Συνελήφθη… κοιμώμενη η Νίκη Βόλου

Συνελήφθη… κοιμώμενη η Νίκη στην Άρτα. Δέχθηκε δύο γκολ στα πρώτα 8 λεπτά (2’ Σιδηρόπουλος, 8’ Παπαρούνης) και έχασε 2-1 από την Αμβρακία Κωστακιών. Στο 46’ ο Γιάννης Κορέτα μείωσε το σκορ, αλλά στο 55’ αποβλήθηκε ο Τόλης Γαρυφαλλόπουλος δυσχεραίνοντας το έργο της βολιώτικης ομάδας. Παράπονα από τον διαιτητή Γ. Ρούσσο-Μπεκερτζή έχουν οι «κυανόλευκοι».
Τα πλάνα των προπονητών
Με 4-2-3-1 παρέταξε τη Νίκη ο Στέφανος Ξηροφώτος. Την εστία υπερασπίστηκε ο Τζήμας έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Παπαδήμα, Παρασκευαΐδη, Ναουμίδη και Δημολιό. Αμυντικοί μέσοι ήταν οι Πετράκος και Μέτσε, από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Παπαγεωργίου (δεξιά) και Νικλητσιώτης (αριστερά), με τον Κόλα σε οργανωτικό ρόλο και τον Κορέτα σέντερ φορ.
Παρόμοια διάταξη επέλεξε και ο Δημήτρης Νταλάκας για την Αμβρακία. Τερματοφύλακας ήταν ο Βαρέλης, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Τάσσος (δεξιά), Βασίλας (αριστερά), Μπεζεβέγκης και Παπαρούνης (σέντερ μπακ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Ασπροποταμιτης, Βερλέκης (στον άξονα), Παππάς και Μπαλαδήμας (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), ενώ ο Γ. Νταλάκας κινούταν λίγο πιο πίσω από τον Σιδηρόπουλο.
Ο Παπαγεωργίου μαρκάρεται από τον Βασίλα
Η χειρότερη αρχή για τη Νίκη
Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε η χθεσινή αναμέτρηση για τη Νίκη, η οποία μπήκε πολύ χαλαρά στον αγωνιστικό χώρο. Τουναντίον η Αμβρακία ήθελε πολύ τους τρεις βαθμούς και το έδειξε με το “καλημέρα”.
Απέμεναν πέντε δευτερόλεπτα για να συμπληρωθεί το 2ο λεπτό, όταν ο Γ. Νταλάκας “έβγαλε” σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από τους Ναουμίδη και Παρασκευαΐδη και ο Σιδηρόπουλος αμαρκάριστος με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ (1-0).
Η βολιώτικη ομάδα έδειξε κάποια σημάδια αντίδρασης και στο 5′ ο Νικλητσιώτης εκτέλεσε φάουλ, με την μπάλα να περνά παράλληλα από την εστία και κανείς συμπαίκτης του να μην μπορεί να τη στείλει στα δίχτυα.
Αντιθέτως το συγκρότημα των Κοστακιών κατόρθωσε να αξιοποιήσει και τη δεύτερη ευκαιρία του στο ματς. Ήταν το 8ο λεπτό όταν ο Γ. Νταλάκας εκτέλεσε κόρνερ, ο Τζήμας πραγματοποίησε κακή έξοδο δίνοντας τη δυνατότητα στον Σιδηρόπουλο να γυρίσει την μπάλα προς τον Παπαρούνη, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του (2-0).
Η εξέλιξη αυτή έδωσε “φτερά” στα ποδιά των γηπεδούχων που απείλησαν δύο φορές μέσα σε ισάριθμα λεπτά. Στο 15′ ο Μπαλαδήμας σούταρε για να μπλοκάρει ο Τζήμας, ενώ στο επόμενο λεπτό Παππάς και Σιδηρόπουλος έπαιξαν το “ένα-δύο”, αλλά το πλασέ του πρώτου ήταν κακό καταλήγοντας πλάγιο άουτ, αν και ο επιθετικός χαφ της Αμβρακίας βρισκόταν σε καλή θέση.
Στη συνέχεια η Νίκη ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά περιορίστηκε στην κατοχή της μπάλας με τους παίκτες του Δημήτρη Νταλάκα να αμύνονται με ευκολία. Μάλιστα στο 31′ έχασε και τον Νέτι Μέτσε λόγω τραυματισμού, με τον Τόλη Γαρυφαλλόπουλο να περνά στη θέση του.
Πλέον η βολιώτικη ομάδα αγωνιζόταν με πολύ επιθετικό σχήμα και στο 37′ πλησίασε στο γκολ. Ο Παπαδήμας πέρασε κάθετη πάσα για τον Παπαγεωργίου, ο οποίος συνέκλινε προς τον άξονα και προσπάθησε να τροφοδοτήσει τον Κορέτα, που βρισκόταν μόνος με τον τερματοφύλακα. Όμως την ύστατη στιγμή ο Μπεζεβέγκης ανέκοψε την πορεία της μπάλας παραχωρώντας πλάγιο άουτ.
