Το πάλεψαν οι Βολιώτες στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας

Για μόλις 23 κλάσματα του δευτερολέπτου ο Στέφανος Ντούσκος δεν κατάφερε να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό του σκιφ στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε σήμερα στο Βελιγράδι. Από μαγνησιώτικης πλευράς στη 13η θέση κατετάγη ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου και στη 19η ο Γιάννης Καλανδαρίδης, ενώ δεν αγωνίστηκε στον τελικό Δ η Σοφία Δαλίδου.

Μπορεί να έχασε το χάλκινο μετάλλιο ο Στέφανος Ντούσκος, αλλά επιστρέφει στην Ελλάδα με την πολυπόθητη πρόκριση στους Ολυμπιακούς αγώνες του Παρισιού και μπορεί πλέον χωρίς άγχος να προετοιμαστεί για να υπερασπιστεί τον τίτλο του χρυσού Ολυμπιονίκη που κατέκτησε πριν δυο χρόνια στο Τόκιο. Ο 26χρονος πρωταθλητής δεν ακολούθησε τον ξέφρενο ρυθμό που έπιασαν οι αντίπαλοι του στα πρώτα μέτρα του τελικού κι έμεινε αρκετά πίσω μέχρι και τα 1500 μέτρα όπου πέρασε 4ος. Στα τελευταία μέτρα έκανε μια τεράστια προσπάθεια και κατάφερε να πλησιάσει και σχεδόν να πιάσει στην 3η θέση τον Νεοζηλανδό Τόμας Μάκιντος ο οποίος είχε φύγει πολύ μπροστά του.

Πάνω στον τερματισμό, όμως, για λίγα εκατοστά του μέτρου δεν κατάφερε να τον ξεπεράσει κι έτσι περιορίστηκε στην 4η θέση με 6:40.56 την ώρα που ο Μάκιντος κέρδιζε το χάλκινο με χρόνο 6:40.33. Το ασημένιο πήγε στον Ολλανδό Φαν Ντορπ με 6:39.26 ενώ ο Γερμανός Όλιβερ Ζίντλερ ήταν για ένα ακόμα τελικό άπιαστος και πήρε το χρυσό με χρόνο 6:38.08 υπερασπίζοντας τον τίτλο του Παγκόσμιο πρωταθλητή που κατείχε από πέρσι. Πλέον όλοι οι φιναλίστ έδωσαν ραντεβού για τον μεγάλο αγώνα τον ερχόμενο Ιούλιο στην Ολυμπιακή ρεγκάτα του Παρισιού.

Λίγο νωρίτερα στον Τελικό Δ του διπλού σκιφ ανδρών ο Βολιώτης Γιάννης Καλανδαρίδης και ο Θανάσης Παλαιοπάνος πήραν την 1ηθέση με χρόνο 6:16.75 για να καταταγούν 19οι στη γενική της διοργάνωσης. Το διπλό των κοριτσιών με την αθλήτρια του ΟΕΑ/ΝΑΒ Σοφία Δαλίδου και την Ευαγγελία Φράγκου δεν αγωνίστηκε στον Τελικό Δ.

Την παρουσία του στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Βελιγραδίου ολοκλήρωσε με νίκη το διπλό σκιφ ελ βαρών με τους Πέτρο ΓκαΪδατζή και Αντώνη Παπακωνσταντίνου που έχει καταγωγή από τον Πτελεό (κεντρική φωτό) να τερματίζουν 1οι στον Τελικό Γ της διοργάνωσης με χρόνο 6:17.79 και να κατατάσσονται 13οι στη γενική.

«Παριζιάνες» και με τη βούλα είναι πλέον η Χριστίνα Μπούρμπου και η Ευαγγελία Αναστασιάδου. Το δίδυμο της δικώπου άνευ πήρε πανηγυρικά την 1η θέση στον Τελικό Β του αγωνίσματος και ουσιαστικά το 7ο από τα 11 εισιτήρια που έδινε η διοργάνωση για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Παρισιού το επόμενο καλοκαίρι.

Τα δυο κορίτσια που έγιναν πλήρωμα φέτος υπό τις οδηγίες του Τζιάνι Ποστιλιόνε και των συνεργατών του μπήκαν  αποφασισμένα να μην διακινδυνεύσουν ούτε στο ελάχιστο ποσοστό να χάσουν την πρόκριση που έδιναν οι πέντε από τις 6 πρώτες θέσεις του Τελικού Β. Και το κατάφεραν με τον πιο εμφατικό τρόπο αφού από το ξεκίνημα της κούρσας μπήκαν μπροστά και διατηρήθηκαν στη κεφαλή μέχρι τη γραμμή του τερματισμού σφραγίζοντας πανηγυρικά και με νίκη το εισιτήριο για το Παρίσι. Για την ιστορία ο χρόνος του ελληνικού πληρώματος ήταν 7:11.94 ενώ εκτός πρόκρισης έμεινε το πλήρωμα της Ιταλίας που πήρε την 6η θέση στον Τελικό Β με χρόνο 7:23.85.

Έτσι έγιναν το 2ο ελληνικό πλήρωμα που σφραγίζει την πρόκριση από το Παγκόσμιο πρωτάθλημα μετά από τον Στέφανο Ντούσκο χθες στο σκιφ ενώ η Χριστίνα Μπούρμπου θα δώσει το παρών για δεύτερη συνεχή φορά σε Ολυμπιακούς αγώνες αφού πήρε μέρος και το 2021 στο Τόκιο με την Μαρία Κυρίδου στο αντίστοιχο αγώνισμα όπου και πήραν την 5η θέση στο τελικό. αντίθετα η Ευαγγελία Αναστασιάδου θα δώσει για πρώτη φορά στη καριέρα της το παρών σε Ολυμπιακούς αγώνες.

Η Εθνική επιστρέφει στην Ελλάδα με δυο σπουδαίες προκρίσεις για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Παρισίου, αυτές των Ντούσκου στο σκιφ και Μπούρμπου-Αναστασιάδου στην δίκωπο με τα δυο πληρώματα μα καταλαμβάνουν  την 4η και 7η θέση αντίστοιχα στα αγωνίσματά τους, αλλά και τις πολύ καλές παρουσίες στα δυο διπλά ελαφριά σκιφ όπου οι Φίτσιου-Κοντού ήταν 12ες και οι Γκαϊδατζής-Παπακωνσταντίνου 13οι ενώ αμφότερα έδειξαν ότι μπορούν να διεκδικήσουν την πρόκριση στο Παρίσι στις επερχόμενες προολυμπιακές ρεγκάτες. Επίσης την 19η θέση των Καλανδαρίδη-Παπακωνσταντίνου και την 20η των πολύ νέων σε ηλικία Φράγκου και Δαλίδου που αποκόμισαν σπουδαίες εμπειρίες από την διοργάνωση.