Την πρώτη ήττα υπέστη η Νίκη Κ19

Την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα Κ19 της Σούπερ Λιγκ 2 υπέστη η Νίκη, η οποία έχασε 0-1 από την πολύ καλή Βέροια στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση στο «Π. Μαγουλάς» πέτυχε ο Τσέας στο 82’.

Ο Στέφανος Ξηροφώτος επέλεξε το 4-2-3-1. Την εστία υπερασπίστηκε ο Ελάνογλου έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Κουτσιμπάνη, Καπίτσα, Καλτσουνά και Χουσεΐνογλου.. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Τόγιας και Κουφογεώργος, από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Αϊντίνι (δεξιά) και Γλύκος (αριστερά), ενώ ο Τζιάνης συνεπικουρούσε τον Μπάλλα στην επίθεση.

Με παρόμοια διάταξη αγωνίστηκε και η Βέροια. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Αδαμίδης και στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Χαβιαρόπουλος (δεξιά), Χοχλιούρος (αριστερά), Καρασαρίδης και Τασιόπουλος (σέντερ μπακ). Στη μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Παναγιωτίδης και Θ. Γιαγτζίδης, στα άκρα οι Σουπιάδης και Φωτόπουλος (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Τρ. Τέγο να κινείται λίγο πιο πίσω από τον Θ. Τέγο.

Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο α’ μέρος
Πιο δυνατά άρχισαν τον αγώνα οι φιλοξενούμενοι δημιουργώντας δύο καλές ευκαιρίες σε πανομοιότυπες φάσεις μέσα σε ισάριθμα λεπτά. Ο Χαβιαρόπουλος έκανε επέλαση από τα δεξιά και γύρισμα για τον Τρ. Τέγο, ο οποίος σούταρε δίπλα από το αριστερό δοκάρι (άουτ).

Φάση «καρμπόν» στο επόμενο λεπτό με δημιουργό αυτή τη φορά τον Σουπιάδη και αποδέκτη τον Φωτόπουλο. Ωστόσο το σουτ του τελευταίου πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο Στέφανος Ξηροφώτος άλλαξε θέσεις τους Τζιάνη και Γλυκό, γεγονός που ωφέλησε την ομάδα του, αφού έγινε πιο απειλητική.

Στο 17’ ο Τζιάνης εκτέλεσε κόρνερ και ο Καλτσουνάς για λίγο δεν έπιασε την κεφαλιά πιεζόμενος από αντίπαλο. Ο νεαρός στόπερ ζήτησε πέναλτι, αλλά ο κ. Γ. Τασιόπουλος είχε διαφορετική άποψη.

Στο 19’ ο Κουφογεώργος έβγαλε υπέροχη κάθετη στον Αϊντίνι, ο οποίος πλάσαρε τον εξερχόμενο Αδαμίδη, αλλά η μπάλα «έξυσε» το δεξί δοκάρι (άουτ).

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και χρειάστηκε να περάσουν 16 λεπτά για να σημειωθεί μια καλή στιγμή. Ο Χουσεΐνογλου ελίχθηκε από αριστερά και έβγαλε τη σέντρα, με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και να φεύγει ελάχιστα έξω από την αριστερή συμβολή των δοκών. Ο τερματοφύλακας της Βέροιας απλά κοιτούσε την μπάλα, η οποία παραλίγο να κάνει το χατίρι στον αριστερό μπακ της Νίκης.

Πάντως ο Χουσεΐνογλου ήταν ο σωτήρας της βολιώτικης ομάδας στο 36’. Πιο συγκεκριμένα κυνήγησε τον Σουπιάδη, ο οποίος ετοιμαζόταν να πλασάρει από τη μικρή περιοχή, αλλά ο ταχύτατος οπισθοφύλακας της Νίκης πρόλαβε να παραχωρήσει κόρνερ. Έπειτα από την εκτέλεση του κόρνερ ο Θ. Γιαγτζίδης σούταρε στην αγκαλιά του Ελάνογλου.

Επίσης στο 43’ ο Καπίτσας έδιωξε επικίνδυνο γύρισμα του Σουπιάδη. Στην εξέλιξη της φάσης  ο Φωτόπουλος έπιασε κεφαλιά, αλλά πάλι ο Ελάνογλου ήταν σωστά τοποθετημένος.

