Σούπερ Λιγκ 2: Ο Απόλλων Λαρ. σόκαρε την Ξάνθη στο 92′ (αποτελέσματα)

Την άγρια ομορφιά της Σούπερ Λιγκ 2 βίωσε με το «καλημέρα» στο πρωτάθλημα η Ξάνθη. Οι Ακρίτες -των πολλών, πάντως και σημαντικών απουσιών- είδαν τον Γιούρμαν, στο 92′, να πετυχαίνει αυτογκόλ και να ισοφαρίζει σε 1-1 για τον Απόλλωνα Λάρισας στο AEL FC Arena, μένοντας με τη χαρά ότι θα ξεκινούσαν με το δεξί την προσπάθειά τους για άμεση επάνοδο στα «σαλόνια» του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Το γκολ του Μπριλάντε, στο 16′, είχε δώσει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δικαίως διαμαρτύρονται για τη φάση, ένα λεπτό νωρίτερα, όταν ο Σιατραβάνης βγήκε στη πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα και σκόραρε σε τετ-α-τετ με τον Γλύκο, αλλά ο βοηθός σήκωσε τη σημαία. Από το ριπλέι φάνηκε ότι καλυπτόταν καθαρά, οπότε το γκολ έπρεπε να μετρήσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων μπήκε δυνατά και προσπάθησε για την ισοφάριση, δεν μπορούσε, ωστόσο, να δημιουργήσει κινδύνους για την εστία του Μπέντο. Τελικά, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπαλογιάννης εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Γιούρμαν πήγε να διώξει στην καρδιά της περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έγινε μοιραίος.