Άνετα ο ΠΑΟΚ πέρασε από το Ηράκλειο

Ο ΠΑΟΚ… ξέσπασε πάνω στον ΟΦΗ, επικρατώντας με 0-3 παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο και χάνοντας πολλές ευκαιρίες για ακόμα μεγαλύτερο σκορ.
Ο ΟΦΗ έπαιζε με δέκα παίκτες από το 26ο λεπτό μετά την απευθείας κόκκινη στον τερματοφύλακα, Βάτερμαν και δεν κατάφερε να απειλήσει σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν… περίπατο παίρνοντας εύκολα το διπλό.
Το σκορ άνοιξε στο 48’, με τον Μουργκ να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά και τον Τζόλη να στέλνει στα δίχτυα τη μπάλα από κοντά. Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο τέρμα, με τον Αυστριακό και πάλι να βγάζει την ασίστ στον Βαρέλα αυτή τη φορά, που με σουτ έκανε το 0-2, αφού ο Σωτηρίου δεν κατάφερε να διώξει όπως ήθελε. Δύο λεπτά αργότερα, ο Βιεϊρίνια έκανε ένα σουτ – βολίδα έξω από την περιοχή, με τον Έλληνα πορτιέρο να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Κάπου εκεί, οι «ασπρόμαυροι» κατέβασαν ταχύτητα και προσπάθησαν να κρατήσει δυνάμεις ενόψει των επόμενων παιχνιδιών.
Ο ΠΑΟΚ κατάφερε ωστόσο να πετύχει και άλλο γκολ, με τον Κρμέντσικ αυτή τη φορά να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα στο 67ο λεπτό, μετά από ασίστ του Τζόλη ο Τσέχος βγήκε σε θέση τετ α τετ ευστοχώντας αυτή τη φορά και πετυχαίνοντας το δεύτερό του τέρματα με τη φανέλα του Δικεφάλου.
ΟΦΗ: Βάτερμαν, Ουές, Βούρος (77’ Σολίς) , Σελίμοβιτς, Λυμπεράκης (28’ Σωτηρίου), Κοροβέσης (77’ Σουρνάκης), Βαφέας, Στάικος, Νέιρα, Στάρτζεον (68’ Γρίβας), Σαρδινέρο (68’ Γιαννούλης)
ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια (76’ Ροντρίγκο), Βαρέλα, Κρέσπο, Περέιρα, Τσιγγάρας, Σβαμπ (76’ Αουγκούστο), Τζόλης, Ουάρντα (84’ Κωνσταντέλιας), Μουργκ (69’ Λάμπρου), Κρμέντσικ (76’ Σφιντέρσκι).