Σοκ στην εκπνοή για Βόλο, 3-3 με Αστέρα στο Πανθεσσαλικό

Το επιτυχημένο σερί του στις πρεμιέρες έσπασε για τον Βόλο. Ήρθε ισόπαλος 3-3 με τον Αστέρα Τρίπολης στο Πανθεσσαλικό μετά από θεαματικό αγώνα με έξι γκολ και πολλές φάσεις. Οι «κυανέρυθροι» έδειχναν κυρίαρχοι προηγούμενοι με 3-1 (Φαν Βέερτ 33’, Π. Φερνάντες 56’ και Ντέλετιτς 65’) αλλά ο Μπαράλες ισοφάρισε σε 3-3 στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Σε γρήγορο τέμπο κύλησαν τα πρώτα λεπτά, με τους δύο «μονομάχους» να προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Αυτό σίγουρα ήταν προς τέρψη των φιλάθλων που βρέθηκαν χθες στο Πανθεσσαλικό, προκειμένου να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση.

Η πρώτη τελική ανήκε στον Βόλο. Στο 6’ ο Ματίγια εκτέλεσε ψηλοκρεμαστά ένα φάουλ από αριστερά, αλλά δεν αιφνιδίασε τον Ν. Παπαδόπουλο.

Το επόμενο δίλεπτο ανήκε στον Αστέρα. Στο 7’ επωφελήθηκε από κόντρες και σούταρε περίπου δύο μέτρα έξω από το αριστερό δοκάρι, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Γκαρντάφσκι σέντραρε, ο Ριέρα με «τακουνάκι» έδωσε για τον Μπενίτο, ο οποίος για λίγο απέτυχε να κάνει την προβολή.

Στο 12’ ο Π. Φερνάντες εκτέλεσε κόρνερ και ο Τσοκάνης προσπάθησε να σκοράρει με προβολή. Ωστόσο ο κ. Περράκης θεώρησε αντικανονικό το ύψωμα του ποδιού από τον αρχηγό του Βόλου και σταμάτησε τη φάση με επιθετικό φάουλ.

Το συγκρότημα της Τρίπολης «άγγιξε» το γκολ στο 18’. Ο Μουνάφο έκλεψε την μπάλα στη μεσαία γραμμή και ο Μπενίτο άρχισε την αντεπίθεση με κάθετη πάσα προς τον Ριέρα. Ο Ισπανός σέντερ φορ πλάσαρε τον Κλέιμαν, αλλά είδε την μπάλα να σταματά στη ρίζα της αριστερής δοκού.

Νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 18’. Ο Μπερτόλιο εκτέλεσε φάουλ, ο Ριέρα έπιασε γυριστή κεφαλιά, όμως βρήκε τον Κλέιμαν σωστά τοποθετημένο.

Ο Αστέρας βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα σ’ ένα γκολ με πολλή… περιπέτεια. Ο Άλχο έχασε την μπάλα και ο Μπερτόλιο έβγαλε μια ακόμη όμορφη πάσα στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, όπου κινήθηκε ο Μπενίτο, ο οποίος «κρέμασε» τον Κλέιμαν σημειώνοντας το παρθενικό γκολ στη φετινή Σούπερ Λιγκ. Ο α’ βοηθός κ. Μπουξμπάουμ υπέδειξε τον σκόρερ σε θέση οφσάιντ, αλλά ο κ. Ζαμπαλάς στο VAR είχε διαφορετική άποψη. Η φάση ήταν πολύ οριακή, αλλά -όπως φάνηκε και από το ριπλέϊ- ο Μπενίτο καλυπτόταν για… εκατοστά από τον Εσκοβάλ, με συνέπεια το γκολ να μετρήσει κανονικά (0-1).

Οι «κυανέρυθροι» θέλησαν να απαντήσουν άμεσα. Έτσι στο 31’ ο Ντέλετιτς προσπάθησε να μπει στη μεγάλη περιοχή και να βγει μόνος με τον τερματοφύλακα, αλλά ο Καστάνο με τάκλιν τού απέσπασε την μπάλα λίγο πριν σουτάρει ο Σέρβος μεσοεπιθετικός.

Τελικά το πρώτο τέρμα του Βόλου ήρθε στο 33’. Ο Π. Φερνάντες ανέβασε τον Άλχο, ο οποίος έκανε φοβερό σπριντ και «γλυκιά» σέντρα από τα δεξιά, με τον Φαν Βέερτ να ισοφαρίζει με κεφαλιά εκμεταλλευόμενος και την κακή τοποθέτηση του Ν. Παπαδόπουλου (1-1).

Πάντως οι παίκτες του Ηρακλή Μεταξά παραλίγο να διπλασιάσουν το προβάδισμά τους ένα λεπτό πριν. Πιο συγκεκριμένα στο 32’ ο Άλβαρες επιχείρησε μακρινό βολέ που πέρασε λίγο πάνω από τη δεξιά συμβολή των δοκών, για να έρθει το γκολ των γηπεδούχων στο επόμενο λεπτό.

