Β’ Εθνική μπάσκετ: Έβαλε δύσκολα στον πρωτοπόρο Ερμή η Νίκη

Η Νίκη έβαλε δύσκολα στον πρωτοπόρο Ερμή, αλλά δεν κατάφερε να τον κερδίσει. Μετά από συναρπαστικό αγώνα που διεξήχθη στο κλειστό της Ν. Ιωνίας, η βολιώτικη ομάδα έχασε με 80-77, αλλά έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία, που σε κρίσιμα σημεία την αδίκησε.

Οι παίκτες των Ανδρέα Μαύρου και Γιώργου Κοσμάτου έκαναν ένα καταπληκτικό α’ δεκάλεπτο όπου προπορεύονταν με 25-19, ενώ βρέθηκε μπροστά και στο τέλος του α’ ημιχρόνου με 41-39. Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 57-66 στο 30’ και το ματς κρίθηκε στα τελευταία λεπτά.

Οι «κυανόλευκοι» επέστρεψαν από το -8 και στα 47’’ πριν τη λήξη το ταμπλό έγραφε 77-79. Ο Μπουρδάνος δεν κατάφερε να ευστοχήσει, με τον Βεσκούκη να αξιοποιεί τη μία από τις δύο βολές (77-80). Ωστόσο απέμεναν μόλις 2,5 δευτερόλεπτα και η Νίκη δεν πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση για να ισοφαρίσει.

Δεκάλεπτα: 25-19, 41-39, 57-66, 77-80.

ΝΙΚΗ (Μαύρος-Κοσμάτος): Νίκολης 3 (1), Μπουρδάνος 10 (2), Σαριμπαλίδης 7 (2), Σπανόπουλος 3 (1), Ζησόπουλος 3 (1), Κουτίνας 5, Λόλας 27, Μπουσκολίτης, Δελεντζές, Σιάνος, Καλλές 6, Ξενιτίδης 13.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜ. (Οικονόμου): Κυριακόπουλος 7 (2), Ανδρέου, Δουρούκης, Ζαρμακούπης 17, Χατζηγιαννάκης, Καρακατσάνης 2, Καλημέρης 2, Μπακέας 6 (2), Βεσκούκης 23 (5), Καρακωνσταντάκης 6 (1), Χαλιός, Δημητριάδης 17 (1).