Σοβαρεύτηκε στο β’ μέρος η Νίκη και συνέτριψε 1-4 τον Απόλλωνα Λ.

Τον κακό της δαίμονα ξόρκισε η Νίκη, αλλά με… ιδρώτα. Η βολιώτικη ομάδα βρέθηκε πίσω με 1-0 στο ημίχρονο χάνοντας και πέναλτι με τον Τσουκαλά. Στην επανάληψη, όμως, σοβαρεύτηκε και πετυχαίνοντας τέσσερα τέρματα έφτασε στη νίκη με 4-1 απέναντι σ’ έναν αντίπαλο που παραδοσιακά τη δυσκολεύει, αλλά φέτος αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα.

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος εμπιστεύτηκε πάλι το 4-3-3 με έκπληξη την παρουσία του Μπρούνο Μορέιρα στο αρχικό σχήμα. Την εστία υπερασπίστηκε ο Μπάγιτς έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Τοπαλίδη, Ανδρέου, Δεληζήση και Δημητρίου. Αμυντικός χαφ ήταν ο Κυριακίδης με «οκτάρια» τους Τσουκαλά και Γαβριηλίδη, ενώ την επιθετική τριπλέτα συνέθεταν οι Μιράντα (δεξιά), Μορέιρα (αριστερά) και Σιαφά (κορυφή).

Από την άλλη πλευρά ο Βαγγέλης Στουρνάρας είχε διαθέσιμους μόλις 16 ποδοσφαιριστές. Επέλεξε διάταξη 4-3-2-1 ως εξής: Τερματοφύλακας ο Μπακαρός, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Καλούσης (δεξιά), Αυλωνίτης (αριστερά), Ποτόσογλου και Κλιγγόπουλος (στόπερ). Στον άξονα της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Ντουλγκέροφ, Χαλάτσης και Κοτσιανούλης, με τους Μπαλογιάννη και Σιατραβάνη να συνεπικουρούν τον Ζαχαράκη στην επίθεση.

Ασόβαρη η Νίκη στο α’ μέρος με λάθη και χαμένο πέναλτι
Με το «καλημέρα» η Νίκη ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και άρχισε να πιέζει για να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Έτσι μόλις στο 2ο λεπτό ο Μιράντα σέντραρε και ο Σιαφά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 14’ «χλιαρό» σουτ του Μιράντα από το ημικύκλιο της περιοχής πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι, ενώ στο 15’ ο Σιαφά έπιασε άστοχη κεφαλιά μετά από σέντρα του Τοπαλίδη.

Τεράστια ευκαιρία για τη Νίκη στο 17’. Ο Μορέιρα σούταρε και η μπάλα σταμάτησε σε αμυνόμενο. Στην εξέλιξη της φάσης ο Γαβριηλίδης έκανε κεφαλιά, με τον Κλιγγόπουλο να αποκρούει πάνω στη γραμμή της εστίας. Βολέ του Μορέιρα έφυγε πάνω από τα γκολπόστ στο 18’, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μιράντα δεν αξιοποίησε γύρισμα του Μιράντα.

Ο Απόλλων… ξεμύτησε για πρώτη φορά από την περιοχή του στο 23’ και αποδείχθηκε «χρυσάφι» για εκείνον. Ο Σιατραβάνης κέρδισε κόρνερ από τον Γαβριηλίδη και με την εκτέλεσή του ο Μπάγιτς φάνηκε να μπλοκάρει την μπάλα. Ωστόσο συγκρούστηκε με τον Ανδρέου και η μπάλα ήρθε… λουκούμι στον εμβρόντητο Καλούση που ανέλπιστα χρίστηκε σκόρερ για το 1-0.

Οι Βολιώτες προσπάθησαν να ανταποδώσουν άμεσα και στο 27’ σουτ του Ανδρέου σταμάτησε σε αμυνόμενο που βρισκόταν μπροστά στην εστία. Επίσης στο 32’ Γαβριηλίδης και Τσουκαλάς δεν κατάφερε να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα από γύρισμα του Δημητρίου.

