Στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΘ η Αγία Άννα, 5-1 τον Σαρακηνό

Τον πρώτο τίτλο της ιστορίας της θα διεκδικήσει στις 30 Απριλίου η Αγία Άννα αντιμετωπίζοντας στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΘ τον φετινό πρωταθλητή Πύρασο. Στον εξ αναβολής ημιτελικό το συγκρότημα του Κώστα Τσιουρέλη κέρδισε 5-1 τον Σαρακηνό στο γήπεδό του και απόλυτα δίκαια θα δώσει το «παρών» στη μεγάλη γιορτή του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου της Μαγνησίας που πιθανότατα να φιλοξενηθεί στον Αλμυρό.

Το γκολ που ίσως δικαιούταν οι φιλοξενούμενοι στο α’ μέρος το βρήκαν πολύ γρήγορα στην επανάληψη. Δεν είχε συμπληρωθεί καν το πρώτο λεπτό όταν ο Σέττος σέντραρε από τα δεξιά και ο Τζοβάρας με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Στο 59’ ο Τσελεπής βρήκε όμορφα μέσα στην περιοχή τον Κορέτα, που ανατράπηκε από τον Ράπτη. Πολύ κοντά στη φάση ο κ. Καλορογιάννης έδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι και στο επόμενο λεπτό (60’) ο Τζοβάρας έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα και με ψύχραιμο τρόπο έγραψε το 0-2.

Σε αυτό το σημείο υπήρξε η αντίδραση του Σαρακηνού. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν… στροφές και στο 64’ είχαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία όταν σε διαδοχικά σουτ του Καλλιακούδα, πρώτα ο Σ. Τσιουρέλης απομάκρυνε πάνω στη γραμμή και έπειτα επενέβη ο Φλίγκος.

Το μακρινό σουτ του Παπαδημητρίου στο 66’ δεν βρήκε στόχο, για να φτάσουμε στο 69’ και στο 1-2 που σημείωσε με σουτ ο Κ. Δημόπουλος. Μάλιστα, στο επόμενο λεπτό παραλίγο να γίνει και το 2-2, με τον Φλίγκο να αποκρούει με το πόδι το σουτ του Βαλωτή.

Όμως οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» την υπόθεση-πρόκριση μέσα σε ένα δίλεπτο. Στο 78’ ο Τσελεπής σημείωσε το 1-3 με υπέροχο σουτ από το ύψος της περιοχής, ενώ στο 79’ έγινε και το 1-4 μετά από συρτή σέντρα του Πετράκου από τα αριστερά και κοντινό πλασέ του Παπαδημητρίου. Ο τελευταίος τοποθέτησε και το «κερασάκι στην τούρτα» όταν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το 1-5 με σουτ από το ύψος της περιοχής στην αριστερή γωνία του Γράντα.

Διαιτητής: Καλορογιάννης.

Βοηθοί: Γεωργαντζής, Θάνος.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Γράντας, Νιαώτης (83’ Ν. Δημόπουλος), Αγγελής, Γιαμαλής, Ράπτης (67’ Μαυρίδης), Χάνος, Καλλιακούδας (67’ Θεοχάρης), Καλαμάτας (52’ Κ. Δημόπουλος), Βαλωτής, Αραμπατζής, Αντωνίου (83’ Μίλτος).

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Φλίγκος, Χατζητρακόσιας, Καλαμίδας (71’ Παπαδήμος), Βέργος, Χολέβας, Σ. Τσιουρέλης (71’ Κόκκας), Κορέτα, Πετράκος (81’ Τσέλιος), Σέττος (57’ Παπαδημητρίου), Τζοβάρας (81’ Ματθαίου), Τσελεπής.