Σημαντικές επιτυχίες του Ολυμπιακού Β. στην κλασική και τεχνική κολύμβηση

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκλεισε η δύσκολη σεζόν 2020-21 για τον ιστορικό σύλλογο του Ολυμπιακού Βόλου στην κλασική και τεχνική κολύμβηση, αποδεικνύοντας τη συστηματική και υπεύθυνη δουλειά που γίνεται ανεξαρτήτως συνθηκών. Διοίκηση, προπονητές, υποστηρικτική ομάδα (διατροφολόγος, ιατρός) γονείς, μια ομάδα υπεροχής με έμφαση: στη διατήρηση της ισορροπίας του ευαίσθητου μείγματος elite αθλητών, δυναμικών πλασαρισμάτων αλλά και κάθε αξιοπρεπούς συμμετοχής. Στη δημιουργία αθλητών πρωταθλητών από το «μηδέν» στην κολύμβηση και όχι στην «ποδοσφαιρική μεταγραφολογία» έτοιμων αθλητών για άκριτες διακρίσεις. Στην καλύτερη δυνατή θέση όλων των αθλητών στα αναπτυξιακά πρωταθλήματα κολύμβησης και στους βαθμούς που δίνει ο καθένας/μιά στον σύλλογο, με καλοδεχούμενα τα όποια μετάλλια. Αυτά δεν ήταν λίγα. Έντεκα στον αριθμό, εκ των οποίων τα τέσσερα στην κλασική κολύμβηση και τα επτά στην τεχνική. Αναλυτικότερα:

Κλασική κολύμβηση
Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων-Παγκορασίδων ο Θανάσης Αυγέρος κατέκτησε τρία μετάλλια και συγκεκριμένα χρυσό στα 100μ. πρόσθιο, αργυρό στα 200μ. πρόσθιο και χάλκινο στα 59μ. πρόσθιο, ενώ ένα χάλκινο πήρε ο Γιάννης Διβάνης στα 200μ. πρόσθιο. Ο ίδιος τερμάτισε 6ος και 7ος στα 100 και 50μ. πρόσθιο.

Κολύμπησαν, βοηθώντας την ομάδα και οι κολυμβήτριες Βαβίτσα Ναυσικά, Γερμάνη Βασιλική και ο Σταύρος Παπαδάκης επιτυγχάνοντας ατομικά ρεκόρ.

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων και Νέων-Νεανίδων μετείχαν επτά αθλητές-τριες που ήταν οι: Ι. Δημητρίου (50 πετ., 50 ύπτ. 50 ελ., 4Χ100 Μ.Ο.), Γ. Ξυνομπίτης (50-100 πετ., 200 Μ.Α., 4Χ100 Μ.Ο., 4Χ100 ελ.), Ν. Λύτρας (50-100-200 πρ., 4Χ100 Μ.Ο.), Αρ. Ρούμπος (50-100 πετ., 100 ελ., 4Χ100 Μ.Ο., 4Χ100 ελ.), Δ. Παπαδοπούλου (50-100 πετ., 200 Μ.Α., 4Χ100 ελ, mixed), Μελ. Κυρμά (50-100 ελ., 50 πετ., 50 ελ., 4Χ100 Μ.Ο.), Βαν. Χαζίζ (50-100 ελ, 50 πετ., 4Χ100 ελ., mixed).

Ο Ολυμπιακός συγκέντρωσε στα δύο πρωταθλήματα 94 βαθμούς.

Στην κατηγορία νεανίδων μετείχε η προερχόμενη από τον Ολυμπιακό Σοφία Τρύπα, που μόνο για φέτος κολύμπησε με το σκουφάκι του Άρη. Κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια (400 και 200 Μ.Α.) και ένα αργυρό (200 ύπτιο).

Τεχνική κολύμβηση
Στην τεχνική κολύμβηση ο Ολυμπιακός κατέκτησε επτά μετάλλια και συγκέντρωσε 81 βαθμούς. Ήρθε 16ος ανάμεσα σε 37 συλλόγους. Η Δ. Παπαδοπούλου πήρε δύο αργυρά σε 200 και 100 διπλά πέδιλα, καθώς και δύο χάλκινα σε 400 και 50 σιπλά πέδιλα. Η Ν. Βαβίτσα κατέκτησε αργυρό μετάλλιο στα 200μ. και χάλκινο στα 50μ., ενώ η ομάδα 4Χ100 Μ.Ο./Mix διπλά πέδιλα ελεύθερο (Δ. Τιμπλαλέξης, Δ. Παπαδοπούλου, Μελ. Κυρμά, Ν. Λύτρας) πήρε την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο.

Η ομάδα 4Χ100 Μ.Ο./Mix διπλά πέδιλα ελ. νέων-νεανίδων (Ι. Δημητρίου, Δ. Παπαδοπούλου, Κ. Φαλκή, Δ. Ιωάννου) ήρθε 7η, ενώ 7η ήταν και η Μαρία Γερμάνη σε 200 και 400 διπλά πέδιλα. Στους αγώνες μετείχε και η Σοφία Τρύπα που κατέκτησε χρυσά σε 50 και 100 διπλά πέδιλα. Προπονητές στα αγωνιστικά τμήματα του Ολυμπιακού Βόλου είναι οι: Γρηγόρης Μαντάς και Έλενα Μπεσπέρστοβα.