Σπουδαίο «διπλό» η Αγία Άννα επί του Σαρακηνού

Σε ένα από τα σημαντικότερα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣΘ η Αγία Άννα πέρασε νικηφόρα από το γήπεδο του Σαρακηνού, με το 0-1 εις βάρος της ομώνυμης ομάδας. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Ιάσων Παπαδημητρίου στο 56ο λεπτό.

Το «δύο στα δύο» έκανε στο πρωτάθλημα η Αγία Άννα απέναντι σε έναν αξιόλογο και επίσης φιλόδοξο αντίπαλο. Οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν ένα «διπλό» που ενδεχομένως να μετρήσει πολύ στη συνέχεια. Μάλιστα, το έκαναν χωρίς τον προπονητή τους Νίκο Αθανασιάδη, που βρίσκεται στη Σερβία με την ομάδα Κ12 του συλλόγου, που μετέχει σε διεθνές τουρνουά.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με σύστημα 4-3-3. Για τον γηπεδούχο Σαρακηνό ο τεχνικός Γιάννης Φασουράκης επέλεξε τον Καρακασίδη για τη θέση κάτω από τα δοκάρια. Δεξιός οπισθοφύλακας ήταν ο Τσάνιος και αριστερός ο Αγγελής, ενώ οι Ράπτης και Γιαμαλής συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ο Πρίφτι αγωνίστηκε στη θέση του ανασταλτικού χαφ, με τους Καλαμάτα και Κατή να είναι οι εσωτερικοί μέσοι. Από τα δεξιά επιχειρούσε ο Δημόπουλος και από τα αριστερά ο Μπέικος, ενώ ο Αραμπατζής τοποθετήθηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Την Αγία Άννα κοουτσάρισε ο Κώστας Τσιουρέλης, με το αρχικό σχήμα να είναι το ακόλουθο: Τερματοφύλακας ο Φαγέ, ακραίοι μπακ οι Αλεξανδρής (δεξιά), Καλαμίδας (αριστερά) και στόπερ ο Β. Κόκκας με τον Ρόκα. Ο Βέργος ήταν ο «κόφτης» στη μεσαία γραμμή, με τους Σουγκάρη και Πετράκο να παίζουν μπροστά του με οργανωτικά καθήκοντα. Δεξιός εξτρέμ ήταν ο Κορέτα, αριστερός ο Σέττος και σέντερ φορ ο Παπαδημητρίου.

Στα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο δραστήριοι. Το συρτό σουτ του Σέττου στο 7’ από το ύψος της περιοχής μπλόκαρε ο Καρακασίδης, που τρία λεπτά αργότερα δυσκολεύτηκε, αλλά εξουδετέρωσε το γύρισμα του Σέττου και αφού η μπάλα κόντραρε στον Τσάνιο και πήρε ύψος, αλλά και πορεία προς τα δίχτυα, πριν τη σταματήσει ο γκολκίπερ του Σαρακηνού.

Στο 17’ ο Καλαμίδας σέντραρε και ο Κορέτα με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι. Στην επαναφορά ο Ρόκας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά «συνελήφθη» σε θέση οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε.

Ο Σαρακηνός ισορρόπησε στο ματς και στο 23’ είχε την πρώτη του τελική με το άστοχο σουτ του Μπέικου. Καλή ευκαιρία του παρουσιάστηκε στο 31’ όταν ο Κατής εκτέλεσε φάουλ και ο προωθημένος Γιαμαλής έστειλε τη μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση.

Στα τελευταία λεπτά του α’ ημιχρόνου είχαμε από μία φάση για κάθε ομάδα. Στο 44’ ο Σέττος επιχείρησε συρτό σουτ που μπλόκαρε ο Καρακασίδης και στο 45’ ήταν η σειρά του Φαγέ να μπλοκάρει το σουτ του Αραμπατζή.

Το γκολ που έδωσε τη νίκη στην Αγία Άννα ήρθε στο 56ο λεπτό και ήταν απόρροια όμορφου συνδυασμού. Ο Πετράκος με μπαλιά-τρύπα βρήκε μέσα στην περιοχή τον Σέττο και αυτός άμεσα πάσαρε στον Παπαδημητρίου, που από τα αριστερά πλάσαρε στην απέναντι γωνία, για το 0-1.

Ο ρυθμός έπεσε πολύ στη συνέχεια, ενώ συχνές ήταν και οι διακοπές στο ματς, κάτι που φυσικά ευνοούσε τους φιλοξενουμένους, οι οποίοι έκαναν άψογη διαχείριση του προβαδίσματός τους. Κράτησαν τους αντιπάλους μακριά από τα καρέ τους και απείλησαν σε δύο περιπτώσεις. Στο 79’ ο Κορέτα «νικήθηκε» από τον Καρακασίδη, ενώ σε φάση διαρκείας στο 84’ και μετά από διαδοχικά σουτ, το τελευταίο του Παπαδημητρίου πέρασε άουτ. Πάντως, στο 94’ παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Σαρακηνό, με τον Τσιάνο να εκτελεί φάουλ και τον Μπαρλαγιάννη να παίρνει την κεφαλιά, αλλά να βλέπει τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Καρακασίδης, Τσάνιος (69’ Ζάγκας), Αγγελής, Ράπτης (46’ Σκούρας), Γιαμαλής, Πρίφτι, Κ. Δημόπουλος, Καλαμάτας (74’ Μπαρλαγιάννης), Αραμπατζής, Κατής (69’ Τσιάνος), Μπέικος (52’ Καραγιάννης).

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Φαγέ, Αλεξανδρής (81’ Μαυρίδης), Καλαμίδας (81’ Παπαδήμος), Β. Κόκκας, Ρόκας, Βέργος (69’ Χατζητρακόσιας), Σέττος, Σουγκάρης, Παπαδημητρίου, Πετράκος (77’ Σ. Τσιουρέλης), Κορέτα (77’ Τσελεπής).