Στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΘ ο Θησέας που νίκησε 4-3 στα πέναλτι τον Μαγνησιακό

Έσπασαν… καρδιές στο γήπεδο «Παντελής Μαγουλάς» και στον ημιτελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΘ ανάμεσα στον Θησέα και τον Μαγνησιακό. Η ομάδα της Αγριάς ισοφάρισε στο 90’ 1-1 και πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό, καθώς επικράτησε 4-3 στα πέναλτι, με «ήρωα» τον τερματοφύλακά της Αποστόλη Κεφαλά, που έκανε δύο αποκρούσεις σε αυτή την ψυχοφθόρα διαδικασία.

Την ευκαιρία να διεκδικήσει το τρίτο Κύπελλο της ιστορίας του θα έχει ο Θησέας μετά την πρόκρισή του στον φετινό τελικό, με τους «πράσινους» να περιμένουν πλέον να μάθουν τον αντίπαλό τους, που θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Γ.Σ. Αλμυρού-Ολυμπιακός Βόλου (19/4). Για να φτάσει στον τελικό ο Θησέας απέκλεισε χθες τον Μαγνησιακό στη διαδικασία των πέναλτι. Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για την πρόκριση προσφέροντας στους θεατές ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Πώς παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες

Για τον γηπεδούχο Θησέα ο προπονητής Δημήτρης Κόφφας επέλεξε διάταξη 4-2-3-1 με τερματοφύλακα τον Κεφαλά, ακραίους μπακ τους Λίτσο δεξιά, Κουκουτή αριστερά και στόπερ τους Ιακωβίδη, Καραλόπουλο. Οι Αλεξίου και Χατζησταμάτης τοποθετήθηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, ο Αλμασίδης επιχειρούσε από τα δεξιά και ο Καραμανλής από τα αριστερά, έχοντας ανάμεσα τους τον Σιώμο, ο οποίος έπαιζε πίσω από τον σέντερ φορ Νάκα.

Στον Μαγνησιακός έπρεπε να διαχειριστούν τις σημαντικές απουσίες των Βουρδάκη, Σιάτρα και Βέρτζου. Οι δύο τελευταίοι ήταν τραυματίες, με τον Βέρτζο να μένει στον πάγκο και να χρησιμοποιείται στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου. Ωστόσο, δεν άντεξε και έγινε αλλαγή στο 68’.

Ο τεχνικός Θάνος Θεοδώρου (που λόγω τιμωρίας είδε το ματς από την κερκίδα, ενώ στον πάγκο ήταν ο βοηθός του Βασίλης Ταχτιντής) προτίμησε σύστημα 4-4-2 με τον Ράπτη κάτω από τα δοκάρια, δεξιό οπισθοφύλακα τον Κρανιά και αριστερό τον Παπαδόπουλο, ενώ σέντερ μπακ ήταν οι Λάμπος και Γαλανόπουλος. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Ξιώνης και Ψιάνος, έχοντας στα δεξιά τους τον Δημητριάδη και στα αριστερά τους τον Χριστίδη. Τέλος, το επιθετικό δίδυμο συνέθεσαν οι Σιώμος και Βλάχος.

Ο Δημητριάδης έδωσε προβάδισμα στον Μαγνησιακό

Φρενήρη ρυθμό είχε το α’ ημίχρονο με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Μόλις στο 1’ ο Ράπτης μπλόκαρε σουτ του Λίτσου, ενώ στο 5’ δημιουργήθηκε ευκαιρία για τον Μαγνησιακό από το… πουθενά όταν ο Καραλόπουλος προσπάθησε να διώξει, η μπάλα κόντραρε στον Βλάχο και πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Ένα ακόμη σουτ του Λίτσου μπλόκαρε ο Ράπτης στο 6’, ενώ στο 10’ Βλάχος και Σιώμος άλλαξαν ωραία τη μπάλα με τον τελευταίο να σουτάρει και τη μπάλα να βρίσκει στον Κουκουτή πριν καταλήξει κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα το σουτ του Χριστίδη δεν ανησύχησε τον Κεφαλά.

Δύο σημαντικές ευκαιρίες έχασε ο Μαγνησιακός μέσα σε ένα δίλεπο (18’-19’). Αρχικά ο Ψιάνος τροφοδότησε τον Σιώμο και αυτός με μπαλιά-τρύπα έβγαλε τον Βλάχο σε θέση τετ-α-τετ. Αυτός πλάσαρε και ο Κεφαλάς απέκρουσε με το πόδι. Στην επόμενη φάση πάλι ο τερματοφύλακας του Θησέα έκανε θεαματική επέμβαση σε σουτ του Βλάχου. Από εκεί και πέρα, σουτ των Νάκα (21’) και Χατζησταμάτη (26’) πέρασαν άουτ, ενώ αυτό που επιχείρησε στο 30’ ο Λίτσος εξουδετερώθηκε από τον Ράπτη.

