Σκόνταψε πάλι η Μπαρτσελόνα, χάνοντας από την Σεβίλλη με 2-1

ImageHandler (3)

Παίζοντας χωρίς Μέσι, Ινιέστα, βλέποντας την τύχη να της γυρίζει την πλάτη σε τέσσερις περιπτώσεις (δοκάρια!), η Μπάρτσα έχασε απ’ την «ουσιαστική» Σεβίλλη με σκορ 2-1 και υπέστη τη δεύτερη φετινή της ήττα στην Primera Division (μετά την τεσσάρα απ’ τη Θέλτα).

Ένα αποτέλεσμα που ανέβασε τους μεγάλους νικητές απ’ τα χαμηλά στρώματα (δεύτερο σερί τρίποντο), ενώ κράτησε τους Καταλανούς στους 15 βαθμούς, με τη Ρεάλ να ‘χει την ευκαιρία αν νικήσει αύριο το ντέρμπι με την Ατλέτικο να τους ξεπεράσει με δύο.

Οι Ανδαλουσιάνοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο 20λεπτο, πίεζαν πολύ τους φιλοξενούμενους, οι οποίο όμως σιγά-σιγά άρχισαν να παίρνουν τα πάνω τους. Το… κακό τους βράδυ όμως φάνηκε απ’ το 23’ όταν ο Νεϊμάρ εκτέλεσε ωραία το φάουλ, αλλά η μπάλα χτύπησε δύο φορές στο δοκάρι κι ενώ… κυλούσε βασανιστικά πάνω στη τελική γραμμή…

Παρά την υπεροχή που ‘χαν ανακτήσει οι Καταλανοί δεν μπορούσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Κάτι που τελικά έκανε η Σεβίλλη. Εκμεταλλευόμενη το αμυντικό κενό των αντιπάλων του, ο Κρον Ντέλι βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι και με κοντινή προβολή έγραψε το 1-0.

Και σα να μην έφτανε αυτό, ήρθε ο Ιμπόρα έξι λεπτά αργότερα να πιάσει δύσκολη κεφαλιά και να βάλει πιο γερά τις βάσεις για το τρίποντο. Οι μπλαουγκράνα πάλευαν, αλλά… δεν. Είτε γιατί ο Ρίκο έπιανε τα άπιαστα, είτε γιατί ο Σουάρες σημάδευε δοκάρι, είτε γιατί ο Σάντρο έκανε το ίδιο με ωραίο σουτ!

Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε ήταν να μειώσουν για το τελικό 2-1 στο 74’ με εκτέλεση πέναλτι του Νεϊμάρ (σε αμφισβητούμενο χέρι του Τρεμουλινάς), με την πίεσή τους στο φινάλε να μην αποφέρει καρπούς…