Τραγικός ο Ολυμπιακός Βόλου έχασε 4-0 από τον Ηρακλή

Τραγική εμφάνιση πραγματοποίησε σήμερα στο Καυτανζόγλειο ο Ολυμπιακός Βόλου στο παιχνίδι με τον Ηρακλή, για την 19η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 2. Γνώρισε βαριά ήττα με 4-0 και δεν λέει να σηκώσει κεφάλι, παραμένοντας καθηλωμένος στην ουρά της βαθμολογίας του Βορείου ομίλου. Από το «ναυάγιο» του Ολυμπιακού δεν επέπλευσε κανείς. Τα γκολ του Ηρακλή σημείωσαν οι Τόμας με πέναλτι και οι Τότσκα, Πήλιος και Άλεξιτς.

Έμεινε πίσω στο σκορ με πέναλτι
Στο πρώτο ημίχρονο ο Ηρακλής ήταν η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον έλεγχο του παιχνιδιού, απέναντι σ’ έναν Ολυμπιακό που φρόντιζε να αμύνεται, προσέχοντας κυρίως να μην δεχθεί γκολ.

Η τακτική με τα τρία στόπερ έκανε παθητική την ομάδα, αν και οι παίκτες του Ηρακλή είχαν μεν την κατοχή της μπάλας, δεν είχαν ουσία στο παιχνίδι τους.

Ο Ολυμπιακός ήταν ακίνδυνος επιθετικά, καθώς δεν μπόρεσε να βγει στην κόντρα επίθεση, με αποτέλεσμα η ομάδα να μην έχει ούτε μία τελική προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 6’ ο Ηρακλής απείλησε με το σουτ που επιχείρησε ο Πήλιος έξω από την περιοχή, με τον Ξενοδόχοβ να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.

Στο 25’ έγινε η φάση που κόστισε γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Κάκκο μέσα στην περιοχή έπεσε στο χόρτο από μαρκάρισμα του Κόκα  με τον διαιτητή Τακίδη να καταλογίζει πέναλτι. Ο Τόμας ανέλαβε να το εκτελέσει στο 26’, για να γράψει το 1-0 για τον Ηρακλή.

Ο Ολυμπιακός παρότι έμεινε πίσω στο σκορ συνέχισε με την ίδια τακτική, χωρίς να μπορεί να απειλήσει το τέρμα του Ηρακλή.

Τραγικός Ολυμπιακός στο β’ μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο η εμφάνιση του Ολυμπιακού ήταν τραγική. Η ομάδα δέχθηκε άλλα τρία τέρματα, με τον Ηρακλή να χάνει κι άλλες ευκαιρίες για ακόμη μεγαλύτερο σκορ. Ο Βασίλης Βούζας με την έναρξη του β’ μέρους έριξε στο παιχνίδι τους Ξύδα, Κουντουριώτη και Ντος Σάντος, η ομάδα έπαιξε με διάταξη 4-2-3-1, σαφώς με πιο επιθετικό σχήμα, απ’ ότι στο πρώτο μέρος, ωστόσο, η εικόνα ήταν ακόμη χειρότερη. Στο 64’ ο Ηρακλής έκανε δύο τα τέρματά του. Ο Τότσκα μέσα στην περιοχή έκανε ωραία προσπάθεια, ο Γραικός δεν μπόρεσε να τον ανακόψει, αλλά ούτε και ο Ξενοδόχοβ κα με σουτ έγραψε το 2-0.

Από το σημείο εκείνο και μέχρι το τέλος του παιχνιδιού η ομάδα κατέρρευσε και στο 72’ έγινε το 3-0. Ο Πήλιος με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ξενοδόχοβ για το 3-0.

Στο 78’ ο Κόκκα εκτέλεσε φάουλ και έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκαριών του Ξενοδόχοβ. Για να φτάσουμε στο 89’ ότανο Άλεξιτς με κεφαλιά μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 4-0, ύστερα από εξαιρετική σέντρα του Πανάγου από τα δεξιά.

Διαιτητής: Τακίδης (Κιλκίς)
Βοηθοί: Χατζηνάκος, Τσακίρης (Δράμας)
4ος διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)
Κίτρινες: Κάκκο-Μαρκοπουλιώτης

ΗΡΑΚΛΗΣ: Παλαβράκης, Πανάγου, Κωστούλας, Πήλιος, Πατράλης, Μπαστακός (71’ Άλεξιτς), Κάκκο (85’ Μασούρας), Τόμας, Τότσκα (74’ Γιουπιτάνα), Ναπολιτάνο (71’ Παπαδόπουλος), Α. Παπαστεριανός
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοβ, Γραικός, Κόκας (46’ Ξύδας), Μαρκοπουλιώτης, Στάμου, Μάνγκα, Ντιαμπί (66’ Κόλα), Παπακώστας (46’ Ντος Σάντος), Σκοπελίτης (79’ Πέλκας), Βερνάρδος, Σιαφά (46’ Κουντουριώτης).