“Τρένο” ο Βόλος… παρέσυρε τον Ατρόμητο με 3-0

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει ο Βόλος, μετά από τρεις αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ. Οι «κυανέρυθροι»… σκόρπισαν με 3-0 τον Ατρόμητο στο Πανθεσσαλικό, έκαναν το «τρία στα τρία» και είναι η μοναδική ομάδα στην κατηγορία που δεν έχει βαθμολογικές απώλειες. Τα γκολ του Βόλου σημείωσαν ο Κέβιν Ροσέρο στο 59’ με σουτ, ο Τομ Φαν Βέερτ με πέναλτι στο 90’ και ο Αλέξανδρος Τερεζίου στο 95’.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Βόλος ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και αυτή που δικαιούταν τουλάχιστον ένα γκολ. Απέναντι σε έναν Ατρόμητο που δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και σ’ έναν διαιτητή, ο οποίος με τα σφυρίγματά του εκνεύρισε τους παίκτες του Βόλου, όλο τον «κυανέρυθρο» πάγκο, αλλά και τους φιλάθλους που βρέθηκαν  στο Πανθεσσαλικό.

Μόλις στο 4’ ο Ροσέρο επιχείρησε το σουτ μέσα από την περιοχή στη σύγχυση που επικράτησε στα καρέ του Ατρομήτου, η μπάλα βρήκε στον Παπαδόπουλο με τον διαιτητή Τζήλο να καταλογίζει αρχικά πέναλτι. Μετά από δύο λεπτά ο Λαρισαίος ρέφερι πήγε στο VAR και πήρε πίσω το πέναλτι, καθώς θεώρησε πως η μπάλα δεν βρήκε στο χέρι του διεθνή αμυντικού του Ατρομήτου. Μάλιστα, πήρε και την κίτρινη κάρτα πίσω, καθώς είχε «κιτρινίσει» τον Παπαδόπουλο.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Βόλου στο πρώτο μέρος σημειώθηκε στο 12’. Ο Φερνάντες εκτέλεσε φάουλ, ο Γκρίλο στο πρώτο δοκάρι πήρε την κεφαλιά, με τον Πίριτς να πραγματοποιεί σωτήρια απόκρουση, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος προσπάθησε να κερδίσει κάποια μέτρα στο γήπεδο και να κρατήσει παράλληλα όσο μπορούσε πιο μακριά από την περιοχή του Πίριτς τους παίκτες του Βόλου. Στα πρώτα λεπτά δεν υπήρχε κάποια αξιόλογη φάση στο παιχνίδι. Με εξαίρεση τη φάση του 53’ όταν ο Φερνάντες έγινε κάτοχος της μπάλας, προχώρησε, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Για να φτάσουμε στο 59’ με τον Βόλο να ανοίγει το σκορ. Ο Φερνάντες έκανε κάθετη πάσα στον Μπαρτόλο, εκείνος σούταρε, ο Πίριτς απέκρουσε, ο Φαν Βέερτ πήρε το ριμπάουντ και έδωσε αμέσως στον Ροσέρο, με τον Κολομβιανό επιθετικό από κοντά να στέλνει με σουτ την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 88′ ο Μπαρτόλο κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Ντένιτς, με τον Φαν Βέερτ να το εκτελεί εύστοχα στο 90′ για το 2-0. Το τρίτο τέρμα για τους “κυανέρυθρους” ήρθε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με πλασέ του Αλέξανδρου Τερεζίου (είχε περάσει δύο λεπτά νωρίτερα ως αλλαγή στο ματς), ύστερα από καταπληκτική κούρσα του Μπαρτόλο.

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)
Βοηθοί: Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Νικολακάκης (Λασιθίου)
4ος διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
Κίτρινες: Πουρίτα, Γκρίλο, Φεράρι-Στρούγγης
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Πουρίτα, Φεράρι, Γκρίλο, Ρομέρο, Τσοκάνης, Φερνάντες  (84’ Σοάρες), Μπαρτόλο, Ρεγκατίν, Ροσέρο (67’ Νίνης), Φαν Βέερτ (93’ Τερεζίου).
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Πίριτς, Καστεγιάνο, Βασιλαντωνόπουλος (87’ Κιβρακίδης), Στρούγγης, Παπαδόπουλος, Σόλομον (71’ Τζαβίδας), Ντένιτς, Σπιριντόνοβιτς (71’ Αθανασίου), Κωστόπουλος, Μουνίθ, Κουλούρης.