Στέφανος Τσιτσιπάς: Αντίπαλος στον τελικό με το ίνδαλμα του

O Ρότζερ Φέντερερ θα είναι αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον τελικό του Dubai Championship καθώς στον δεύτερο ημιτελικό του τουρνουά επικράτησε του Μπόρνα Τσόριτς με 2-0 σετ (6-2, 6-2). Είχε προηγηθεί η νίκη του Έλληνα τενίστα επί του Μονφίς μετά από αναμέτρηση 2 ωρών και 50 λεπτών.
Ο Ελβετός που είναι νο7 στη παγκόσμια κατάταξη δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κροάτη που δε μπήκε καν στον αγώνα ο οποίος είχε διάρκεια μόλις 67 λεπτά. επτά.
Ο τελικός θα γίνει το Σάββατο 2 Μαρτίου – υπολογίζεται στις 18.00 – και θα είναι η τρίτη μονομαχία του Τσιτσιπά κόντρα στον Φέντερερ.

Στην πρώτη τους συνάντηση για το Hopman Cup ο Ελβετός είχε νίκησει 2-0 σετ, ενώ απάντησε ο Τσιτσιπάς με την ιστορική του νίκη για τον 4ο γύρο του Αυστραλιανού Open και επικράτησε με 3-1 σετ. Θα είναι η πρώτη φορά που ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει το ίνδαλμα του σε έναν τελικό.
Υπενθυμίζεται πως ο Τσιτσιπάς έχει ήδη εξασφαλίσει την είσοδό του στο Top-10 της παγκόσμιας κατάταξης για πρώτη φορά στην καριέρα του ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του τελικού ενώ θέλει να κατακτήσει τον τρίτο συνολικά και δεύτερο συνεχόμενο τίτλο σε τουρνουά του ATP Tour.

Πηγή: Έθνος