Το απόλυτο η Ανόρθωση, πρώτη νίκη για Αγριά στην Α1 ΕΣΚΑΘ

Το «τρία στα τρία» πέτυχε η Ανόρθωση στην Α1 ΕΣΚΑΘ κερδίζοντας με 73-64 τον ΝΕΣ Λάρισας στο ΕΑΚ Βόλου. Η ομάδα του Μιχάλη Καπουρνιώτη αγωνίστηκε χωρίς τον Θοδωρή Ίλτσογλου και τον Θωμά Καραγεώργο, οι οποίοι προφυλάχθηκαν, ενώ επανήλθε μετά τον σοβαρό τραυματισμό του στα περσινά πλέι άουτ της Γ’ Εθνικής ο Παναγιώτης Ζησόπουλος, ο οποίος αγωνίστηκε για 12 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 23-17, 15-17, 24-17, 73-64.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Καπουρνιώτης):  Γκουντόπουλος 14 (1), Παλαιοπάνος, Ζησόπουλος, Μπόγδανος 18 (1), Αγριγιάννης, Σταθούρος 2, Σιμάκης 23 (2), Σιμώτας, Τασούδης, Παρασκευάς 16.

Αγριά-Δαναοί 73-45

Το παρθενικό της ροζ φύλλο κατέκτησε η Αγριά, η οποία συνέτριψε τους Δαναούς με 73-45 (φωτό). Το συγκρότημα του Στέφανου Τύμπα άγγιξε το άριστα σε άμυνα και επίθεση. Ιδίως στην άμυνα ήταν εξαιρετικό περιορίζοντας τους Τρικαλινούς μόλις στους 45 πόντους και κατέκτησε άνετα τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 19-5, 49-19, 62-33, 73-45.

ΑΓΡΙΑ (Τύμπας): Ακριβόπουλος 1, Καραμανλής 14 (3), Ντάκης 11 (3), Τουτουντζόγλου 16 (3), Καλαϊτζής 5, Σκαμάγκας 3 (1), Γκουντόπουλος 5, Ξηρόπουλος 18, Καρασάββας.

Πολυαθλητικό-Ίωνας 74-58

Στο Κλειστό Μπάρας σταμάτησε το αήττητο του Ίωνα, ο οποίος έχασε 74-58 από το Πολυαθλητικό Σωματείο. Οι «κυανέρυθροι» έπαιξαν χωρίς τους Τσίρο και Χατζόπουλου, γεγονός που φάνηκε και από την επιθετική δυστοκία. Πιο αναλυτικά σημείωσαν μόλις έξι πόντους στην πρώτη και 13 στη δεύτερη περίοδο και μοιραία βρέθηκαν πίσω με 33-19 στο ημίχρονο.

Στο β’ ημίχρονο η ομάδα του Στέλιου Τσαβέ βελτιώθηκε και μείωσε τη διαφορά μέχρι τους έξι πόντους (53-47). Ωστόσο σ’ εκείνο το σημείο επενέβησαν οι διαιτητές Λίλης και Πάβελιτς, οι οποίοι «έσπρωξαν» τους γηπεδούχους, όπως υποστηρίζουν οι φιλοξενούμενοι, βοηθώντας του να διατηρήσουν την πρωτοπορία μέχρι το τέλος.

«Αυτό το αστείο κάθε φορά που πηγαίνουμε στα Τρίκαλα η διαιτησία να είναι εχθρική και απαράδεκτη πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει» δήλωσε χαρακτηριστικά ο πρόεδρος του βολιώτικου συλλόγου, Στέφανος Φαρμάκης.

Δεκάλεπτα: 18-6, 33-19, 48-39, 74-58.

ΙΩΝΑΣ (Τσαβές): Μαναρίδης 1, Καλογερόπουλος 7, Κορτέσης 2, Παλάσκας 3 (1), Μαστέλλος 5 (1), Μαντζουράνης 15, Γιαννιώτης 6 (1), Αστυπαλιώτης, Βαλωτής 7 (1), Λουκίδης 10, Αγάλου, Ευθυμίου 2.

Ν. Κεραυνός-Ανάληψη 63-54

Δεν τα κατάφερε στη Λάρισα η Ανάληψη και γνώρισε την ήττα με 63-54 από τον Ν. Κεραυνό. Σίγουρα η απουσία του τραυματία Γιώργου Ίλτσογλου κόστισε ακριβά στους «κυανέρυθρους», οι οποίοι έμειναν σε χαμηλά επίπεδα στην επίθεση.

Δεκάλεπτα: 14-13, 24-22, 46-32, 63-54.

ΑΝΑΛΗΨΗ (Καραγιώργος): Μπαμπούρης, Ταστεμίρογλου 3, Ευαγγελινός 18 (2), Τρασάς 4, Σαλεπτσής 6, Παπανικολάου 2, Τζιώρτζος 2, Αβελάς 3 (1), Σιρολιάνης 4, Κωστόπουλος, Ζάχος, Χαϊμαντάς.

Τιτάνες Αλμ.-Άρης Τρικ. 86-103

Κόντρα στον Άρη Τρικάλων οι Τιτάνες ήταν ανταγωνιστικοί στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά δεν απέφυγαν την ήττα με 86-103. Οι παίκτες του Θανάση Φλεβάρη βρίσκονταν κοντά στο σκορ μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και πήραν το ροζ φύλλο.

Δεκάλεπτα: 20-21, 46-53, 67-81, 86-103.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΑΛΜ. (Φλεβάρης): Κοκοκυθάς 7, Αραμπατζής 9, Κουρκουμπάς 3, Κοντάκης 15 (3), Βουλτσίδης, Κουτσονοβάκης 3 (1), Γαλανάκης 3, Συνάζος 11, Χατζής 9, Καραγεωργόπουλος, Μητρουλάς 26 (5), Κοψιαλής.

* Επίσης για την 3η αγωνιστική ο Αμπελώνας νίκησε την Ελασσόνα εκτός έδρας με 74-73 στην παράταση.