Β’ Εθνική μπάσκετ: Ο Ολυμπιακός «δάμασε» με 87-83 την Αναγέννηση Καρδ.

«Βόμβες» έπεφταν χθες στο «καυτό» ΕΑΚ Βόλου από τον Ολυμπιακό, ο οποίος «δάμασε» με 87-83 την Αναγέννηση Καρδίτσας πετυχαίνοντας 14 τρίποντα. Πάντως και οι φιλοξενούμενοι δεν πήγαν πίσω ευστοχώντας 12 φορές από τα 6.75μ. Με καλάθι του Σιμάκη στην εκπνοή οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν τη διαφορά με την οποία είχαν χάσει στον α’ γύρο.

Έχοντας τη θερμή συμπαράσταση των οπαδών του ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο παρκέ και προηγήθηκε 12-4 στο 4’, αλλά η Αναγέννηση επανήλθε (16-15 στο 7’).  Τα τρίποντα έπεφταν «βροχή» εκατέρωθεν, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν βρει ρυθμό στην επίθεση (27-17 στο 9’) πετυχαίνοντας συνολικά 29 πόντους στο α’ δεκάλεπτο (29-20).

Στη β’ περίοδο ο κ. Κρομμύδας έδωσε εντολή η μπάλα να περάσει μέσα στη ρακέτα, κάτι που βοήθησε την ομάδα του να μειώσει σε 34-31. Ταυτόχρονα πήρε μπροστά ο Αργύρης και φτάνοντας γρήγορα τους 12 πόντους ισοφάρισε σε 36-36 στο 16’.

Ο κ. Βλιώρας κάλεσε τάιμ άουτ για να σπάσει το σερί των φιλοξενουμένων, πράγμα που κατάφερε χάρη σε δύο μαζεμένα τρίποντα του Ίλτσογλου (42-36 στο 17’). Με τον ίδιο τρόπο έβαλε το… λιθαράκι του και ο εξαιρετικός Γκοντόπουλος (13 πόντοι), προκειμένου ο Ολυμπιακός να αποσπαστεί με εννέα (47-38 στο 18’), για να μειώσουν οι «κιτρινόμαυροι» σε 49-43 στο τέλος του α’ ημιχρόνου.

Στο γ’ δεκάλεπτο ο Αναγνωστόπουλος ήταν εκείνος που πήρε από το… χέρι τον Ολυμπιακό και με συνεχόμενες «βόμβες» από τα 6.75 έδωσε στη διαφορά ξανά διψήφια τιμή (60-48 στο 23’). Τότε αποσύρθηκε στον πάγκο ο Παρασκευάς χρεωμένος με 3ο φάουλ, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Αναγέννηση πλησιάζοντας σε 60-54.

Ο Καραμήτσος βάλθηκε να αποδείξει ότι το κενό του Παρασκευά δεν θα φανεί και κα τα κατάφερε, αφού με έξι προσωπικούς πόντους άνοιξε την ψαλίδα στο +14 (68-54 στο 27’). Πάντως κι αυτός αμέσως μετά υπέπεσε σε τρία φάουλ, αλλά ο κ. Βλιώρας τον κράτησε στο ματς, αφού ήταν «ζεστός» κι εκείνος τον δικαίωσε γράφοντας το 70-57, το οποίο ήταν και το σκορ της γ’ περιόδου.

Το παιχνίδι δεν είχε ακόμη τελειώσει, πράγμα που φρόντισε να το δείξει η Αναγέννηση με επιμέρους 10-2 στα πρώτα 3,5 λεπτά της δ’ περιόδου (72-67). Ο κ. Βλιώρας κάλεσε τους παίκτες του στον πάγκο για οδηγίες επαναφέροντας τον Παρασκευά. Παρόλα αυτά ο Αργύρης συνέχισε το «βιολί» του και φτάνοντας τους 27 πόντους έφερε το συγκρότημα της Καρδίτσας σε απόσταση βολής (72-70 στο 35’)

Τα «γκολ φάουλ» από Γκοντόπουλο, Παρασκευά και το τρίποντο του Αναγνωστόπουλου έδωσαν «ανάσες» στον Ολυμπιακό (83-77 στο 37’), αλλά το ματς είχε «ψωμί» ακόμη. Ο Γεωργαντζάς έβαλε την Αναγέννηση ξανά στο παιχνίδι (83-82 στο 1.38) σε μια φάση, όπου μάλλον υπέπεσε σε βήματα. Στο 1.15 ο Παρασκευάς αξιοποίησε τις δύο βολές που κέρδισε (85-82).

Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν την άμυνα, αλλά αυτή τη φορά ο Παρασκευάς δεν ήταν το ίδιο ψύχραιμος από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» με το 85-82 να παραμένει. Η Αναγέννηση είχε μια ολόκληρη επίθεση στη διάθεσή της και ο Ίλτσογλου ακολούθησε την εντολή του προπονητή του για φάουλ, προκειμένου οι «κιτρινόμαυροι» να μην έχουν τη δυνατότητα να ισοφαρίσουν με τρίποντο. Ο Γεωργαντζάς ευστόχησε μόνο στη μία βολή μειώνοντας σε 85-83.

Με 6 δευτερόλεπτα να απομένουν ο κ. Βλιώρας κάλεσε τάιμ άουτ, για να συνεχιστεί ο αγώνας από την πλευρά του αντίπαλου καλαθιού. Στην αντίπερα όχθη ο κ. Κρομμύδας είπε στους παίκτες του να μην κάνουν φάουλ, αλλά να παίξουν άμυνα με σκοπό να διατηρήσει τη διαφορά των τεσσάρων πόντων με την οποία είχε κερδίσει η ομάδα του στον α’ γύρο.

Στην τελευταία επίθεση οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν υποδειγματικά, με τον Σιμάκη να τελειώνει τη φάση με «φλόουτερ» διαμορφώνοντας το τελικό 87-83, που φέρνει τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία σε περίπτωση ισοβαθμίας. Πάντως οι «ερυθρόλευκοι» υπερτερούν στη συνολική διαφορά πόντων με -37 έναντι -135 των «κιτρινόμαυρων».

Δεκάλεπτα: 29-20, 49-43, 70-57, 87-83.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλιώρας): Αγκρής, Νίκολης, Γκοντόπουλος 19 (5), Μουρατίδης 4, Αναγνωστόπουλος 18 (6), Καραμήτσος 10 (1), Ίλτσογλου 13 (3), Σταθούρος, Σιμάκης 8, Παρασκευάς 15, Γουάμπα.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Κρομμύδας): Κακκαβάς, Ψυχογιός 3 (1), Πανταζής, Γεωργαντζάς 16 (2), Αρκούδας 2, Παπαποστολόπουλος, Πυργιώτης, Χαλιμούρδας 5 (1), Αργύρης 27 (5), Αντωνίου 15 (3), Καλλιάρας 15, Οικονόμου.