“Τρομοκράτης” Θησέας στον Σαρακηνό (5-1)

Εντυπωσιακή αρχή έκανε στο νέο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΘ ο Θησέας. Η ομάδα της Αγριάς επιβλήθηκε 5-1 εκτός έδρας του Σαρακηνού με μία εμφάνιση ικανή να… τρομοκρατήσει τους φετινούς της αντιπάλους. Για τους νικητές «χατ τρικ» έκανε ο Ηλίας Βλάχος, ενώ δύο γκολ με εκτελέσεις φάουλ πέτυχε ο Κώστας Οικονόμου. Για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Αλέξανδρος Τσιανάκας.

Την τελευταία φορά που ο Θησέας είχε παίξει στο γήπεδο του Σαρακηνού είχε υποστεί συντριπτική ήττα με 7-1 από τον Μαγνησιακό. Όμως το Σάββατο επούλωσε το… τραύμα από εκείνο το αποτέλεσμα. Στον ίδιο αγωνιστικό χώρο πανηγύρισε μία μεγάλη σε έκταση νίκη επί του Σαρακηνού με σκορ 5-1, δείχνοντας ότι είναι ικανός να πρωταγωνιστήσει στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο προπονητής των γηπεδούχων Γιάννης Φασουράκης παρέταξε τον Φλίγκο κάτω από τα δοκάρια, με τον Σπύρου στο δεξιό άκρο της άμυνας και τον Αγγελή στο αριστερό, ενώ τοποθέτησε τους Τσάνιο και Ράπτη στις θέσεις των σέντερ μπακ. Ο Σταματίου ήταν ο «κόφτης» στη μεσαία γραμμή και ο Τσιανάκας με τον Δημακόπουλο οι εσωτερικοί χαφ. Ο Δημόπουλος επιχειρούσε από τα δεξιά και ο Ζάχος από τα αριστερά, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Γκλαβίνης.

Από την άλλη πλευρά, ο τεχνικός της ομάδας της Αγριάς Θοδωρής Ανδρουτσόπουλος επέλεξε το ακόλουθο σχήμα: Τερματοφύλακα τον Κουτσιρίμπα, ακραίους οπισθοφύλακες τους Μάστορα (δεξιά), Κουκουτή (αριστερά) και στόπερ τον Ιακωβίδη και τον Γούτσιο. Οι Πρίφτι και Οικονόμου έπαιξαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής έχοντας μπροστά τους τον Σιώμο. Από τα δεξιά κινούταν ο Καραμανλής και από τα αριστερά ο Λίτσος, ενώ ο Βλάχος αγωνίστηκε στη θέση του σέντερ φορ.

Το ματς είχε πολύ καλό ρυθμό, με το πρώτο μέρος να είναι μοιρασμένο, ενώ στην επανάληψη ο Θησέας κυριάρχησε. Ο Σαρακηνός απείλησε πρώτος στο 9’ με την κεφαλιά του Ράπτη, μετά από κόρνερ του Ζάχου, που πέρασε άουτ, ενώ στο 16’ ένα λάθος στα μετόπισθεν των φιλοξενουμένων προσπάθησε να εκμεταλλευτεί ο Δημόπουλος, αλλά χωρίς επιτυχία.

Στο 18’ οι φιλοξενούμενοι «άγγιξαν» το γκολ όταν ο Οικονόμου εκτέλεσε κόρνερ, ο Βλάχος πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Πρίφτι σούταρε, αλλά ο Σταματίου έδιωξε πάνω στη γραμμή. Στο επόμενο λεπτό σουτ του Πρίφτι πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Σουτ του Ζάχου στο 21’ ήταν άστοχο, με τον Σαρακηνό να φτάνει κοντά στην επιτυχία στο 22’ όταν ο Τσιανάκας σούταρε και η μπάλα προσέκρουσε στη ρίζα του δεξιού δοκαριού.

Στο επόμενο λεπτό ο Λίτσος μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, αλλά το πλασέ του πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 27’ και από κόρνερ του Οικονόμου ο Βλάχος πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι.

Το γκολ για τον Θησέα ήρθε στο 44’ όταν ο Βλάχος ευστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο Οικονόμου από τον Δημακόπουλο. Έτσι, η ομάδα της Αγριάς πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το υπέρ της 0-1.

Στην επανάληψη οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι σε όλους τους τομείς. Πολύ γρήγορα «κλείδωσαν» το «διπλό», αφού στο 47’ και μετά από σέντρα ακριβείας του Λίτσου από τα αριστερά, ο Βλάχος έκανε το 0-2 με άψογη κεφαλιά. Ο ίδιος πέτυχε το τρίτο προσωπικό του τέρμα με προβολή, ύστερα από σέντρα του Καραμανλή από τα δεξιά στο 54ο λεπτό (0-3).

Ένα σουτ του Τσιάνου στο 56’ μπλόκαρε ο σωστά τοποθετημένος Κουτσιρίμπας, ενώ και ο Φλίγκος μπλόκαρε το σουτ του Βλάχου δύο λεπτά αργότερα. Στο 62’ ο δείκτη τους σκορ ανέβηκε στο 0-4 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Οικονόμου.

Στο 74’ ο διαιτητής Γραββάνης υπέδειξε το σημείο του πέναλτι για τον Σαρακηνό αποβάλλοντας παράλληλα τον Δημητριάδη που ανέτρεψε εντός περιοχής τον Καραγιάννη, ο οποίος ήταν έτοιμος να σκοράρει. Ο Τσιανάκας δεν λάθεψε από τα 11 μέτρα και μείωσε στο 75’ σε 1-4. Ωστόσο, ο τελευταίος λόγος στο ματς ανήκε στον Θησέα. Με μία ακόμη αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ ο Οικονόμου διαμόρφωσε το 1-5 στο 84ο λεπτό.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Φλίγκος, Σπύρου (46’ Στεργίου), Αγγελής, Τσάνιος, Ράπτης, Σταματίου (55’ Γιαμαλής), Δημόπουλος (66’ Αραμπατζής), Τσιανάκας, Γκλαβίνης, Ζάχος (66’ Καραγιάννης), Δημακόπουλος (46’ Τσιάνος).

ΘΗΣΕΑΣ: Κουτσιρίμπας, Μάστορας, Κουκουτής (86’ Νιαώτης), Ιακωβίδης, Γούτσιος, Πρίφτι, Καραμανλής (66’ Παρίσης), Σιώμος (60’ Δημητριάδης), Βλάχος, Οικονόμου (86’ Λαζεκίδης), Λίτσος (86’ Μέρο).