Συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του το… τρένο του Βόλου

Το… τρένο του Βόλου συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του στη Σούπερ Λιγκ. Στο διάβα του ξεπέρασε άλλον ένα σταθμό, χωρίς να κάνει στάση και με την τέταρτη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά επί του Λεβαδειακού με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή, δείχνει ασταμάτητο.

Ο Βόλος είναι σαφώς η πιο φορμαρισμένη ομάδα της περιφέρειας και δείχνει ικανή για μεγάλα πράγματα, με το στόχο της εξάδας και της συμμετοχής στα πλέι οφ να φαντάζει εφικτός.
Στο παιχνίδι με τον Λεβαδειακό ο Βόλος έμεινε για τέταρτη φορά φέτος πίσω στο σκορ, δεύτερη συνεχόμενη, για να κάνει και πάλι την ολική ανατροπή, όπως και στο ματς της περασμένης αγωνιστικής με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο. Στην πρεμιέρα βρέθηκε να χάνει 0-1 από τον Αστέρα, το γύρισε προς στιγμήν σε 3-1, για να ισοφαριστεί στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων σε 3-3. Στο μοναδικό παιχνίδι που δέχθηκε πρώτος γκολ και δεν κατάφερε να αντιδράσει ήταν σ’ αυτό με τον ΟΦΗ, όπου έχασε με 0-1 (μοναδική ήττα στο πρωτάθλημα), δίχως να σκοράρει.
Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού το γεγονός ότι ο Τάσος Τσοκάνης σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική, φτάνοντας ο αρχηγός τα τρία γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ για τον Μίλος Ντέλετιτς το γκολ που πέτυχε ήταν το υπ’ αριθμόν τέσσερα με την φανέλα του Βόλου (είχε σκοράρει επίσης, με Αστέρα, ΑΕΚ και Άρη). Ο Σέρβος αποδεικνύεται λίρα εκατό για τον Βόλο, αν αναλογιστεί κανείς πως η πιο παραγωγική του χρονιά ήταν τα έξι γκολ που είχε πετύχει με τη Λαμία την περίοδο 2020-21 σε 26 παιχνίδια. Πέρυσι είχε πετύχει τέσσερα γκολ σε 24 ματς με την Ανόρθωση στην Κύπρο.
Θα σταθούμε, επίσης, στο ντεμπούτο του Αντονί Νοκέρ, ο οποίος μπήκε στο παιχνίδι ως αλλαγή στη θέση του Μεσκίδα και έδειξε πολύ καλά στοιχεία. Είναι ένας πολύ κοντρολαρισμένος ποδοσφαιριστής με υψηλή τεχνική κατάρτιση και μόλις πάρει παιχνίδια στα πόδια του αναμένεται να βοηθήσει σημαντικά τον Βόλο. Ο Κώστας Μπράτσος χρησιμοποίησε τον Γάλλο μεσοεπιθετικό στη δεξιά πλευρά.
Οι «κυανέρυθροι» σε ένα ακόμη παιχνίδι έδειξαν χαρακτήρα, ήταν μια ομάδα με προσωπικότητα και αγωνιστική ταυτότητα, δεν πτοήθηκαν όταν ο Μουτίνιο στο 53’ άνοιξε το σκορ με… άπιαστη εκτέλεση φάουλ και μέσα σε έξι λεπτά γύρισαν το παιχνίδι με τα τέρματα των Τσοκάνη στο 62’ και του Ντέλετιτς στο 68’.