«Τρένο» ο Μαγνησιακός πέρασε και από τον Αλμυρό

Τρένο που δεν κάνει στάση θυμίζει ο Μαγνησιακός. Η ομάδα του Θάνου Θεοδώρου πέρασε νικηφόρα από το στάδιο «Αθανάσιος Ραγάζος», αφού στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣΘ υπέταξε τον τοπικό Γ.Σ. Αλμυρού με 1-2. Έτσι, παραμένει στην 1η θέση, αυξάνοντας τη διαφορά από τη δεύτερη Αγία Άννα στους πέντε βαθμούς. Παράλληλα, μόνο ο Μαγνησιακός είναι πλέον αήττητος, αφού υποχρέωσε τον χθεσινό του αντίπαλο να χάσει για πρώτη φορά φέτος.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο άρχισε τις υποχρεώσεις του για το 2023 ο Μαγνησιακός, αφού πανηγύρισε σπουδαίο «διπλό» σε δύσκολη έδρα, όπως αυτή του τρίτου της βαθμολογίας Γ.Σ. Αλμυρού. Με την επιτυχία τους αυτή οι «κυανόλευκοι» του Βόλου έφτασαν τους 25 βαθμούς, έχοντας στο ενεργητικό τους οκτώ νίκες και μία ισοπαλία, ενώ οι Αλμυριώτες έμειναν στους 18 πόντους και βρίσκονται στο -7 από την κορυφή και στο -2 από την 2η θέση.

Στο α’ ημίχρονο σημειώθηκαν και τα τρία γκολ του χθεσινού ντέρμπι, με τον Κώστα Οικονόμου να βάζει την… υπογραφή του στη νίκη του Μαγνησιακού αφού πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του.

Το 0-1 σημειώθηκε στο 11ο λεπτό. Από κόρνερ που εκτέλεσε ο Ζάχος ο Κοντοβάς βρήκε τη μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής Καλαντζής έδειξε πολύ σωστά την άσπρη βούλα. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Οικονόμου με ψύχραιμο τρόπο.

Στο 15’ ο Μαγνησιακός παραλίγο να κάνει δύο τα τέρματά του όταν ο Οικονόμου βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κοντογεωργάκη. Ο έμπειρος μέσος έσκαψε τη μπάλα, αλλά ο γκολκίπερ του ΓΣΑ απέκρουσε σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα. Σουτ του Βλάχου στο 17’ πήγε πάνω στον Κοντογεωργάκη.

Στο 22’ η κεφαλιά του Αραπίτσα δεν βρήκε στόχο, αλλά στο 29’ είχαμε την ισοφάριση, επίσης με εκτέλεση πέναλτι. Σε αυτό υπέπεσε ο Ράπτης που έπεσε πάνω στον Αραπίτσα. Ο τελευταίος ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 1-1.

Όμως ο Μαγνησιακός ανέκτησε το προβάδισμα πριν ολοκληρωθεί το α’ μέρος. Στο 42ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ. Το εκτέλεσε αριστοτεχνικά ο Οικονόμου που έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία και σημείωσε το 1-2.

Στην επανάληψη είχαμε εκατέρωθεν κάποιες ευκαιρίες χωρίς όμως να αλλάξει το σκορ. Ο Μαγνησιακός διαχειρίστηκε το προβάδισμά του και στο τέλος πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη.

Στο 52’ ο Θεοδωρόπουλος επιχείρησε σουτ, αλλά ο Ράπτης απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 73’ ο Βουρδάκης ξεπέρασε την αντίσταση του Κοντογεωργάκη και έκανε το πλασέ, με τη μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τέλος, στο 78’ η κεφαλιά του Αράπη δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον τερματοφύλακα του Μαγνησιακού.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Κοντογεωργάκης, Μιχόπουλος, Τσαγιανίδης (81’ Λάμπος), Ντόντα, Πλαβός, Θεοδωρόπουλος (81’ Μπασαγιάννης), Κλουκουτάρας (59’ Χριστοφορίδης), Καρράς, Αραπίτσας, Κοντοβάς (66’ Αράπης), Χειλάς.

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Ράπτης, Ψιάνος, Παπαδόπουλος (81’ Χριστίδης), Βέρτζος, Γαλανόπουλος, Λούρος (58’ Αγιασιώτης), Βουρδάκης, Σιώμος (58′ Δημητριάδης), Βλάχος (72’ Σιάτρας), Οικονόμου, Ζάχος (81’ Τρίμης).