Σκορ και θέαμα προσέφερε η Νίκη – «Βούλιαξε» τον Ν.Ο. Λάρισας με 17-8 για την Α2 πόλο

Θέαμα με υψηλό σκορ συνδύασε η Νίκη στο παιχνίδι με τον Ν.Ο. Λάρισας για την 14η αγωνιστική της Α2 πόλο, που ήταν και η τελευταία της κανονικής περιόδου. Οι παίκτες του Δημήτρη Μπλάνα έκαναν… πάρτι στο κολυμβητήριο της Νέας Ιωνίας «Βασίλης Πολύμερος» και «βούλιαξαν» τους αντιπάλους τους με το εμφατικό 17-8. Η ομάδα του Βόλου κατετάγη 3η στον β’ όμιλο και θα μπει στα πλέι οφ με +1 βαθμό.

Η Νίκη έφτασε στην κατάκτηση του «τριπόντου» με άνεση. Προσέφερε όμορφο θέαμα και δίκαια οι υδατοσφαιριστές της χειροκροτήθηκαν από τους φίλους του αθλήματος που βρέθηκαν στις κερκίδες του κολυμβητηρίου Νέας Ιωνίας.
Οι «κυανόλευκοι» ήταν ανώτεροι σε όλους τους τομείς. Κολύμπησαν πολύ, έβγαλαν αρκετές κόντρες και αν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια θα μπορούσαν να πετύχουν περισσότερα γκολ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα 17 είναι λίγα.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν γρήγορα 3-0 με τέρματα των Θεοδωρόπουλου, Γκανάτσιου και Γλούμη και δεν πτοήθηκαν από το γεγονός ότι οι Λαρισαίοι μείωσαν σε 3-2 στο τέλος της α’ περιόδου.

Ο Δανιήλ (Νο 2) πετυχαίνει το 4-2 για την βολιώτικη ομάδα

Με σερί 4-0 άνοιξαν τη διαφορά στα πέντε γκολ (7-2), παρότι σε αυτό το διάστημα έχασαν και δύο κόντρες «1-0», με τους Γκανάτσιο και Δανιήλ να σημαδεύουν τα δοκάρια. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 8-4, με τη Νίκη να διατηρεί τον έλεγχο και να μην επιτρέπει στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν.
Η τελευταία φορά που ο Ν.Ο. Λάρισας βρέθηκε σχετικά κοντά στο σκορ ήταν στα μισά του γ’ οκταλέπτου, όταν ο Ζαφειρίου μείωσε σε 10-7. Από κει και πέρα η Νίκη πάτησε το… γκάζι και με επί μέρους 7-1, έφτασε στο τελικό 17-8, το οποίο διαμορφώθηκε με πέναλτι που εκτέλεσε ο Σαραγγανίδας.
Αξίζει να αναφέρουμε ότι στην τελευταία περίοδο ο Δημήτρης Μπλάνας χρησιμοποίησε πολίστες με σχετικά μικρό χρόνο συμμετοχής σε προηγούμενους αγώνες, όπως τον τερματοφύλακα Μόσιο, τους Γκατζούνα, Βάτσο, αλλά και τον Αλεξανδρή. Ο τελευταίος λόγω τραυματισμού βρέθηκε στην «κυανόλευκη» αποστολή μόλις για τρίτο παιχνίδι και πέτυχε το πρώτο του τέρμα στο πρωτάθλημα (το 16ο της ομάδας του), ολοκληρώνοντας επιτυχώς μία κόντρα επίθεση.
Η Νίκη παρουσίασε επιθετικό πλουραλισμό με οκτώ διαφορετικούς πολίστες να βρίσκουν δίχτυα. Πρώτος της σκόρερ με πέντε γκολ ήταν ο Άγγελος Μαρτζούχος, που στη γ’ περίοδο έχασε και πέναλτι (απέκρουσε ο Αθ. Μπεζιλιώτης). Οι νικητές είχαν 6/9 στον παίκτη παραπάνω, 2/3 πέναλτι, τέσσερα γκολ από την περιφέρεια, τέσσερα σε κόντρα επιθέσεις και ένα από θέση φουνταριστού. Όσο για τον Ν.Ο. Λάρισας, μέτρησε 3/9 στον παίκτη παραπάνω, 1/1 πέναλτι, δύο τέρματα από την περιφέρεια και επίσης δύο από κόντρες.
Η βολιώτικη ομάδα ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος με 27 βαθμούς στο ενεργητικό της (εννέα νίκες-πέντε ήττες), τερματίζοντας στην 3η θέση του β’ ομίλου. Ήλπιζε σε ήττα του Άρη από την Ηλιούπολη για να του… έκλεβε τη 2η θέση, αλλά αυτό δεν συνέβη. Έτσι, στα πλέι οφ ο Ν.Ο. Πατρών θα έχει +3 βαθμούς, ο Άρης +2, η Νίκη +1, ενώ ο ΟΦΘ θα ξεκινήσει χωρίς πόντο.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Χρ. Κυράνης.
Οκτάλεπτα: 3-2, 5-2, 5-3, 4-1.
ΝΙΚΗ (Μπλάνας): Φαρσάρης, Χρ. Δανιήλ 3, Γκανάτσιος 1, Αλεξανδρής 1, Μακρής, Θεοδωρόπουλος 2, Γκατζούνας, Γλούμης 3, Σαραγγανίδας 1, Γιαβαρίδης, Καρκαλιάνης 1, Μόσιος, Μαρτζούχος 5, Βάτσος.
Ν.Ο. ΛΑΡΙΣΑΣ (Ζουμπουλιάς): Αθ. Μπεζιλιώτης, Αν. Μπεζιλιώτης, Λάππας, Ζαφειρίου 2, Αθ. Δανιήλ, Ευσταθίου 3, Καρύδας, Γκρεμήλας, Πατούνας 3, Μπουλογιάννης, Γεωργόπουλος, Σκέντος.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής στον β’ όμιλο είναι τα εξής: Νίκη-Ν.Ο. Λάρισας 17-8, Νηρέας Πατρών-Ν.Ο. Πατρών 9-10, ΟΦΘ-Ν.Ο. Χαλκίδας 14-6, Ηλιούπολη-Άρης 5-8.