Σούπερ Λιγκ Κ17: Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός με κορυφαίο τον Βολιώτη Κωστούλα

«Ερυθρόλευκη» βάφτηκε η κούπα του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ Κ17. Σε έναν απολαυστικό τελικό ο Ολυμπιακός επικράτησε 5-4 του ΠΑΟΚ στην παράταση (σ.σ. 2-2 κανονική διάρκεια) και στέφθηκε πρωταθλητής με μεγάλο πρωταγωνιστές τον Βολιώτη Μπάμπη Κωστούλα (γιο του Θανάση Κωστούλα) και τον Λίγδα.
Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, έχοντας την κατοχή και απειλώντας διαρκώς την αντίπαλη εστία αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Με τους παίκτες του ΠΑΟΚ από τα μισά του πρώτου μέρους και μετά να ανεβαίνουν στο γήπεδο, για να πετύχουν το σκολ στο 45+2’ όταν ο Κεσίδης έκανε το σουτ, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού και όταν την έδιωξε ξανά, οι διαιτητές έδειξαν πως είχε περάσει τη γραμμή της εστίας (0-1) σε μια πολύ δύσκολη φάση.
Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, σκοράροντας εκ νέου στο 51ο λεπτό. Ο Κεσίδης εκτέλεσε κόρνερ και ο Καλαϊτσίδης με κεφαλιά έγραψε το 2-0.
Ο Ολυμπιακός μείωσε το σκορ στο 61’ με τον Κωστούλα να γράφει το 2-1.
Αυτό το γκολ έδωσε έξτρα ψυχολογία στους «ερυθρόλευκους» που πίεζαν ασφυκτικά για την ισοφάριση και τελικά τη βρήκαν στο 81ο λεπτό. Σκόρερ ο Λίγδας, ο οποίος με τρομερή εκτέλεση φάουλ έγραψε το 2-2, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.
Το ξεκίνημα της παράτασης βρήκε τον Ολυμπιακό να σκοράρει εκ νέου, με τον Λίγδα να υπογράφει την ανατροπή (3-2). Το ματς είχε τρελό ρυθμό και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης στο 103’ με υπέροχη κεφαλιά του Τσομπάνη για το 3-3.
Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι και μπήκαν και στο δεύτερο μέρος της παράτασης με γκολ, αφού ο Κωστούλας με τρομερό τελείωμα έγραψε το 4-3. Τέσσερα λεπτά αργότερα δε, η ομάδα του Μαυρογεννίδη βρήκε για πέμπτη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα με διαγώνιο σουτ του Λιατσικούρα.
Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό, ο ΠΑΟΚ βγήκε όλος μπροστά και στο 119’ με το ωραίο πλασέ του Τσομπάνη μείωσε σε 5-4. Προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν το κατάφερε, με τον Ολυμπιακό να κατακτά το τρόπαιο.
ΠΑΟΚ: Κατσαρός, Κούπενος (80΄ Αβράμπος), Πολυκράτης, Πανικίδης (117΄ Τσίτσιλας), Κοσίδης, Σνάουτσνερ, Κεσίδης (72΄ Τσομπάνης), Καλαϊτσίδης, Χατσίδης (117΄ Βρύζας), Παπαγεωργίου (91΄ Σαπάνης), Ντούνγκα (88΄ Μύθου).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κουράκλης, Σουλανιάκου, Αλαφάκης, Δάμα, Παναγάκος (46΄ Πλειώνη), Μουζακίτης (11΄ λ.τρ. Φίλης), Τουφάκης (74΄ Λίγδας), Λιατσικούρας (111΄ Πλις), Κωστούλας, Δαρβίρας (52΄ Σούφκα), Πνευμονίδης (111΄ Καρκατσάλης).