Στους «4» η Εθνική πόλο διέλυσε τις ΗΠΑ με 16-11 στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα

Η ελληνική Εθνική ομάδα πόλο της οποίας «καπετάνιος» είναι ο Βολιώτης Θοδωρής Βλάχος επιβεβαίωσε την τεράστια δυναμική και αξία της. Με εμφατική νίκη 16-11 επί των ΗΠΑ προκρίθηκε στα ημιτελικά του 19ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος και πάει φουλ για μετάλλιο και γιατί όχι για το χρυσό, αυτό που τις ξέφυγε για λίγο στους Ολυμπιακούς του Τόκιο πέρυσι.

Η Εθνική κυριάρχησε σε όλους τους τομείς κόντρα στους Αμερικανούς, οι οποίοι, όμως, κατάφεραν να αντιστέκονται μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου. Η Ελλάδα προηγήθηκε 3-1 στην πρώτη περίοδο και 4-2, στην αρχή της δεύτερης, αλλά σε εκείνο το σημείο τραυματίστηκε ο τερματοφύλακας Μάνος Ζερδεβάς (που στο 2-1 είχε πιάσει και πέναλτι) και αντικαταστάθηκε από τον Παναγιώτη Τζωρτζάτο. Οι διεθνείς μας χρειάστηκαν χρόνο για να ξεπεράσουν το σοκ  και αυτό επέτρεψε στις ΗΠΑ να φέρουν το ματς στα ίσα (4-4), με το δεύτερο οκτάλεπτο να λήγει 7-7.

Η τρίτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στην ελληνική ομάδα. Με καταπληκτική άμυνα η εστία της έμεινε απαραβίαστη, ενώ με δύο γκολ του Βλαχόπουλου και ένα του Γούβη ξέφυγε με 10-7. Οι Νικολαΐδης και Καλογερόπουλος έφεραν τη διαφορά στο +5 (12-7) στις πρώτες επιθέσεις του τέταρτου οκταλέπτου και από εκεί και πέρα η Ελλάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο φτάνοντας στο τελικό 16-11.

Κορυφαίος σκόρερ και πάλι ο Στέλιος Αργυρόπουλος με 4 γκολ, ενώ από 3 πέτυχαν οι Βλαχόπουλος, Καλογερόπουλος, Γενηδουνιάς. Η Ελλάδα είχε 6/9 στον παίκτη παραπάνω, 2/2 πέναλτι, 3 γκολ στην κόντρα, 2 από τον φουνταριστό και 3 από την περιφέρεια. Οι ΗΠΑ είχαν 4/10 στον π.π., 0/1 πέναλτι, 1 τέρμα στην κόντρα και 6 από την περιφέρεια.

Διαιτητές: Σβαρτζ (Ολλανδία), Όμε (Γερμανία).

Οκτάλεπτα: 3-1, 4-6, 3-0, 6-4.

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης, Καλογερόπουλος 3, Φουντούλης, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 5, Γούβης 1, Κάκαρης, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος 3, Τζωρτζάτος.

ΗΠΑ (Ντέγιαν Ουντόβισιτς): Γουέιμπεργκ, Χόλαντ, Ντοντ 1, Βάβιτς, Γκρούγουελ 1, Ντάουμπε 3, Έχαρντ, Χάλοκ 3, Γούντχεντ, Μπόουεν 3, Στίβενσον, Φάρμερ, Ίρβινγκ, Χόλαντ.