Επίσης στο 43′ ο Γαρυφαλλόπουλος για λίγο δεν μπόρεσε να σουτάρει, καθώς τον πρόλαβε ο Παπαρούνης.
Γκολ ο Κορέτα, κόκκινη ο Γαρυφαλλόπουλος
Η Νίκη μπήκε με διαφορετική πνοή στην επανάληψη και μόλις μερικά δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του β’ μέρους κατάφερε να μειώσει το σκορ. Ο Παπαδήμας πραγματοποίησε σέντρα στο πρώτο δοκάρι, όπου βρισκόταν ο Κορέτα που έκανε απευθείας το πλασέ σημειώνοντας το 2-1. Μάλιστα στο 51′ οι “κυανόλευκοι” έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Νικλητσιώτη, ο Βαρέλης απέκρουσε προσωρινά με γροθιές, η μπάλα έφτασε στον Κόλα, ο οποίος σούταρε, αλλά χωρίς να βρει στόχο.
Κι ενώ η ομάδα του Στέφανου Ξηροφώτου έδειχνε να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, στο 55′ έμεινε με παίκτη λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο. Σε μια αψιμαχία μεταξύ Γαρυφαλλόπουλου και Παπαρούνη, ο κ. Ρούσσος-Μπεκερτζής απέβαλε τον επιθετικό της Νίκης, καθώς υποστήριξε ότι έφτυσε τον αντίπαλό του. Πάντως οι «κυανόλευκοι» αμφισβήτησαν έντονα αυτή την απόφαση του διαιτητή, αφού ο παίκτης της Νίκης δεν φάνηκε να κάνει κάτι το επιλήψιμο.
Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν το δεύτερο γκολ και στο 67′ ο Κορέτα γύρισε για τον Δημολιό, ο οποίος έκανε σέντρα σουτ αλλά δεν βρήκε κάποιο συμπαίκτη του. Στη συνέχεια η Νίκη κέρδισε αρκετά φάουλ κοντά στην αντίπαλη περιοχή, αλλά πέρασαν ανεκμετάλλευτα.
Στον αντίποδα το συγκρότημα των Κωστακιών είχε μια καλή στιγμή στο 81′. Ο Βασίλας σέντραρε, ο Γ. Νταλάκας έπιασε κεφαλιά, η οποία όμως πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.
Στο επόμενο λεπτό ο Ναουμίδης βρήκε τον Ναουμίδη, ο οποίος επιχείρησε να κρεμάσει τον Βαρέλη, ο οποίος όμως δεν αιφνιδιάστηκε και “καθάρισε” τη φάση.
Στα τελευταία λεπτά ποδόσφαιρο δεν παίχθηκε, με τους γηπεδούχους να κάνουν συνέχεια καθυστερήσεις. Μάλιστα στο τέλος του αγώνα τρεις παίκτες επιδίωξαν την αποβολή τους προκειμένου να λείψουν από ένα ματς κι όχι δύο γιατί συμπλήρωναν επτά κάρτες. Έτσι την άγουσα για τα αποδυτήρια πήραν ο Παρασκευαΐδης της Νίκης και οι Σιδηρόπουλος, Παπαρούνης για την Αμβρακία.
Διαιτητής: Γ. Ρούσσος-Μπεκερτζής (Πρέβεζας)
Βοηθοί: Κωνσταντίνου, Τσόγκας (Πρέβεζας)
Κίτρινες: Παπαρούνης, Σιδηρόπουλος, Μπεζεβέγκης, Βερλέκης – Παρασκευαΐδης
Κόκκινες: 93′ Σιδηρόπουλος (2η κίτρινη), 94′ Παπαρούνης (2η κίτρινη) – 55′ Γαρυφαλλόπουλος, 92′ Παρασκευαΐδης (2η κίτρινη)
ΑΜΒΡΑΚΙΑ: Βαρέλης, Τάσσος, Βασίλας (83′ λ.τρ. Λύτος), Μπεζεβέκης, Παπαρούνης, Βερλέκης, Παππάς, Ασπροποταμίτης, Σιδηρόπουλος, Γ. Νταλάκας, Μπαλαδήμας (76′ Θέμελης).
ΝΙΚΗ: Τζήμας, Παπαδήμας, Δημολιός, Ναουμίδης (83′ Αλεξανδρής), Παρασκευαΐδης, Πετράκος, Μέτσε (30′ λ.τρ. Γαρυφαλλόπουλος), Παπαγεωργίου (60′ Σκοπελίτης), Νικλητσιώτης, Κόλα, Κορέτα.