«Χτύπησε» στο 82’ η Βέροια
Με μία αλλαγή για τη Νίκη άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Ο Τόμε πήρε τη θέση του Καπίτσα και πήγε δεξιά μετατοπίζοντας στα αριστερά τον Αϊντίνι. Την ίδια στιγμή ο Τόγιας οπισθοχώρησε στο κέντρο της άμυνας και ο Γλύκος μετατράπηκε σε δεύτερο αμυντικό χαφ δίπλα στον Κουφογεώργο.

Ο νεοεισελθών χρειάστηκε μόλις 29 δευτερόλεπτα για να κάνει αισθητή την παρουσία του στον αγώνα. Δέχθηκε πάσα από τον Τόγια αλλά αντί να μπει στην περιοχή, έφερε την μπάλα στο αριστερό στρώνοντας για τον Γλύκο, ο οποίος όμως σούταρε άστοχα.

Στο 52’ ο Θ. Τέγος μπήκε στη μεγάλη περιοχή και από πολύ πλάγια θέση δεξιά προσπάθησε να νικήσει τον Ελάνογλου, ο οποίος απέκρουσε με το δεξί πόδι.

Στο 57’ Τζιάνης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε σε σώμα αμυνομένου που βρισκόταν μπροστά στην εστία.

Στο 65’ η Βέροια κέρδισε φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Το εκτέλεσε ο Χοχλιούρος, η μπάλα βρήκε στο «τείχος» και στρώθηκε στον Τασιόπουλο, ο οποίος σούταρε. Η μπάλα πήρε ύψος και ο Λαφάρας από κοντά την έστειλε στα δίχτυα, αλλά υποδείχθηκε ορθώς σε θέση οφσάιντ από τον α’ βοηθό κ. Κ. Τασιόπουλο.

Το ματς απέκτησε «άγρια» ομορφιά και η μια επίθεση διαδεχόταν την άλλη και από τις δύο πλευρές. Στο 70’ ο Χουσεΐνογλου εκτέλεσε κόρνερ και ο Αδαμίδης με το δεξί χέρι έδιωξε την μπάλα πάνω από το κεφάλι του Καλτσουνά.

Στο επόμενο λεπτό ο Σουπιάδης μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και σούταρε για να αποκρούσει ο Ελάνογλου. Ο ίδιος παίκτης έκανε φοβερή κούρσα από τα αριστερά στο 75’ αλλά δεν το πρόλαβε το γύρισμά του ο Τσέας.

Γρήγορη αντεπίθεση από τους φιλοξενούμενους στο 77’. Τελικός αποδέκτης ο Τσέας, ο οποίος πλάσαρε μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι.

Τελικά ο Τσέας τα κατάφερε καλύτερα πέντε λεπτά αργότερα. Ο σέντερ φορ της Βέροιας κέρδισε κάποιες κόντρες και βρέθηκε σε θέση βολής σημαδεύοντας την αριστερή γωνία του Ελάνογλου, ο οποίος έπεσε αλλά δεν κατόρθωσε να αποσοβήσει το τέρμα (0-1).

Απέμενε λίγος χρόνος για τους παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου, οι οποίοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια για την ισοφάριση. Στο 85’ ο Κουτσιμπάνης σούταρε πάνω από την εστία, ενώ ακολούθησαν πολλές στατικές φάσεις έξω από την περιοχή των φιλοξενουμένων, την οποία πολιόρκησαν οι γηπεδούχοι. Το πολυπόθητο γκολ, όμως, δεν ήρθε και η Βέροια έφυγε νικήτρια με 0-1 από το «Π. Μαγουλάς».

Διαιτητές: Γ. Τασιόπουλος.
Βοηθοί: Κ. Τασιόπουλος, Αγγελόπουλος.
Κίτρινες: Κουφογεώργος, Κουτσιμπάνης, Τόγιας – Τρ. Τέγος,
ΝΙΚΗ: Ελάνογλου, Κουτσιμπάνης, Χουσεΐνογλου, Καπίτσας (46’ Τόμε), Καλτσουνάς, Τόγιας, Κουφογεώργος (77’ Π. Γιαγτζίδης), Αϊντίνι (65’ Ρ. Δημόπουλος), Γλύκος, Τζιάνης, Μπάλλας.
ΒΕΡΟΙΑ: Αδαμίδης, Χαβιαρόπουλος, Καρασαρίδης, Σουπιάδης, Φωτόπουλος (56’ Τούφας), Τρ. Τέγος (67’ Λαφάρας), Θ. Γιαγτζίδης, Τασιόπουλος, Θ. Τέγος (56’ Τσέας), Παναγιωτίδης (76’ Κέτογλου), Χοχλιούρος.