«Τρίποντο για Θησέα, 3-0 την Αγχίαλο

Την 6η φετινή του νίκη πανηγύρισε ο Θησέας που ως γηπεδούχος στο βοηθητικό του ΕΑΚ αντιμετώπισε την Αγχίαλο, την οποία κέρδισε 3-0. Οι «πράσινοι» είχαν δοκάρι σε σέντρα του Λίτσου στο α’ μέρος, με τη μπάλα να βρίσκει στο δεξί κάθετο και να καταλήγει άουτ, αφού ο Σιώμος δεν πρόλαβε να την σπρώξει στα δίχτυα.

Στο 42’ ο Πάσχος τροφοδότησε τον Σίμο που έστειλε εντός της εστίας αλλά γκολ δεν μέτρησε διότι υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ με τους ανθρώπους της Αγχιάλου να διαμαρτύρονται έντονα. Μάλιστα, πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ευρισκόμενοι πίσω στο σκορ, αφού στις καθυστερήσεις ο Κουκουτής σέντραρε από τα αριστερά και ο Αλμασίδης με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Τα άλλα δύο γκολ του παιχνιδιού σημειώθηκαν στα τελευταία λεπτά. Στο 86’ ο Αλμασίδης δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής και δικαιώθηκε πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και γράφοντας φυσικά το 2-0. Όσο για το 3-0 διαμορφώθηκε στο 92’ από τον Τσιανάκα που έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και παραβίασε με σουτ την εστία του Αλπάκη.

Για τον Θησέα πήρε για πρώτη φορά χρόνο συμμετοχής και ο νεοαποκτηθείς από τον Πύρασο Πιτσάβας.

ΘΗΣΕΑΣ: Κεφαλάς, Λίτσος, Κουκουτής, Ιακωβίδης, Ρακής (85’ Πιτσάβας), Αλεξίου, Καραμανλής, Σιμιτσής (80’ Μίχος), Σιώμος (58’ Χατζησταμάτης), Τσιανάκας, Αλμασίδης.

ΑΓΧΙΑΛΟΣ: Αλπάκης, Λαΐνας (70’ Δεμίρης), Σίμος, Μαγιόγλου, Γούτσιος, Αποστολίδης, Χαλιμούρδας, Δημακόπουλος, Μωυσίδης, Πάσχος, Σγατζής.