Σκληρό καρύδι η Σκιάθος – Πήρε ισοπαλία 1-1 στην έδρα του Σαρακηνού

«Σκληρό καρύδι» αποδείχθηκε η Σκιάθος σε ένα ακόμη παιχνίδι. Επιδεικνύοντας δύναμη και πάθος και έχοντας σωστή τακτική οι νησιώτες υποχρέωσαν σε ισοπαλία 1-1 τον Σαρακηνό, μέσα στο «σπίτι» του.

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι ο Σαρακηνός θα συναντούσε δυσκολίες, αφού οι παίκτες του Βασίλη Μυγδαλάκη αγωνίστηκαν με θάρρος και αυταπάρνηση. Για τους Σκιαθίτες ήταν εξ αρχής στόχος το «Χ», αλλά δεν κλείστηκαν στα μετόπισθεν για να το πάρουν. Κυνήγησαν κάθε φάση που μπορούσε να τους φέρει στο γκολ.

Οι γηπεδούχοι είχαν στιγμές που έβγαλαν στον αγωνιστικό χώρο την αναμφισβήτητη ποιότητά τους, αλλά τα χαλούσαν στην τελική προσπάθεια. Θα μπορούσαν να έχουν πετύχει τουλάχιστον ένα τέρμα ακόμη που θα τους έδινε τη νίκη, αλλά η ισοπαλία μάλλον είναι το πιο δίκαιο αποτέλεσμα, βάσει της εικόνας των δύο ομάδων.

Πρώτη καλή στιγμή για τον Σαρακηνό στο 12’ όταν σε φάση διαρκείας ο Έλιο Πρίφτι απομάκρυνε πάνω στη γραμμή, ενώ στο 14’ Σιδηρόπουλος έβγαλε σέντρα από τα αριστερά και ο Γιοβάνης από κοντινή απόσταση πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Στο 16’ οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί όταν ο Νικολαΐδης με σουτ υποχρέωσε τον Γράντα να παραχωρήσει κόρνερ με θεαματική απόκρουση. Στο επόμενο λεπτό ο Μαυρίδης προσπάθησε να αιφνιδιάσει από μακριά τον Τσάκο, αλλά αστόχησε.

Άουτ πέρασε και το πλασέ του Τσιουρή από καλή θέση στο 22’, για να φτάσουμε στο 28ο λεπτό, όπου η Σκιάθος άνοιξε το σκορ. Ο Νικολαΐδης έκανε μια εντυπωσιακή κούρσα από τα αριστερά και πλάσαρε. Η μπάλα βρήκε στον Γράντα και πάνω στη γραμμή ο Μπάμπα την προώθησε στα δίχτυα για το 0-1.

Ο Σαρακηνός προσπάθησε να απαντήσει άμεσα (30’), αλλά η κεφαλιά του Γιαμαλή σε σέντρα του Αντωνίου δεν βρήκε στόχο. Ακολούθησαν δύο καλές ευκαιρίες για τη Σκιάθο. Στο 33’ ο Τάσσος σούταρε από πλάγια θέση και έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι, ενώ το σουτ του Αλικά στο 41’ εξουδετέρωσε ο Γράντας.

Οι παίκτες του Γιάννη Φασουράκη δεν ήθελαν να πάνε στα αποδυτήρια με τους αντιπάλους τους να προηγούνται. Είχαν καλές στιγμές με τους Τσιάνο (42’) και Αντωνίου (44’), για να φτάσουν τελικά στην ισοφάριση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ μέρους. Ο Αντωνίου εκτέλεσε κόρνερ και ο Γιαμαλής με κεφαλιά έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες 1-1.

Ένα ολόκληρο ημίχρονο είχε ο Σαρακηνός για να γύριζε υπέρ του το ματς, αλλά δεν τα κατάφερε. Πάντως, ευκαιρίες στην επανάληψη είχαν και οι δύο ομάδες. Για τη Σκιάθο, το πλασέ του Τάσσου από τα δεξιά μπλόκαρε ο Γράντας στο 55ο λεπτό, ενώ στο 69ο σουτ από το ύψος της περιοχής του Μπάμπα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Για τους γηπεδούχους, το απευθείας φάουλ (από πλάγια θέση σαν κόρνερ) του Μαυρίδη στο 58’ έδιωξε δύσκολα ο γκολκίπερ της Σκιάθου, ο οποίος εξουδετέρωσε και προσπάθεια του Τσιουρή στο 64’. Στο 73’ η κεφαλιά του Χισάι πέρασε άουτ και στο 76’ σουτ του Ρ. Δημόπουλου σταμάτησε ο Τσάκος.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Γράντας, Γιοβάνης, Σιδηρόπουλος (74’ Βασιλείου), Γιαμαλής, Τριανταφύλλου, Μαυρίδης, Κ. Δημόπουλος (46’ Γώγος), Γκλαβίνης (66’ Ρ. Δημόπουλος), Αντωνίου (74’ Αϊντίνι), Τσιάνος (66’ Χισάι), Τσιουρής.
ΣΚΙΑΘΟΣ: Τσάκος, Μπρέγκου, Κρ. Τζελάι, Καμπουρέλης (79’ λ.τρ. Τουρναβίτης), Ελ. Πρίφτι, Βεργίνης (68’ Τσάκα), Τάσσος (89’ Αλί), Θ. Σταμέλος, Αλικά, Μπάμπα (79’ Ντ. Πρίφτι), Νικολαΐδης (46’ λ.τρ. Ντάμτσιος).