Σταθερός και δυνατός ο Βόλος

Έχει αποκτήσει ταυτότητα ο Βόλος, ως ομάδα κι αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς. Σ’ ένα ακόμη απαιτητικό παιχνίδι, με τον Ιωνικό στη Νίκαια, οι «κυανέρυθροι» κατάφεραν να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα, με την ισοπαλία (1-1), μάλλον να τους αδικεί, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η ομάδα που είχε τις περισσότερες και τις καλύτερες ευκαιρίες για να πετύχει πάνω από ένα τέρμα και να πάρει το «τρίποντο».

Χωρίς τρεις παίκτες του βασικού σχήματος, Φεράρι, Πουρίτα και Φερνάντες, ο Βόλος είχε πολύ καλή παρουσία, με τον Ρομέρο να παίζει ως δεξιός μπακ, τον Μπαρτόλο να αγωνίζεται στο αριστερό άκρο της άμυνας, αλλά και να βοηθά επιθετικά την ομάδα, ενώ στη θέση του Φερνάντες ξεκίνησε ο Σωτήρης Νίνης. Για πρώτη φορά φέτος στο βασικό σχήμα, με τον έμπειρο μέσο να έχει πολύ καλή απόδοση, στο διάστημα που αγωνίστηκε, μέχρι το 65’ που έδωσε τη θέση του στον Πολωνό Καμίλ Βοϊτκόφσκι.

Ο Γκιγέρμο Αμπασκάλ είδε το παιχνίδι από τα επίσημα του γηπέδου της Νίκαιας, λόγω της τιμωρίας του και είχε συνεχή επικοινωνία με τον άμεσο συνεργάτη του, Κώστα Μπράτσο, ο οποίος κοουτσάρισε την ομάδα.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού το ντεμπούτο με την φανέλα του Βόλου του Νικολάς Ορόζ, ο οποίος μάλιστα ήταν αυτός που έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στους «κυανέρυθρους», ισοφαρίζοντας με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 86’ (η μπάλα χτύπησε και στο κεφάλι του Ρομαό). Ο Αργεντινός μέσος, ο οποίος ταλαιπωρήθηκε από τον τραυματισμό του πάνω από δύο μήνες, πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι στο 54’ στη θέση του Ροσέρο και χρειάστηκε μια στατική φάση για να σκοράρει. Ο Βόλος περιμένει πολλά από τον Ορόζ στη συνέχεια του πρωταθλήματος, καθώς πρόκειται για έναν πολύ ποιοτικό ποδοσφαιριστή, ο οποίος μπορεί να κάνει τη διαφορά στη μεσοεπιθετική γραμμή.

Θα σταθούμε στην πολύ καλή παρουσία που είχε στο παιχνίδι ο Μάτιτς Κότνικ, ο οποίος στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου πραγματοποίησε δύο σωτήριες επεμβάσεις σε προσπάθειες του Νίκου Βαφέα, ενώ στις καθυστερήσεις σταμάτησε το σουτ του Τουράμ, μέσα από την περιοχή, κρατώντας το βαθμό της ισοπαλίας για την ομάδα του.

Έχουμε τονίσει κατ’ επανάληψη, πως ο Βόλος έχει την πολυτέλεια να διαθέτει δύο πολύ καλούς και ισάξιους τερματοφύλακες (Κότνικ, Κλέιμαν) και σ’ αυτή τη θέση είναι πανίσχυρος.

Σε ένα ακόμη φετινό ματς ο Βόλος προσέφερε ωραίο και «χορταστικό» θέαμα, παίζοντας γρήγορο και επιθετικό ποδόσφαιρο. Όλοι οι παίκτες ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις του αγώνα, δεν φάνηκαν τα κενά από τις απουσίες βασικών παικτών και η ομάδα συνεχίζει να κερδίζει τις εντυπώσεις με τις εμφανίσεις της.

Αξίζει να αναφέρουμε, πως ο Βόλος για όγδοο φετινό παιχνίδι στη Σούπερ Λιγκ κατάφερε να σκοράρει και είναι η μοναδική ομάδα του πρωταθλήματος που το έχει πετύχει. Πρόσθεσε άλλον έναν παίκτη στον πίνακα των σκόρερ (τον Ορόζ), ενώ έχει να επιδείξει τρία θετικά αποτελέσματα εκτός έδρας (μία νίκη και δύο ισοπαλίες), καθώς και μία ήττα στις τέσσερις εξόδους του στο πρωτάθλημα. Με 14 βαθμούς κατέχει την 4η θέση στο βαθμολογικό πίνακα, πίσω από Ολυμπιακό, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ. Είναι μπροστά τρεις βαθμούς από τον Παναθηναϊκό και τέσσερις από τον έκτο της κατάταξης ΠΑΣ Γιάννινα. Οι «κυανέρυθροι» μαζί με τον ΠΑΟΚ κατέχουν τη δεύτερη καλύτερη επίθεση στη Σούπερ Λιγκ με 17 γκολ, ένα λιγότερο από την ΑΕΚ.