Συμμετοχές από την Ελλάδα και το εξωτερικό στον 5ο Ημιμαραθώνιο και στον 26ο Δρόμο Υγείας (photos)

Ξεπέρασαν τους 1600 οι συμμετέχοντες που πήραν μέρος σήμερα στον 5ο Ημιμαραθώνιο Δρόμο και στον 26ο Δρόμο Υγείας. Ο καιρός ήταν σύμμαχος των εκατοντάδων δρομέων που πήραν μέρος στη φετινή διοργάνωση, ενώ το ποσό που συγκεντρώθηκε, δόθηκε στην «Κιβωτό του Κόσμου». Στις δύο διαδρομές έτρεξαν δρομείς από όλη την Ελλάδα, καθώς και από το Εξωτερικό. Σημειώνεται πως 55 συμμετέχοντες από τον σύλλογο «Ευ Ζην» Λεμεσού, που είναι αδελφοποιημένος σύλλογος με τον ΣΔΥ Βόλου φιλοξενήθηκαν από τον ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗΠΕΘΕ.
Ο 5ος Ημιμαραθώνιος Δρόμος και ο 26ος Δρόμος Υγείας πραγματοποιήθηκαν από την Διεύθυνση Αθλητισμού του Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π.-ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Δήμου Βόλου με την σύμφωνη γνώμη του  ΣΕΓΑΣ.

Η εκκίνηση του ημιμαραθωνίου, απόστασης 21χλμ, έγινε στις 17.00 από την παραλία του Βόλου και συγκεκριμένα από το κτίριο του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Οι δρομείς ακολούθησαν τη διαδρομή μέσω του ποδηλατόδρομου στο Εκθεσιακό Αθλητικό Κέντρο Πεδίο του Άρεως – Πευκάκια – Αλυκές – Άγιος Στέφανος και επέστρεψαν από την ίδια διαδρομή, με τερματισμό στην παραλία του Βόλου.
Στις 17:15 ξεκίνησε ο δρόμος των 5 χιλιομέτρων στην παραλία και η διαδρομή που ακολουθήθηκε  ήταν προς το ΚΤΕΛ Βόλου (2.5 χιλιόμετρα) και επιστροφή από άλλο δρόμο.
Νωρίτερα, και συγκεκριμένα, στις 16.15 ξεκίνησε η  διαδρομή 500μ. για παιδιά έως 12 ετών από το Πανεπιστήμιο.

Σε δηλώσεις του ο πρόεδρος του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου Κώστας Παλάντζας ανέφερε πως στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων πήραν μέρος 1050 άτομα, ενώ 600 ήταν οι συμμετέχοντες στον αγώνα του ημιμαραθωνίου 21 χιλιομέτρων. Ο Κ. Παλάντζας σημείωσε πως το ποσό που συγκεντρώθηκε στο πλαίσιο των συμμετοχών είναι 2.000 ευρώ και δόθηκε στην «Κιβωτό του Κόσμου» κατά τις απονομές. Ο ίδιος σημείωσε πως για τους δρομείς ο καιρός ήταν καλός, αλλά όχι ο αέρας. «Το κρύο και το ψιλόβροχο τους ευνοεί» είπε χαρακτηριστικά.