Στα πέναλτι απέκλεισε τον Αίαντα από το Κύπελλο ΕΠΣΘ η Αγία Άννα

Δραματική εξέλιξη είχε η χθεσινή αναμέτρηση Αίας-Αγία Άννα για τη φάση των «16» του Κυπέλλου της ΕΠΣΘ. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στα 90 λεπτά και 2-2 μετά την ολοκλήρωση της παράτασης, ενώ οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν 4-5 στα πέναλτι. Στα προημιτελικά του θεσμού η Αγία Άννα θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον νικητή του ζευγαριού Ατρόμητος-Ακρόπολη.

Ο Αίας άνοιξε το σκορ μόλις στο 3’ με τον Δημητρίου. Στο 83’ η Αγία Άννα ισοφάρισε μετά από προσπάθεια του Χειλά, με τον Αϊντίνι να προσπαθεί να διώξει, αλλά να βλέπει τη μπάλα εντός της εστίας του, αφού βρήκε στον Νικογιάννη.

Στην παράταση ο Αίας ξαναπήρε το προβάδισμα. Ήταν στο 97ο λεπτό με πέναλτι του Δημητρίου (που αμφισβήτησαν οι φιλοξενούμενοι) όταν έγινε το 2-1, αλλά στο 108’ ο Κωστούλας έγραψε το 2-2. Με τις δύο ομάδες να ζητούν στη συνέχεια από ένα πέναλτι το σκορ δεν άλλαξε και έτσι όλα κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, στάθηκε μοιραίος για τον Αίαντα ο Φαράντος, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν απόλυτα εύστοχοι.

Η σειρά των πέναλτι (με πρώτη την Αγία Άννα): Αργύρης 0-1, Δημητρίου 1-1, Κόλα 1-2, Ντούρας 2-2, Χολέβας 2-3, Καρράς 3-3, Χειλάς 3-4, Ξηροκώστας 4-4, Παπαδημητρίου 4-5, Φαράντος άουτ.

ΑΙΑΣ: Γκόγκος, Παπανικολόπουλος, Θυμιόπουλος (54’ Βούλγαρης), Ξηροκώστας, Γκρίνιας, Κατσαβριάς (78’ Κομπούρας), Φαράντος, Καρράς,

Μακανίκας (54’ Νικογιάννης), Δημητρίου, Ντούρας.

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Αϊντίνι, Μπούτλας (75’ Νταβλαμάνος), Παπαδήμος, Χολέβας, Στεργιόπουλος, Βέργος (64’ Χειλάς), Κορέτα (106’ Σιμιτσής), Αργύρης,

Κόλα, Τσελεπής (106’ Κωτούλας), Παπαδημητρίου.