Τον «εκτέλεσε» ο Λ. Φερνάντεθ – Ο Βόλος έχασε 4-0 από τον Αστέρα στην Τρίπολη για τα πλέι άουτ

Ο Λ. Φερνάντεθ «εκτέλεσε» τον Βόλο και με τρία προσωπικά γκολ (2’, 45+1’ πεν., 67’) τον υποχρέωσε σε βαριά ήττα με 4-0 στην Τρίπολη για τα πλέι άουτ της Σούπερ Λιγκ. Το τέταρτο γκολ των νικητών σημείωσε ο Σίτο στο 51’.

Ο Στέφανος Ξηροφώτος επέλεξε το 4-2-3-1. Την εστία υπερασπίστηκε ο Καραγκιόζης, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Λύρατζης (δεξιά), Φεράρι (αριστερά), Διαμαντής και Μήτογλου (σέντερ μπακ). Στη μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Μαξ, Τσοκάνης (στον άξονα), Ζοάο και Γκουαροτσένα (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Μουνίθ να συνεπικουρεί τον Γέντρισεκ στην επίθεση.

Παρόμοια διάταξη προτίμησε και ο Μίλαν Ράσταβατς για τον Αστέρα. Τερματοφύλακας ήταν ο Τσιφτσής, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Κώτσιρας, Αντζουλάς, Πασαλίδης και Τασουλής. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Μουνάφο και Μπ. Φερνάντες, από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Αλί Μπαμπά (δεξιά) και Σίτο (αριστερά), με τον Λ. Φερνάντεθ να κινείται λίγο πιο πίσω από τον Κρέσπι, που ήταν ο βασικός προωθημένος.

Με τους χειρότερους οιωνούς άρχισε η χθεσινή αναμέτρηση για τον Βόλο, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ πριν συμπληρωθούν δύο λεπτά αγώνα. Πιο συγκεκριμένα είχαν κυλήσει μόλις 1 λεπτό και 18 δευτερόλεπτα από το εναρκτήριο λάκτισμα, όταν ο Κώτσιρας έκανε γρήγορη κούρσα από τα δεξιά και γύρισμα στον Λ. Φερνάντεθ. Ο Ισπανός ενήργησε άμεσα και πλάσαρε στην κίνηση μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Καραγκιόζη, ο οποίος είδε την μπάλα να καταλήγει στη δεξιά γωνία της εστίας του (1-0).

Επίσης στο 7’ ο Σίτο μπήκε στη μεγάλη περιοχή από τα δεξιά, αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε σε συμπαίκτη του (Κρέσπι) κι ενώ  μπάλα είχε κατεύθυνση προς την εστία.

Παρά την κακή αρχή το συγκρότημα του Στέφανου Ξηροφώτου έδειξε άμεσα σημάδια αντίδρασης πλησιάζοντας κοντά στην ισοφάριση στο 10’. Ο Γκουαροτσένα είδε την κίνηση του Τσοκάνη από τα αριστερά και του έδωσε την μπάλα. Εκείνος γύρισε στον επερχόμενο Γέντρισεκ, ο οποίος σούταρε αμέσως αλλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 12’ ο Γκουαροτσένα σημάδεψε στα… ύψη κι ενώ περίμεναν δύο συμπαίκτες του μέσα στην περιοχή, ενώ δύο λεπτά αργότερα  οι «κυανέρυθροι» ζήτησαν πέναλτι. Ο Γέντρισεκ από τα αριστερά έκανε συρτή σέντρα παράλληλη με την εστία και ο Ζοάο βρέθηκε στο έδαφος. Ο κ. Βρέσκας αρχικά έδειξε άουτ, αλλά στη συνέχεια καταλόγισε οφσάιντ τον Σλοβάκο στράικερ σύμφωνα με την υπόδειξη του β’ βοηθού.