Έτσι, φτάσαμε στο 33ο λεπτό όπου ο Μαγνησιακός άνοιξε το σκορ. Ο Ψιάνος σέντραρε από τα αριστερά, με τον Δημητριάδη να υποδέχεται τη μπάλα μέσα στην περιοχή, να γυρίζει το σώμα του και να πλασάρει εύστοχα στην αριστερή γωνία του Κεφαλά. Το 0-1 ήταν γεγονός.

Ο Θησέας προσπάθησε να «απαντήσει», αλλά το σουτ του Αλμασίδη στο 36’ σταμάτησε στο δεξί δοκάρι. Το 0-1 διατηρήθηκε ως το τέλος του ημιχρόνου, αφού στο 45’+2’ ο Βλάχος έκανε μία εξαιρετική ατομική ενέργεια από το κέντρο, βγήκε στα δεξιά και έκανε το γύρισμα, αλλά δεν βρέθηκε συμπαίκτης του για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 90’ ισοφάρισε ο Νάκας

Στην επανάληψη ο ρυθμός δεν ήταν το ίδιο έντονος. Πάντως, ο Θησέας πήρε μέτρα στο γήπεδο θέλοντας να φτάσει στην ισοφάριση. Εκατέρωθεν και πάλι οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Στο 57’ ο Νάκας εκτέλεσε απευθείας φάουλ, αλλά ο Ράπτης απέκρουσε. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Κεφαλά να εξουδετερώσει το σουτ του Σιώμου. Πάνω από το δοκάρι σούταρε ο Λίτσος στο 65’, για να φτάσουμε στο 82’ και στη μεγάλη ευκαιρία του Μαγνησιακού να «τελειώσει» τον ημιτελικό. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν σε κόντρα επίθεση με τον Βλάχο να δίνει στον Σιώμο, που βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ. Ωστόσο, γλίστρησε και δεν μπόρεσε να πετύχει το γκολ.

Μπορεί ο χρόνος να κυλούσε αμείλικτα, αλλά στον Θησέα δεν το έβαλαν κάτω. Στο 90’ ο Τσιανάκας έκανε σέντρα-σουτ από τα δεξιά και ο Νάκας με προβολή έγραψε το 1-1, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα ημίωρο δεν άλλαξε κάτι. Βέβαια, στο 93’ ο Θησέας είχε τη μεγάλη φάση όταν στο πλασέ του Λίτσου η μπάλα προσέκρουσε στο αριστερό δοκάρι, ενώ σουτ του Τσιανάκα στο 97’ αποκρούστηκε από τον Ράπτη. Ο Μαγνησιακός απείλησε με το σουτ του Βλάχου στο 109’ που μπλόκαρε ο Κεφαλάς και τελευταία φάση ήταν η προσπάθεια του Αλαμάνη στο 118’, με τον Ράπτη να κρατά το 1-1.

«Ήρωας» στα πέναλτι ο Κεφαλάς

Στη διαδικασία των πέναλτι ο Αποστόλης Κεφαλάς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής. Ο γκολκίπερ του Θησέα έκανε δύο αποκρούσεις απέναντι σε Παπαδόπουλο και Σιώμο, ενώ ο Λουκάι σούταρε άουτ. Μία απόκρουση έκανε και ο Ράπτης του Μαγνησιακού, που «νίκησε» τον Αλεξίου, ενώ άστοχος ήταν και ο Αλαμάνης. Το τελευταίο πέναλτι που ήταν εύστοχο για την ομάδα της Αγριάς το εκτέλεσε ο Ιακωβίδης, που αμέσως μετά «πνίγηκε» στις αγκαλιές των συμπαικτών του.

Η σειρά των πέναλτι (με τον Μαγνησιακό να εκτελεί πρώτος): Βλάχος 0-1, Λίτσος 1-1, Παπαδόπουλος απέκρουσε ο Κεφαλάς, Αλεξίου απέκρουσε ο Ράπτης, Γαλανόπουλος 1-2, Τσιανάκας 2-2, Λούρος άουτ, Κ. Κόφφας 3-2, Τσαπέρος 3-3, Αλαμάνης άουτ, Σιώμος απέκρουσε ο Κεφαλάς, Ιακωβίδης 4-3.

Διαιτητής: Γραββάνης.

Βοηθοί: Π. Σακκάς, Δ. Σακκάς.

ΘΗΣΕΑΣ: Κεφαλάς, Λίτσος, Κουκουτής, Ιακωβίδης, Καραλόπουλος, Αλεξίου, Καραμανλής (77’ Κ. Κόφφας), Χατζησταμάτης, Σιώμος (66’ Αλαμάνης), Νάκας (91’ Σιμιτσής), Αλμασίδης (77’ Τσιανάκας).

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Ράπτης, Δημητριάδης (62’ Λουκάι, 104’ Ζέρβας), Παπαδόπουλος, Ξιώνης (46’ Βέρτζος, 68’ λ.τρ. Τσαπέρος), Χριστίδης (70’ Τρίμης), Γαλανόπουλος, Ψιάνος (46’ Λούρος), Λάμπος, Κρανιάς, Βλάχος, Σιώμος.