Τσάμπιονς Λιγκ: Όλα ανοιχτά μετά το 1-1 ανάμεσα σε Ρεάλ και Τσέλσι

Η Ρεάλ Μαδρίτης έμεινε στο 1-1 με την Τσέλσι στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που φάνηκε να το θέλουν περισσότερο, με τους Μαδριλένους να αρκούνται στην ισοπαλία.

Οι Μπλε μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με τον Πούλισιτς να ανοίγει το σκορ της αναμέτρησης μόλις στο 13ο λεπτό. Ο Ρούντιγκερ έβγαλε μία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, με τον 22χρονο ποδοσφαιριστή να κατεβάζει άψογα τη μπάλα, να περνάει και τον Κουρτουά και να πλασάρει για το 0-1. Όλα αυτά, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Τίμο Βέρνερ έχασε απίθανη ευκαιρία να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Μέχρι εκείνο το σημείο είχαν την κατοχή και τα ηνία στον αγωνιστικό χώρο, με τους Ισπανούς να «ξυπνούν» μετά το 20ο λεπτό. Στο 29ο λεπτό ήρθε και η απάντηση, με τον Καρίμ Μπενζεμά να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό γκολ φέρνοντας στα ίσια το ματς. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μιλιτάο πήρε την πρώτη κεφαλιά με τον Γάλλο να κάνει ένα εκπληκτικό γυριστό και να μην αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μεντί.

Τελευταία φάση του πρώτου μέρους, μία άστοχη προσπάθεια του Βέρνερ στο 41ο λεπτό, που σούταρε αρκετά άουτ από πλάγια θέση.

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, το δεύτερο ήταν πολύ πιο…. ανιαρό, με το τερέν να είναι πλέον πιο βαρύ από την καταρρακτώδη βροχή και τις δύο ομάδες να δείχνουν να βολεύονται όσο περνούσε η ώρα με την ισοπαλία. Έτσι κι έγινε, με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ και τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στην Αγγλία.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Καρβαχάλ (77′ Οντριοθόλα), Μιλιτάο, Βαράν, Νάτσο, Μαρσέλο (77′ Ασένσιο), Μόντριτς, Κρος, Κασεμίρο, Βινίσιους (65′ Αζάρ), Μπενζεμά (90+3′ Ροντρίγκο)
ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Κρίστενσεν, Τιάγκο Σίλβα, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα (66′ Τζέιμς), Καντέ, Ζορζίνιο, Τσίλγουελ, Μάουντ, Πούλισικ (66′ Ζιγές), Βέρνερ (66′ Χάβερτς)