Στο 92′ ισοφαρίστηκε 1-1 από την ΑΕΚ ο Βόλος 2004

Μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη «άγγιξε» ο Α.Σ. Βόλος 2004 για την 16η αγωνιστική της Α’ Εθνικής Γυναικών. Το συγκρότημα της Έλενας Κουσκούνη αντιμετώπισε στο γήπεδο του Ελληνικού την ΑΕΚ και είχε το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, χρονικό σημείο στο οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 1-1.

Σίγουρα ο ένας βαθμός στην έδρα μίας ισχυρής ομάδας αποτελεί θετικό αποτέλεσμα, αλλά ο τρόπος που εξελίχθηκε το ματς αφήνει πικρή γεύση στις Βολιώτισσες, που άξιζαν το «τρίποντο».

Ο Βόλος 2004 είχε καταφέρει να εξουδετερώσει τα ατού της ΑΕΚ και στο 65ο λεπτό πήρε προβάδισμα στο σκορ με πέναλτι του εκτέλεσε ψύχραιμα η Ευαγγελία Νάνου. Η «εσχάτη των ποινών» είχε δοθεί για ανατροπή της Κατσιγιάννη από την αντίπαλη τερματοφύλακα στο μεταξύ τους τετ-α-τετ.

Όπως ήταν λογικό η ΑΕΚ πίεσε για την ισοφάριση, με τις Βολιώτισσες να αντέχουν ως το 92’. Μετά από εκτέλεση κόρνερ η Στεφάτου σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1. Με τον βαθμό που πήρε ο Α.Σ. Βόλος 2004 είναι 11ος με 14 βαθμούς και στο -4 από τη γραμμή του υποβιβασμού.

ΒΟΛΟΣ 2004: Θεοχάρη, Νέννε, Βέτσικα, Νικοπούλου, Κοκμοτού, Ζήγρα (25’ λ. τρ. Τσούκα), Κατσιγιάννη, Ε. Νάνου, Κέκου, Μπάρτζου (77’ Γκέκα), Παπαδοπούλου.

* Στα άλλα παιχνίδια σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: ΟΦΗ-Παναθηναϊκός 2-1, ΑΕΛ-Αστέρας Τρίπολης 1-1, Σειρήνες Γρεβενών-Νέες Ατρομήτου 1-2, Ελπίδες Καρδίτσας-Καστοριά 0-2, Ολυμπιάδα Υμηττού-Α.Ο. Τρίκαλα 2011 3-1, ΠΑΟΚ-ΡΕΑ 2-0.

Η βαθμολογία: ΠΑΟΚ 48, Παναθηναϊκός 37, ΟΦΗ 36, ΡΕΑ 27, ΑΕΚ 25, Αστέρας Τρίπολης 25, Α.Ο. Τρίκαλα 2011 23, Νέες Ατρομήτου 22, ΑΕΛ 18, Καστοριά 16, Α.Σ. Βόλος 2004 14, Ολυμπιάδα Υμηττού 11, Σειρήνες Γρεβενών 8, Ελπίδες Καρδίτσας 1 (εκκρεμούν οι αναμετρήσεις ΑΕΚ-ΟΦΗ, Σειρήνες Γρεβενών-Αστέρας Τρίπολης και Καστοριά-ΑΕΛ).