν σε σαφώς ανώτερο αντίπαλο.

Τα σετ: 25-9, 25-8, 25-19.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Μακρής): Τσιούμα, Τσιγάνη, Κωνσταντίνου, Μπουκουβάλα, Τσιάτσου, Μπότου, Θωμαΐδη.

* Συνοπτικά, τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής: Γ.Σ. Νίκαιας-ΑΕΛ 2-3, Γ.Σ. Τυρνάβου-Νίκη 1-3, Σπάρτακος-Φοίβος Γιάννουλης 3-1, Ασκληπιός Τρικάλων-Ολυμπιακός Βόλου 1-3, ΣΠΑ Καρδίτσας-Γ.Σ. Αλμυρού 3-0.

Η βαθμολογία: ΣΠΑΚ 42, Ασκληπιός Τρ. 35, ΑΕΛ 34, Ολυμπιακός Β. 29, Σπάρτακος 27, Νίκη 20, Φοίβος Γιαν. 17, Γ.Σ. Αλμυρού 11, Γ.Σ. Νίκαιας 7, Γ.Σ. Τυρνάβου 3.