Τσάμπιονς Λιγκ: Έχασε, αλλά προκρίθηκε η Λίβερπουλ, “σαρωτική” η Μπάγερν

Τα εύκολα δύσκολα έκανε το βράδυ της Τρίτης (8/3) η Λίβερπουλ κόντρα στην Ίντερ, αλλά εξασφάλισε εντέλει την παρουσία της στους προημιτελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ, παρά την ήττα με 1-0 στο «Άνφιλντ».

Οι «κόκκινοι» είχαν προίκα το 2-0 στο «Μεάτσα», για να παρουσιαστούν χαλαροί στη ρεβάνς της φάσης των «16» και πήγαν να πάθουν τη ζημιά, ωστόσο το γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες στο 62′ δεν είχε συνέχεια για τους πρωταθλητές Ιταλίας, που ένα λεπτό αργότερα έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αλέξις Σάντσες με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Φαμπίνιο.

Έτσι, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ προκρίθηκε με τα πολλά στους «8», έχοντας πάντως και αρκετή ατυχία, καθώς τόσο ο Μάτιπ στο 31′ όσο και ο Σαλάχ στο 52′ και το 76′ σημάδεψαν το δοκάρι.

Την ίδια στιγμή, η Μπάγερν Μονάχου έδειξε ότι είχε… θυμώσει με το 1-1 στον πρώτο αγώνα με τη Σάλτσμπουργκ, για να διαλύσει τους Αυστριακούς με 7-1 στην «Αλιάντς Αρένα».

Ο Λεβαντόφσκι με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι στο 12′ και το 21′ και άλλο ένα γκολ στο 23′ πέτυχε το γρηγορότερο χατ τρικ στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ, με τον Γκνάμπρι στο 31′ να διαμορφώνει το 4-0 του α’ ημιχρόνου.

Ο Μίλερ στο 54′ και το 83′ και ο Σανέ στο 86′ σκόραραν με τη σειρά τους, ενώ είχε μειώσει προσωρινά σε 5-1 ο Κιάργκαρντ στο 70′.