Δύο δυνατά μαρκαρίσματα από Γκαρντάφσκι και Μπερτόλιο τους στοίχισαν την κίτρινη κάρτα και πυροδότησαν ένταση στον αγωνιστικό χώρο. Ευτυχώς τα πνεύματα ηρέμησαν γρήγορα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 1-1.

Πάντως ο Βόλος θα μπορούσε να είχε πετύχει και δεύτερο τέρμα στο 45+3’. Οι παίκτες του «έκρυψαν» την μπάλα, με τον Β. Φερνάντες με «τακουνάκι» να βγάζει τον Φαν Βέερτ τετ-α-τετ με τον Ν. Παπαδόπουλο, αλλά ο Ολλανδός πλάσαρε άστοχα.

Το β’ μέρος άρχισε με δύο καλές στιγμές για τον Αστέρα. Στο 50’ ο Άλβαρες πραγματοποίησε σέντρα και ο προωθημένος Καρμόνα έπιασε κεφαλιά άουτ. Δύο λεπτά αργότερα έπειτα από σέντρα του Καρμόνα, ο Μπενίτο έκανε πλασέ στην κίνηση, το οποίο έφυγε ξυστά από το αριστερό δοκάρι (άουτ).

Ωστόσο ο Βόλος αποδείχθηκε πιο εύστοχος, αφού αξιοποίησε την πρώτη του ευκαιρία στην επανάληψη. Στο 56’ ο Βίκτορ Βερνάντες έστρωσε για τον Πάολο Φερνάντες, ο οποίος με φαλτσαριστό πλασέ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Ν. Παπαδόπουλου που δεν κατάφερε να αποσοβήσει το τέρμα (2-1).

Το γκολ έδωσε «φτερά» στους παίκτες του Οσβάλντ Τανσό και στο 65’ αύξησαν το προβάδισμά τους μ’ ένα φανταστικό γκολ σε δημιουργία. Π. Φερνάντες και Ντέλετιτς εξέθεσαν την αντίπαλη άμυνα, με τον πρώτο να «σερβίρει» με… τακουνάκι την μπάλα στον δεύτερο, ο οποίος με διαγώνιο σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ν. Παπαδόπουλο (3-1).

Οι «κυανέρυθροι» θέλησαν να εκμεταλλευτούν τη σύγχυση των φιλοξενουμένων και στο 67’ έχασαν σπάνια ευκαιρία. Ο Φαν Βεέρτ πρόσφερε έτοιμο γκολ στον Τσοκάνη, ο οποίος με προβολή έστειλε την μπάλα πάνω από την κενή εστία.

Έτσι αντί να γίνει το 4-1 στο 67’, τελικά είχαμε το 3-2 στο επόμενο λεπτό. Ο Άλβαρες σέντραρε και ο Τιλίκα με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Ο Π. Φερνάντες «φλέρταρε» με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 74’ με εκτέλεση φάουλ, την οποία εξουδετέρωσε ο Ν. Παπαδόπουλος. Ο 32χρονος πορτιέρο ενήργησε σωστά και σε δυνατό σουτ του Τσοκάνη στο 75’.

Σέντρα-σουτ του Σονί έφυγε εκτός αγωνιστικού χώρου στο 80’, ενώ στο 83’ ο Π. Φερνάντες με «λόμπα» πήγε να βρει τον Β. Φερνάντες, αλλά πρόλαβε να επέμβει ο Ν. Παπαδόπουλος.

Το ματς απέκτησε «άγρια» ομορφιά, με τους Αρκάδες να κερδίζουν αρκετές στατικές φάσεις στα τελευταία λεπτά και να χάνουν μεγάλη ευκαιρία με τον Σονί στο 90’. Ο κ. Περράκης κράτησε καθυστερήσεις οκτώ λεπτών προκαλώντας τη δυσαρέσκεια των γηπεδούχων, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Αστέρας. Έτσι στην τελευταία φάση του ματς (στο 98’) ο Ατιένζα κέρδισε την μπάλα από τον Τάχατο και γύρισε για τον Μπαράλες, ο οποίος με το εξωτερικό του δεξιού του ποδιού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σοκάροντας τους γηπεδούχους (3-3).

Διαιτητής: Περράκης.
Βοηθοί: Μπουξμπάουμ, Σαμοΐλης.
4ος διαιτητής: Γκάμαρης
VAR: Ζαμπαλάς.
Κίτρινες: Ματίγια, Σιέλης, Εσκοβάλ – Γκαρντάφσκι, Μπερτόλιο, Μουνάφο.
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο (82’ λ.τρ. Τάχατος), Λούνα, Εσκοβάλ, Σιέλης, Τσοκάνης, Ματίγια (57’ Ουεντραόγκο), Π. Φερνάντες (88’ Τσέλιος), Β. Φερνάντες, Ντέλετιτς (82’ Ουές), Φαν Βέερτ.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Ν. Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Άλβαρες, Καστάνο, Ατιένζα, Στάνκο, Μουνάφο (71’ Σονί), Γκαρντάφσκι (61’ Σίτο, 78’ λ.τρ. Γκαρσία), Μπερτόλιο, Μπενίτο (61’ Μπαράλες), Ριέρα (46’ Τιλίκα).