Φάση «καρμπόν» με εκείνη του γκολ σημειώθηκε στο 16’ για τον Αστέρα. Πάλι ο Κώτσιρας επιτάχυνε από τα δεξιά και πάσαρε στον Κρέσπι, το σουτ του οποίου όμως εξοστρακίστηκε στον Διαμαντή.

Ακολούθησαν δύο φιλόδοξες ενέργειες αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Πρώτα στο 19’ ο Αλί Μπαμπά «άδειασε» τον Φεράρι, αλλά σούταρε απελπιστικά άουτ, ενώ στο 21’ η μακρινή εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ κατέληξε στην αγκαλιά του Τσιφτσή. Επίσης στο 33’ ο Μουνίθ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Πασαλίδης έβαλε την κόντρα στο σουτ του Ισπανού παραχωρώντας κόρνερ.

Λίγα δευτερόλεπτα πριν εκπνεύσει στο 45λεπτο, ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι, όταν ο Σίτο ανατράπηκε από τον Καραγκιόζη. Ο κ. Γκορτσίλας έδειξε την «άσπρη βούλα» απ’ όπου ο Λ. Φερνάντεθ διπλασίασε τα τέρματα τόσο της ομάδας του, όσο και τα προσωπικά του (2-0).

Όπως τελείωσε το α’, άρχισε το β’ ημίχρονο για τον Αστέρα, δηλαδή πετυχαίνοντας γκολ. Αυτή τη φορά δράστης ήταν ο Σίτο, ο οποίος με ευθύβολο σουτ νίκησε τον Καραγκιόζη γράφοντας το 3-0 (51’). Ο Βόλος θέλησε πάλι να αντιδράσει άμεσα, αλλά ο Τσιφτσής μπλόκαρε το σουτ του Ζοάο (53’).

Ο Λ. Φερνάντεθ λίγο έλειψε να πετύχει «χατ τρικ» στο 55’, αλλά ο Καραγκιόζης απέκρουσε το βολέ του Ισπανού μεσοεπιθετικού. Τελικά ο Λ. Φερνάντεθ τα κατάφερε στο 67’, όταν βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Καραγκιόζη και τον «εκτέλεσε» με άνεση. Μάλιστα βρέθηκε κοντά και σε τέταρτο προσωπικό γκολ, αλλά η εκτέλεση φάουλ που επιχείρησε αποσοβήθηκε από τον Καραγκιόζη.

Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι είχαν τις δικές τους καλές στιγμές, τις οποίες όμως δεν αξιοποίησαν. Στο 66’ ο νεοεισελθών Κυζιρίδης ελίχθηκε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και σούταρε, για να μπλοκάρει ο Τσιφτσής, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 74’ γύρισε από τα αριστερά προς τον Γκουαροτσένα που δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά πιεζόμενος από τον Πασαλίδη. Ο Βόλος δεν κατάφερε να πετύχει το «γκολ της τιμής» ούτε στο 91’, όταν το βολέ του Μαξ πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από τη δεξιά συμβολή των δοκών, με το 4-0 να είναι το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Αλί Μπαμπά, Πασαλίδης, Κρέσπι, Μουνάφο – Μουνίθ, Ζοάο, Γκουαροτσένα

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας).

Βοηθοί: Δημητριάδης (Καστοριάς), Χατζηνάκος (Δράμας).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠ.: Τσιφτσής, Κώτσιρας, Τασουλής, Αντζουλάς, Πασαλίδης (86’ Χριστόπουλος), Μουνάφο (60’ Μπελόκ), Μπ. Φερνάντες, Αλί Μπαμπά (46’ Ριέρα), Σίτο (60’ Τζίμας), Λ. Φερνάντεθ (77’ Αλάγκμπε), Κρέσπι.

ΒΟΛΟΣ: Καραγκιόζης, Λύρατζης, Φεράρι, Διαμαντής, Μήτογλου, Μαξ, Τσοκάνης, Ζοάο (54’ Κορέλας), Γκουαροτσένα (84’ Μπαλογιάννης), Μουνίθ (64’ Μπάλας), Γέντρισεκ (54’ Κυζιρίδης).