Το σοκ ήταν μεγάλο, αφού η Νίκη έχανε από μία ομάδα που δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα και αμυνόταν διαρκώς. Οι φιλοξενούμενοι επηρεάστηκαν αρνητικά από την απρόσμενη εξέλιξη του αγώνα και στο 39’ ο Ανδρέου… πάτησε την μπάλα δίνοντας το δικαίωμα στον Ζαχαράκη να βγει επικίνδυνα στην κόντρα, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι καλό για την ομάδα του.

Το ίδιο είχε συμβεί και δύο λεπτά νωρίτερα. Αυτή τη φορά στο λάθος υπέπεσε ο Δημητρίου, με τον Σιατραβάνη να μην το εκμεταλλεύεται.

Στο 40’ η Νίκη κέρδισε πέναλτι με… περιπετειώδη τρόπο. Ο Μιράντα ανατράπηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή, αλλά ο κ. Γιουματζίδης αρχικά έδωσε φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα και για καλή τους τύχη ο β’ βοηθός κ. Τσεχελίδης εκτίμησε σωστά τη φάση και υπέδειξε στον διαιτητή ότι η «εσχάτη των ποινών» ήταν η πιο ορθή απόφαση. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσουκαλάς, ο οποίος όμως νικήθηκε από τον 17χρονο Μπακαρό.

Έτσι το 1-0 ήταν το σκορ του α’ ημιχρόνου, με τον Απόλλωνα να φωνάζει «παρών» στο 44’. Ο Σιατραβάνης, αφού ντρίμπλαρε δύο αντιπάλους, έδωσε για τον Μπαλογιάννη, ο οποίος όμως δεν έκανε καλό σουτ και ο Μπάγιτς δεν αισθάνθηκε κίνδυνο.

Σοβαρεύτηκαν οι «κυανόλευκοι» και πέτυχαν τέσσερα γκολ
Με την έναρξη του β’ μέρους ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος έβαλε στο ματς τον Ροχάνο αντί του Μορέιρα. Πλέον το σχήμα της Νίκης ήταν πιο επιθετικό, προκειμένου να κυνηγήσει τα γκολ που χρειάζονταν για να κάνει την ανατροπή.

Πράγματι στο 49’ ο Μιράντα τροφοδότησε τον Δημητρίου, ο οποίος «γέμισε» για τον Γαβριηλίδη που με κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μπακαρό ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το τέρμα αυτό ανέβασε την ψυχολογία της βολιώτικης ομάδας, που ενέτεινε την προσπάθειά της για να σκοράρει εκ νέου. Και τα κατάφερε στο 55’ σε μία φάση που έμοιαζε με εκείνη του γκολ του Απόλλωνα στο α’ ημίχρονο. Πιο συγκεκριμένα ο Μπακαρός μπερδεύτηκε με τον Αυλωνίτη και ο Μιράντα που καραδοκούσε δεν δυσκολεύτηκε να παραβιάσει την ανυπεράσπιστη εστία (1-2).

Το δεύτερο τέρμα δεν έριξε τον ρυθμό της Νίκης που συνέχισε να πιέζει για το 1-3. Στο 60’ ο Αυλωνίτης έδιωξε την μπάλα λίγο πριν περάσει τη γραμμή της εστίας, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης ενήργησε πάλι σαν «από μηχανής θεός» σε κεφαλιά του Ροχάνο.

Στο 65’ ο Σιαφά έβγαλε τη σέντρα για τον Γαβριηλίδη που έστρωσε για τον Τσουκαλά. Ο αρχηγός της Νίκης σούταρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα πάλι κόντραρε σε αντίπαλο και δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Με τον Τζιώρα πλέον στο παιχνίδι αντί του Σιαφά το βολιώτικο συγκρότημα έγινε ακόμη πιο πιεστικό και στο 68’ έχασε σπάνια ευκαιρία. Ο Ροχάνο εκτέλεσε κόρνερ και ο Ροχάνο αφύλακτος δεν μπόρεσε να σκοράρει με κεφαλιά από κοντινή απόσταση.

