Στο 97’ με πέναλτι πήρε το ντέρμπι η Αναγέννηση με τον Ηρακλή

Η Αναγέννηση Καρδίτσας συνδύασε την πρώτη της φετινή παρουσία στη φυσική της έδρα με νίκη 1-0 κόντρα στον Ηρακλή, η οποία ήρθε στο 97’ από την άσπρη βούλα. Έτσι υποχρέωσε τους Θεσσαλονικείς στην πρώτη τους ήττα με τον Σάκη Τσιώλη στον πάγκο και τους άφησε στο -9 από την πρώτη θέση.

Το παιχνίδι διεξήχθη παρουσία 2.000 και πλέον οπαδών μεταξύ των οποίων περίπου 200 του Ηρακλή. Το μοναδικό τέρμα επιτεύχθηκε στο 97’ με πέναλτι του Κοζορώνη. Ο Βελλίδης ανέτρεψε τον Βερνάρδο, αποβλήθηκε και στην εστία βρέθηκε ο Κωστούλας που νικήθηκε από τον μέσο των «κιτρινόμαυρων».

Για την 9η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 2 ο ΠΑΟΚ Β» ήταν σαρωτικός απέναντι στον Απόλλωνα Λάρισας επικρατώντας με το εμφατικό 6-1. Οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιχαηλίδη στο 16΄και να ζευγαρώσουν τα τέρματα τους με σουτ του τελευταίου τρία λεπτά αργότερα (19΄).
Πριν την ολοκλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Γκορντεζιάνι στο 29΄ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με ωραίο σουτ, ενώ με δύο τέρματα του Χατζηστραβού (35΄ πεν., 45+2’), ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε τερμάτων
Στην επανάληψη ο Απόλλων μείωσε στο 51΄με τον Σιατραβάνη. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Μπράντονιτς για τους «ασπρόμαυρους» διαμορφώνοντας στο 63΄ το τελικό 6-1.
Στο τρίτο ματς που διεξήχθη χθες ο Πανσερραϊκός συνέχισε τη νικηφόρα πορεία του παίρνοντας πέμπτο σερί «τρίποντο» απέναντι στον Απόλλωνα Πόντου σε ματς που έγινε στο Πολύκαστρο (0-2). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με κεφαλιά του Κανίς λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους έχοντας τον πλήρη έλεγχο στο ματς. Το δεύτερο τέρμα σημείωσε ο Σάιντ στο 83’.