Τεράστιο «διπλό» ο Βόλος 2004

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε χθες ο Α.Σ. Βόλος 2004. Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Α’ Εθνικής ποδοσφαίρου γυναικών κέρδισε 1-0 τον Λεοντικό Κηφισιάς, κάνοντας βήμα παραμονής στην κατηγορία. Το μοναδικό γκολ πέτυχε η Φιλίτσα Σύρμου στο 80’, η οποία αποτέλεσε την «χρυσή» αλλαγή για την προπονήτρια Έλενα Κουσκούνη.

Στο δημοτικό στάδιο Νέας Ερυθραίας «Φώτης Βαρδαξής» συναντήθηκαν χθες δύο ομάδες που «καίγονταν» για τους βαθμούς της νίκης στην προσπάθεια που κάνουν για την παραμονή τους στα «μεγάλα σαλόνια» του γυναικείου ποδοσφαίρου. Ο Λεοντικός είχε το πλεονέκτημα της έδρας, αλλά τα κορίτσια του Α.Σ. Βόλος 2004 έπαιξαν ψυχωμένα και πήραν το «διπλό» που τις έφερε στο +4 από τις αντιπάλους τους.
Και όλα αυτά, ενώ η ομάδα παρατάχθηκε χωρίς κανονική τερματοφύλακα. Η Δανή Κάας έχει αποτελέσει παρελθόν από την ομάδα, που έχει απομείνει με την Τσιλίκα, η οποία έπαιξε στο πρώτο ματς των πλέι άουτ. Ωστόσο, για το χθεσινό παιχνίδι δεν ήταν διαθέσιμη για προσωπικούς λόγους.
Έτσι, κάτω από τα δοκάρια κάθισε η κεντρική αμυντικός Χρύσα Βέτσικα, που μπορεί να μην πιέστηκε ιδιαίτερα, αλλά επιτέλεσε με επιτυχία τα νέα της καθήκοντα. Στο δεξιό άκρο της άμυνας χρησιμοποιήθηκε η Γρηγοριάδη και στο αριστερό η Καρακάνα, ενώ η Νικοπούλου είχε παρτενέρ στις θέσεις των σέντερ μπακ την Κοκμοτού.
Η Κατσιγιάννη με την Παπαδοπούλου έπαιξαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής έχοντας μπροστά τους ως «δεκάρι» την Νάνου. Από τα δεξιά επιχειρούσε η Κέκου και από τα αριστερά η Ζήγρα, ενώ η Νέννε έπαιξε ως σέντερ φορ.
Ο κάκιστος αγωνιστικός χώρος, γεμάτος λακκούβες, δεν βοηθούσε στο να παιχθεί σωστό ποδόσφαιρο. Έτσι, το ματς πήγε στη δύναμη με τις αξιόλογες φάσεις να είναι λιγοστές. Ο Βόλος 2004 ήταν ελαφρώς ανώτερος στο α’ μέρος και κατά πολύ καλύτερος στην επανάληψη. Έψαξε περισσότερο το γκολ και είχε ευκαιρίες με τις Κέκου, Νάνου και Νέννε, μέχρι που φτάσαμε στο 80ο λεπτό. Σε εκείνο το χρονικό σημείο η Κοκμοτού εκτέλεσε έξυπνα ένα φάουλ για την Σύρμου, που είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο δέκα λεπτά νωρίτερα αντί της Ζήγρα. Η Σύρμου βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με ψηλοκρεμαστό πλασέ έγραψε το 0-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Διαιτητής: Λαθύρης (ΕΠΣ Πειραιά).
Βοηθοί: Παπαδόπουλος, Λαμπροπούλου (ΕΠΣ Πειραιά).
Α.Σ. ΒΟΛΟΣ 2004: Βέτσικα, Γρηγοριάδη, Καρακάνα, Νικοπούλου, Κοκμοτού, Κατσιγιάννη, Παπαδοπούλου, Κέκου, Ζήγρα (70’ Σύρμου), Νάνου (88’ Γκέκα), Νέννε.

Λεοντικός Κηφ.-Βόλος 2004 0-1
Οδυσσέας Μοσχ.-Ελπίδες Καρδ. 1-1
Ολυμπιάδα Υμ.-Καστοριά 0-0