Λίγο αργότερα ο Παναγιωτίδης πέρασε στη θέση του Κυριακίδη, αλλά η Νίκη αδυνατούσε να πετύχει «καθαρίσει» το ματς με ένα τρίτο τέρμα. Αυτό έκανε τους παίκτες του Βαγγέλη Στουρνάρα να αναθαρρήσουν και στο 78’ ο Χουμόλι εξαπέλυσε εναέριο βολέ, που πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τελικά η… τάξη αποκαταστάθηκε στο 81’. Ο Μιράντα εκτέλεσε φάουλ, οι αμυνόμενοι απέκρουσαν προσωρινά, ο Γαβριηλίδης επανέφερε την μπάλα στην περιοχή και ο Ροχάνο έπιασε κεφαλιά. Ο Μπακαρός αρχικά απέκρουσε, αλλά ο Αργεντινός με δεύτερη προσπάθεια έγραψε το 1-3.

Στο επόμενο λεπτό ο Κριμιτζάς πραγματοποίησε το ντεμπούτο του σε αγώνα πρωταθλήματος με τη Νίκη μπαίνοντας στο ματς μαζί με τον Μέτσε στη θέση των Μιράντα και Τσουκαλά αντίστοιχα.

Παρά το 1-3 το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει, πράγμα που φρόντισε να… υπενθυμίσει και ο Σιατραβάνης στο 85’. Ο ικανός εξτρέμ κατόρθωσε να βρει την μπάλα ανάμεσα σε τρεις αντιπάλους, αλλά ο Μπάγιτς φυλούσε καλά την κλειστή του γωνία και του είπε «όχι».

Πάντως και η Νίκη θα μπορούσε να σκοράρει στο 88’, όταν ο Ανδρέου κέρδισε κεφαλιά από κοντινή απόσταση, αλλά ο Μπακαρός μπλόκαρε σταθερά. Τελικά «το κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Γαβριηλίδης στο 93’. Ο έμπειρος μέσος με ψηλοκρεμαστό σουτ νίκησε τον Μπακαρό γράφοντας με όμορφο τρόπο τον επίλογο του ματς (1-4).

Διαιτητής: Γιουματζίδης (Πέλλας).

Βοηθοί: Τοροσιάδης, Τσεχελίδης (Μακεδονίας).

4ος διαιτητής: Μπεκιάρης (Καρδίτσας).

Κίτρινες: Καλούσης – Τοπαλίδης, Γαβριηλίδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Μπακαρός, Αυλωνίτης, Καλούσης, Ποτόσογλου, Κλιγγόπουλος (51’ λ.τρ. Χουμόλι), Χαλάτσης, Κοτσιανούλης, Ντουλγκέροφ, Μπαλογιάννης (82’ Διβανές), Σιατραβάνης, Ζαχαράκης (73’ Νούσιος).

ΝΙΚΗ: Μπάγιτς, Μπουκουβάλας, Δημητρίου, Ανδρέου, Δεληζήσης, Κυριακίδης (77’ Παναγιωτίδης), Τσουκαλάς (82’ Μέτσε), Γαβριηλίδης, Μιράντα (82’ Κριμιτζάς), Μορέιρα (46’ Ροχάνο), Σιαφά (66’ Τζιώρας).

Η Φιλιππούπολη θύμιζε… Νεάπολη
Νεάπολη θύμιζε η Φιλιππούπολη, αφού περισσότεροι από 300 οπαδοί της Νίκης έδωσαν δυναμικό «παρών» στις εξέδρες. Σίγουρα στο α’ ημίχρονο ανησύχησαν βλέποντας την αγαπημένη τους ομάδα να μένει πίσω στο σκορ, αλλά στην επανάληψη έμειναν ευχαριστημένοι από τα τέσσερα γκολ που είδαν και αντάμειψαν τους ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Ελευθερόπουλου μ’ ένα ζεστό χειροκρότημα…