Θετική πρεμιέρα για Διαγόρα – Έφερε 1-1 με Μετέωρα, έχασε 0-1 ο Θησέας

Μόνο για τον Διαγόρα Στεφανοβικείου ήταν θετική η πρεμιέρα της Γ’ Εθνικής, καθώς απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τα Μετέωρα στην Καλαμπάκα. Αντίθετα ο Θησέας και ο Γ.Σ. Αλμυρού γνώρισαν την ήττα με 1-0 από τον Πιερικό και με 2-0 από τον Ατρόμητο Παλαμά αντίστοιχα.

Μετέωρα-Διαγόρας 1-1
Στο πρώτο του παιχνίδι της ιστορίας του στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, ο Διαγόρας Στεφανοβικείου κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας από τα Μετέωρα στην Καλαμπάκα (1-1), ύστερα από καλή εμφάνιση και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Πολυζόπουλου στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη έφτασαν στην ισοφάριση με τέρμα του Παπαγεωργίου στο 55’.
Η ομάδα του Μιχάλη Ζιώγα κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους για την εστία του Κουτσιρίμπα, πιέζοντας ψηλά και ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα. Κι ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πήγαιναν με το 0-0 στα αποδυτήρια, στο 44’ τα Μετέωρα άνοιξαν το σκορ. Σε σέντρα του Γεωργάκη ο Πολυζόπουλος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους.
Στην επανάληψη ο Διαγόρας μπήκε δυνατά με στόχο την ισοφάριση και τα κατάφερε στο 55’. Μετά από συνδυασμένη προσπάθεια των φιλοξενουμένων, η οποία ξεκίνησε από τον Κουβελά, η μπάλα έφτασε στον Παπαγεωργίου κι εκείνος με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έγραψε το 1-1. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ του Διαγόρα στην ιστορία του στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.
Στη συνέχεια ο Διαγόρας προσπάθησε να φτάσει και σε δεύτερο τέρμα, προκειμένου να πάρει το «τρίποντο» και είχε δύο καλές ευκαιρίες με τον Αλαμάνη. Η πρώτη στο 70’ (σουτ άουτ) και η δεύτερη στο 81’ (πλασέ απέκρουσε ο τερματοφύλακας)
Διαιτητής: Μπεκιάρης (Καρδίτσας).
Βοηθοί: Τίκας, Κανιούρας (Καρδίτσας).
ΜΕΤΕΩΡΑ: Τοπουζλής, Μπέτσας, Δάσιος, Γεωργάκης, Λουκάς, Φωτίκας, Παπαευθυμίου, Τσιαντούλας, Κατσαντώνης, Ιωάννου, Πολυζόπουλος.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Κουτσιρίμπας, Καραμπούζης, Σπαθής, Πρασσάς, Αλεξίου, Σπ. Καραπλιάγκος, Κουβελάς (90’ Δίντσης), Παπαγεωργίου (70’ Τανός), Αλαμάνης, Ζιάκας (81’ Σιγαλάκος), Καλύβας (56’ Λάιος).

Θησέας-Πιερικός 0-1
Με το… αριστερό άρχισε το φετινό πρωτάθλημα ο Θησέας, καθώς γνώρισε εντός έδρας ήττα με 1-0 από τον Πιερικό. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος ήταν ο Σαχινίδης, που είναι γνωστός στους Βολιώτες φιλάθλους μετά το πέρασμά του από τον τοπικό Ολυμπιακό.
Ο Θησέας είχε εξ αρχής δύσκολο έργο απέναντι σε μια ομάδα που λογίζεται ως φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον όμιλο. Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα, όταν από το 10’ βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Ο Σαχινίδης κινήθηκε ανάμεσα στους Μπόρα και Γιαουπλάρι και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (0-1).
Στη συνέχεια ο Πιερικός με την εμπειρία που διαθέτει κατάφερε να φέρει το ματς στα μέτρα του και ήταν η ομάδα που απείλησε με δεύτερο τέρμα, χάνοντας δύο σπουδαίες ευκαιρίες με τους Κυπαρίσση στο 32’ (απέκρουσε σωτήρια ο Κεφαλάς) και Σαχινίδη στο 43’ (σε σουτ που επιχείρησε η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι).
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο Θησέας ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και αυτή που προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση. Η καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 72’. Ο Πέτσης επιχείρησε το σουτ, με τον Γουναρίδη να του λέει «όχι». Επίσης, στο 88’ σε σουτ του Ιωαννίδη μέσα από τη μικρή περιοχή η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.
Διαιτητής: Γρατσάνης (Τρικάλων)
Βοηθοί: Νίκζας, Στάικος (Λάρισας)
ΘΗΣΕΑΣ: Κεφαλάς, Ιακωβίδης, Διαμαντόπουλος, Μπόρας (46’ Κοτζαθανάσης), Γιαουπλάρι (75’ Κυρίτσης), Γαλανόπουλος (46’ Ζαχαράκης), Χατζησταμάτης (70’ Σιώμος), Πέτσης, Ιωαννίδης, Οικονόμου, Βλάχος.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Γουναρίδης, Ρογγότης, Τακίδης, Μπούζουρας, Κόλα, Ιβανίδης, Μακρής, Μηλιώτης, Χαρτσιάς, Κυπαρίσσης, Σαχινίδης.