Τσάμπιονς Λιγκ: Σφράγισαν τα εισιτήρια Παρί Σ.Ζ. και Λίβερπουλ

Δεν υπήρξαν ανατροπές το βράδυ της Τετάρτης (10/3), με την Παρί Σεν Ζερμέν και τη Λίβερπουλ να σφραγίζουν την πρόκριση για τους προημιτελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο «Παρκ ντε Πρενς» οι πρωταθλητές Γαλλίας αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με την Μπαρτσελόνα, αλλά με προίκα το επιβλητικό 1-4 στο «Καμπ Νόου» επικύρωσαν την παρουσία τους στη φάση των «8», με τον Εμπαπέ να ανοίγει το σκορ στο 31′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ο Μέσι ισοφάρισε έξι λεπτά αργότερα, αλλά στο 45’+3 νικήθηκε από τον Νάβας σε πέναλτι που εκτέλεσε και από τη στιγμή που δεν έγινε το 1-2, που ίσως έφερνε και άλλη τροπή στο ζευγάρι των Γάλλων με τους Καταλανούς, το β’ ημίχρονο κύλησε διαδικαστικά.

Την ίδια στιγμή, η Λίβερπουλ πήρε νίκη… καρμπόν στη Βουδαπέστη με 2-0 επί της Λειψίας, καθώς και το πρώτο ματς είχε γίνει ως γνωστόν στην «Πούσκας Αρένα», με το ίδιο σκορ είχε επικρατήσει η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ και σκόραραν ξανά ο Σαλάχ και ο Μανέ!

Ο Αιγύπτιος άσος βρήκε δίχτυα στο 70′ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μανέ στο 74′, με τους «κόκκινους» να δείχνουν ότι τους ταιριάζει να παίζουν στην Ουγγαρία, αφού είχαν εντελώς διαφορετική εικόνα σε σχέση με αυτή που δείχνουν το τελευταίο τρίμηνο στην Πρέμιερ Λιγκ.

Η Λειψία είχε δοκάρι με τον Σόρλοθ στο 66′ και μετά το γκολ που δέχθηκε τα παράτησε.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα των ρεβάνς της Τετάρτης για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ
Λίβερπουλ – Λειψία 2-0